Sabotage mot TPB:s operatör
Black Internet, operatören som fram till i måndags hade The Pirate Bay som kund, uppger att man utsatts för sabotage. Enligt uppgift till TT riktas misstankarna mot en före detta anställd.
Stockholm. Black Internet, operatören som fram till i måndags hade The Pirate Bay som kund, uppger att man utsatts för sabotage. Enligt uppgift till TT riktas misstankarna mot en före detta anställd.
Stockholms tingsrätt beordrade i en dom i fredags Black Internet att stänga ner uppkopplingen till en av sina mer kända kunder — The Pirate Bay. Beskedet nådde operatören på måndagen som då lydde direkt. Bara timmar senare ska företaget ha utsatts för ett sabotage som slog ut större delen av verksamheten.
Det är oklart om sabotaget har någon koppling till nedstängningen av TPB, men enligt uppgift till TT ska en före detta anställd vara misstänkt.
Samtliga Black Internets kunder har på något sätt drabbats av störningen. Till exempel hade Danderyds kommun stora problem under dagen och operatören Ephone, som hyrt tjänster av Black Internet, ordnade en ny lösning för sina kunder.
Exakt hur många kunder som drabbats var dock oklart på tisdagen.
— Det rör sig om mycket stora skador. Vårt nät fungerar inte som det ska. Vi samarbetar med polis och tekniker för att ta reda på vad som har hänt, säger Black Internets vd Victor Möller till Computer Sweden.
Victor Möller är försiktig med att koppla sabotaget till nedstängningen av The Pirate Bay.
Hur sabotaget gått till vill Victor Möller inte avslöja.
Arbetet med att återuppbygga Black Internets nät har pågått sedan natten mot i dag och företaget hoppas att större delen av nätet ska vara i drift under eftermiddagen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus