Tre år för sex med ung elev
Läraren utnyttjade flickans beroendeställning och att det var stor åldersskillnad mellan dem. Hovrätten har nu skärpt straffet för läraren, som döms till tre års fängelse för våldtäkt mot barn.
Skövde. Läraren utnyttjade flickans beroendeställning och att det var stor åldersskillnad mellan dem.
Hovrätten har nu skärpt straffet för läraren, som bland annat döms för våldtäkt mot barn.
Läraren, som var verksam i Skövde, döms till tre års fängelse. I Skaraborgs tingsrätt fick han två och ett halvt år.
Göta hovrätt höjer också det skadestånd som läraren ska betala till flickan — från 90 000 till 120 000 kronor.
Läraren erkände sexuellt utnyttjande av barn men ville att åtalet i övrigt skulle ogillas. Under alla förhållanden ville han att påföljden skulle bli skyddstillsyn eller ett betydligt kortare fängelsestraff.
Både läraren och flickan har berättat att de har haft ett förhållande med olika sexuella handlingar, och att förhållande inleddes innan hon fyllt 15 år. Detta bedöms som våldtäkt mot barn.
Förhållandet fortsatte sedan flickan hade fyllt 15 år och det rubriceras som sexuellt utnyttjande av person i beroendeställning. Läraren har allvarligt missbrukat sin ställning. Han var hennes lärare och mentor, förklarar hovrätten.
Hovrätten anser att straffvärdet överstiger tre års fängelse, men tar hänsyn till att mannen förlorat sitt arbete. Detta gör att straffet stannar vid tre år.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus