Polis sköt mot kamphund
En polisman tvingades avlossa ett skott från sitt tjänstevapen mot en så kallad kamphund under en utryckning i Vårgårda vid sextiden i morse. Polispatrullen var på väg för att stävja ett lägenhetsbråk.
Alingsås. En polisman tvingades avlossa ett skott från sitt tjänstevapen mot en så kallad kamphund under en utryckning för att stävja ett lägenhetsbråk i Vårgårda vid sextiden på lördagsmorgonen.
— Det var på väg till adressen som den här hunden gick till angrepp mot polisen i fråga. Hundangreppet hade inget med lägenhetsbråket att göra, säger Birger Knutsson, inre befäl vid Alingsåspolisen, till TT.
Hunden ska inte ha skadats. Hundägaren kändes igen av polisen och är misstänkt för hot mot tjänsteman.
Skjutningen rapporteras i vanlig ordning till polisens disciplinära enhet.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus