Vingårdar kan bli Systemetfilialer
Om vingårdar blir filialer till Systemet ger det dem möjlighet att sälja sitt vin, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson till Ekot. En utredning kom tidigare fram till att sådan försäljning strider mot EU:s regler
Bildmaterial
Om vingårdar blir filialer till Systembolaget ger det dem möjlighet att sälja sitt vin, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson.
Stockholm. Om vingårdar blir filialer till Systembolaget ger det dem möjlighet att sälja sitt vin, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson enligt Sveriges Radios Ekoredaktion.
En svensk utredning har tidigare kommit fram till att gårdsförsäljning av vin strider mot EU:s regler.
Erlandsson förnekar att det är ett sätt att kringgå reglerna att låta vingårdar ingå i Systembolagets monopol och därmed själva får sälja sitt vin.
— Det är ett sätt att bevara det som jag är angelägen om, nämligen att Systembolaget består. Det är viktigt ur folkhälsosynpunkt, säger han.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus