Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 12 juli 2010 kl. 18:01Uppdaterad 19 juli 2010 kl. 10:01

Reinfeldts hantering kritiseras

Statsminister Fredrik Reinfeldts hantering av Littorinaffären kan skada regeringen mer än själva affären. Det tror statsvetare TT talat med.


Bildmaterial

Scanpix Sweden Niklas Larsson / Scanpix

Scanpix Sweden Niklas Larsson / Scanpix

Bakgrund: Sven Otto Littorins avgång

Tidigt på onsdagsmorgonen den 7 juli kallades medierna till en presskonferens med anledning av att Sven Otto Littorin avgår som arbetsmarknadsminister. På presskonferensen berättade Littorin att han genomgår en utdragen vårdnadstvist och att han nu lämnar sin post av privata skäl och av omtanke av sina barn. Littorin berättade även om hur journalister ringt till hans dotter i samband med att han tidigare vårdats på sjukhus.

Den 8 juli uppgav Aftonbladet att Sven Otto Littorin pekats ut för ett brott. Tidningen ställde frågor till Littorin under tisdagen om det påstådda brottet, men han ville inte svara. På onsdagsmorgonen avgick han. Statsminister Fredrik Reinfeldt sade att Sven Otto Littorin uppgivit flera privata skäl till sin avgång.

Den 10 juli publicerade Aftonbladet en artikel där en 30-årig kvinna berättar att hon har sålt sex till Sven Otto Littorin under sensommaren eller tidig höst 2006. Tidningen har tagit del av uppgifter om hennes kunder som hon ska ha skrivit in i sin dator. I hennes adressbok finns ett telefonnummer som i dag går till en representant för en förskola. Aftonbladet uppgav att numret tidigare tillhört Littorin. Vid en pressträff berättade Fredrik Reinfeldt mer om hur det gick till när Littorin avgick. Enligt Reinfeldt ringde Littorin honom på tisdagskvällen och berättade att han ville lämna regeringen på grund av privata skäl. Littorin angav också att han blivit konfronterad med uppgifter av Aftonbladet som han sade inte stämmer, uppgav Reinfeldt. (TT)

Val 2010

Artiklar om valet på din ort: BåstadBjuvHelsingborgHöganäsKlippanLandskronaPerstorpSvalövÅstorpÄngelholmÖrkelljungaRegionvalet


Inrikes. Reinfeldt har fått hård kritik från såväl borgerligt håll som från oppositionen för den första förklaring han gav till Sven Otto Littorins avgång. S-ledaren Mona Sahlin talar om manipulation och dimridåer inför svenska folket.

Oberoende liberala Dagens Nyheter talar i en huvudledare om maktens dimridåer och att det är upprörande att statsministern inte distanserade sig från Littorins första förklaring.

De syftar på att Littorin på sin presskonferens gav medierna skulden och att han med hänsyn till sina barn nu valde att avgå. Reinfeldt valde på sin presskonferens samma dag att säga att Littorin sagt samma sak till honom utan att beröra anklagelserna om sexköp.

Lever kvar längre Några dagar senare sade Reinfeldt att även anklagelserna i Aftonbladet hade nämnts som anledning av Littorin men att han trodde på denne när han förnekade uppgifterna.

Statsvetare TT talat med tror att den hanteringen gör att affären riskerar att leva kvar längre än vad affären i sig hade gjort.

- Väljarna avskyr när politiker ljuger eller döljer något. Det slår tillbaka. Nu är det öppet mål för dem som vill diskutera Reinfeldts regeringsduglighet och statsmannaskap, säger statsvetaren Jenny Madestam till TT.

Även Socialdemokraten och statsvetaren Ulf Bjereld tycker att Reinfeldts hantering gör att historien lever kvar.

Inte sprida rykten - Reinfeldts krishantering i frågan har hittills varit tveksam, för att uttrycka det milt. Nu får vi i stället en debatt om Reinfeldts regeringsduglighet och hans förhållande till sanningen, säger Bjereld.

Både han och Madestam anser att också det hade varit mer statsmannamässigt att säga att ord står mot ord i stället för att säga att han trodde på Littorin.

Från statsrådsberedningen avböjer man att kommentera kritiken. Justitieminister Beatrice Ask upprepade vid en presskonferens förklaringen att Reinfeldt inte gärna kunde ha medverkat till att sprida ryktena om sexköpsanklagelser vid den första presskonferensen.

Hon anser att det är upp till Sven Otto Littorin själv att förklara sin avgång.

- Vi vill väl alla veta grundorsaken, sade Beatrice Ask.

TT

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

Svettigt värmerekord i landet

Stockholm På fredagen slogs det majvärmerekord i Dalarna. I både Falun och Arvika visade termometrarna på 29,8 grader.
Läs mer

Man allvarligt skadad efter bilvolt

Helsingborg Sent på fredagskvällen fördes en 31-årig man till sjukhus efter att ha voltat med bilen mellan Välluvs kyrka och Påarp. Läs mer

Två unga dog i finländskt skottdrama

Helsingfors Polisen har gripit en misstänkt för den dödliga skottlossningen i Hyvinge i Finland i natt, rapporterar FNB.
Läs mer

Brandbomb kastades in i bostad

Helsingborg Grannen hörde ett fönsterkross. Minuten senare såg han brandrök från lägenheten under honom. "Någon verkar ha kastat in en molotovcocktail", säger Lennart Nilsson, stabsbrandmästare.
Läs mer

En person till lasarett efter krock på hallandsåsen

Skåne Vid 9.30-tiden på lördagen inträffade det en trafikolycka på E6 södergående mellan trafikplatserna Hjärnarp och Östra Karup.
Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final. För något av de bästa bidragen vinner. Så har det varit det senaste decenniet, så när som på förra året. Om det var ett tecken i tiden har den svenska delegationen all anledning att oroa sig. Till Schlagerbloggen

Relaterat material

hd.se/sport

New Jersey klara för final

Stockholm New Jersey vann den sjätte semifinalmatchen hemma mot New York Rangers med 3—2 och är därmed klara för Stanley cup-final. En stor bedrift med tanke på att laget inte ens tog sig till slutspel förra säsongen.
Läs mer

19-åring misshandlade tre

Klippan Sent på fredagskvällen greps en 19-årig man efter att ha sparkat en annan man i huvudet och slagit två kvinnor. Läs mer

Nöje

Klart för ung "Let's dance"-final

Stockholm Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Sedan Marcus Schenkenberg slagits ut ur TV 4:s tävlingsprogram återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.
Läs mer

Fler än två brandhärdar på Steglinge?

HÖGANÄS Det kan ha brunnit på mer än två ställen på Steglinge gård. Branden på flygfältet orsakades troligen av brandfarlig vätska. Läs mer

Relaterat material

SUPERETTAN

BoIS förlorade i Degerfors

FOTBOLL BoIS klarade inte att följa upp en bra första halvlek. I stället tog Degerfors över och vann rättvist med 2-0 på Stora Valla.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Lyckligt slut på kattdramat

ÖRKELLJUNGA Familjelyckan är stor på Sonnarpsvägen i Örkelljunga. Katten Tiffany som klängde sig fast sex dygn i ett träd har lyckligt nedkommit med tre pigga kattungar. Läs mer och se inslaget

Relaterat material

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Etiopien: Amerikansk reporter gripen

Addis Abeba En journalist som arbetar för Voice of America (VOA) har gripits i Etiopiens huvudstad Addis Abeba. Läs mer

Bråckundersökning räddar liv

Malmö De hälsoundersökningar för bråck på kroppspulsådern som Region Skåne erbjuder män över 65 år räddar liv. Läs mer

Krav på krismöte efter ny massaker

New York Oppositionen i Syrien anklagar regimen för ännu en massaker och kräver att FN:s säkerhetsråd har krismöte för att utreda händelsen. Läs mer

Danmark sänker inkomstskatten

Köpenhamn Danskar som tjänar mer än 320 000 danska kronor om året (430 000 svenska kronor) får nästa år sin skatt sänkt med minst 2 500 kronor om året. Läs mer

Sparkade och hotade ordningsvakt

PERSTORP En man i 30-årsåldern greps misstänkt för våld mot tjänsteman efter att ha sparkat och hotat en ordningsvakt under Perstorpsfestivalen på fredagskvällen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Inrikes

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner


Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Glöm ljumskskadan 2006 och knäproblemen 2008. Zlatan Ibrahimovic är både formstark och frisk inför sommarens EM.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Vad hände egentligen? Så tänkte nog de flesta svenskar som såg Loreen framföra "Euphoria" på torsdagskvällen.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

I år har mittbacken Philip Anderssons karriär tagit ordentlig fart i ett Landskrona BoIS som närmar sig toppen av superettan.Se inslaget på 24HD Play

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

John Guidetti berättade vid en presskonferens om skadan som stoppar honom från fotbolls-EM.Läs mer

Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer

Ögonlappen som John Wayne bar i filmen "De sammanbitna" ("True grit") 1969 ska säljas på auktion.Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer

Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play

Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer

Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer

Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volkswagen Golf 1,6 5dr Fint Skick -08 Svart metallic 7.454 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr


Copyright och information