Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 15 maj 2010 kl. 09:11

Attacken mot Vilks kan leda till inskränkningar

Attacken mot konstnären Lars Vilks är ett angrepp mot yttrandefriheten. Men i förlängningen kan den också leda till inskränkningar av andra fri– och rättigheter, menar vissa bedömare.


Lars Vilks

Lars Vilks teckning av profeten Muhammed som rondellhund publicerades i flera svenska tidningar år 2007 och väckte stor vrede i delar av den muslimska världen. Lars Vilks har sedan dess fått motta ett flertal hot, bland annat från terrornätverket al-Qaida.


STOCKHOLM. Hotbilden mot Lars Vilks blev plågsamt tydlig när konstnären på tisdagen attackerades mitt under en föreläsning på Uppsala universitet. För de allra flesta är det lätt att ta ställning – för Lars Vilks, för det fria ordet. Men Per Bauhn, professor i praktisk filosofi vid Linnéuniversitetet, varnar för en annan utveckling.

– Risken är att en typ av extremism lockar fram en annan extremism. I förlängningen får man ett polariserat klimat där de polariserade grupperna tvingar dem som står emellan att välja sida genom att säga "se där, vad de andra gör. Nu är det dags att skära ned på friheterna för de här grupperna", säger han.

Konsekvent syn

På kort sikt tvingar händelserna kring Vilks fram en nyttig diskussion om yttrandefriheten, menar han. Men på lång sikt kan det bli svårare att ha en konsekvent syn på de fri– och rättigheter vi har. Förbudet mot att bära burka på offentlig plats i Belgien är ett exempel på nyligen gjorda inskränkningar i den personliga friheten.

– Det finns en risk för att extremism på alla kanter breder ut sig och att det blir svårare att föra en konsekvent frihetlig position i mitten som säger att det ska både vara rätt att avbilda profeten Muhammed naken och bära burka om man själv vill det.

Men varför har debatten om yttrandefriheten blivit så brännhet just nu? Hade Jyllands–Postens Muhammedkarikatyrer och Lars Vilks rondellhund kunnat passera mer obemärkt förbi under en annan tidsperiod?

– Det som har hänt Lars Vilks är en skandal, men det är inte säkert att han hade väckt så stor uppmärksamhet på 70–talet, då klimatet var mer tillåtande rabulistiskt. Nu finns det en ny antagonistisk stämning mellan arabvärlden och väst som har reaktionära uttryck, men som i grunden är modern, säger Ulrika Knutson, ordförande för Publicistklubben och fortsätter:

– En paradox är att även muslimska kritiker använder den extrema västerländska individualismen för att försvara anti–invidualistiska ståndpunkter, till exempel rätten att bära burka, eller rätten att kräva att Lars Vilks inte ska använda sin lagstadgade yttrandefrihet.

Värdeladdat ord

Hon är inte ensam om att använda sig av uttrycket "yttrandefrihet". Det är ett starkt värdeladdat ord som politiker och kulturchefer tävlar om att få försvara. Men Ludvig Beckman, docent i statsvetenskap vid Stockholms universitet, menar att begreppet missbrukas.

– I den formella meningen handlar yttrandefriheten om relationen mellan den politiska makten och den enskilde medborgare. På den här typen av frågor går det inte att tillämpa yttrandefriheten. Att enskilda personer hindrar någon annan från att uttala sig eller skriva något är inte en inskränkning av den friheten.

Han lanserar i stället uttrycket yttrandejämlikhet – allas rätt att fritt få komma till tals. Och den rätten är minst lika mycket värd att försvara.

– Att den hotas av fundamentalistiskt våld kan vara ännu allvarligare. Om starka krafter underminerar människors förmåga att ägna sig åt kultur och konst så hämmar det ett samhälles demokratiska livskraft, säger Ludvig Beckman.

TT Spektra

Anna-Karin Olsson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

Just nu

E6 avstängd efter krock på hallandsåsen

Skåne Vid 9.30-tiden på lördagen inträffade det en trafikolycka på E6 södergående mellan trafikplatserna Hjärnarp och Östra Karup. Enligt de första uppgifterna från SOS Alarm har en personbil kört in i en lastbil och snurrat runt. Alla tre körfälten i södergående körriktning, söder om Östra Karup, är avstängda fram till klockan 11. En person fördes till Helsingborgs lasarett med okända skador. Mer information kommer. Läs mer

Relaterat material

Man allvarligt skadad efter bilvolt

Helsingborg Sent på fredagskvällen fördes en 31-årig man till sjukhus efter att ha voltat med bilen mellan Välluvs kyrka och Påarp. Läs mer

Två unga dog i finländskt skottdrama

Helsingfors Polisen har gripit en misstänkt för den dödliga skottlossningen i Hyvinge i Finland i natt, rapporterar FNB.
Läs mer

Brandbomb kastades in i bostad

Helsingborg Grannen hörde ett fönsterkross. Minuten senare såg han brandrök från lägenheten under honom. "Någon verkar ha kastat in en molotovcocktail", säger Lennart Nilsson, stabsbrandmästare.
Läs mer

Svettigt värmerekord i landet

Stockholm På fredagen slogs det majvärmerekord i Dalarna. I både Falun och Arvika visade termometrarna på 29,8 grader.
Läs mer

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final. För något av de bästa bidragen vinner. Så har det varit det senaste decenniet, så när som på förra året. Om det var ett tecken i tiden har den svenska delegationen all anledning att oroa sig. Till Schlagerbloggen

Relaterat material

hd.se/sport

New Jersey klara för final

Stockholm New Jersey vann den sjätte semifinalmatchen hemma mot New York Rangers med 3—2 och är därmed klara för Stanley cup-final. En stor bedrift med tanke på att laget inte ens tog sig till slutspel förra säsongen.
Läs mer

19-åring misshandlade tre

Klippan Sent på fredagskvällen greps en 19-årig man efter att ha sparkat en annan man i huvudet och slagit två kvinnor. Läs mer

Nöje

Klart för ung "Let's dance"-final

Stockholm Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Sedan Marcus Schenkenberg slagits ut ur TV 4:s tävlingsprogram återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.
Läs mer

Fler än två brandhärdar på Steglinge?

HÖGANÄS Det kan ha brunnit på mer än två ställen på Steglinge gård. Branden på flygfältet orsakades troligen av brandfarlig vätska. Läs mer

Relaterat material

SUPERETTAN

BoIS förlorade i Degerfors

FOTBOLL BoIS klarade inte att följa upp en bra första halvlek. I stället tog Degerfors över och vann rättvist med 2-0 på Stora Valla.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Lyckligt slut på kattdramat

ÖRKELLJUNGA Familjelyckan är stor på Sonnarpsvägen i Örkelljunga. Katten Tiffany som klängde sig fast sex dygn i ett träd har lyckligt nedkommit med tre pigga kattungar. Läs mer och se inslaget

Relaterat material

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Sparkade och hotade ordningsvakt

PERSTORP En man i 30-årsåldern greps misstänkt för våld mot tjänsteman efter att ha sparkat och hotat en ordningsvakt under Perstorpsfestivalen på fredagskvällen. Läs mer

Malin Åkerman blir Debbie Harry

Stockholm Malin Åkerman som Debbie Harry i Blondie? Jo, det är sant. Läs mer

Ryska vapen på väg till Syrien

New York En vapenlast på ett ryskt fartyg väntas anlända till Syrien under helgen, rapporterar tv-stationen al-Arabiya. Läs mer

Värdetransport rånad i Solna

Solna Två personer rånade en värdetransport i Frösunda i Solna på lördagsmorgonen, skriver Aftonbladet. Läs mer

Hotade och sparkade kvinna

HELSINGBORG Strax efter midnatt mellan fredagen och lördagen inkom en anmälan om att en man hotade och misshandlade en kvinna i hennes lägenhet. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Inrikes

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner


Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Glöm ljumskskadan 2006 och knäproblemen 2008. Zlatan Ibrahimovic är både formstark och frisk inför sommarens EM.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Vad hände egentligen? Så tänkte nog de flesta svenskar som såg Loreen framföra "Euphoria" på torsdagskvällen.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

I år har mittbacken Philip Anderssons karriär tagit ordentlig fart i ett Landskrona BoIS som närmar sig toppen av superettan.Se inslaget på 24HD Play

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

John Guidetti berättade vid en presskonferens om skadan som stoppar honom från fotbolls-EM.Läs mer

Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer

Ögonlappen som John Wayne bar i filmen "De sammanbitna" ("True grit") 1969 ska säljas på auktion.Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer

Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play

Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer

Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer

Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volkswagen Golf 1,6 5dr Fint Skick -08 Svart metallic 7.454 mil
Pris: 99.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr


Copyright och information