Göteborgsgripna begärda häktade
De fyra män som sitter anhållna i Göteborg har begärts häktade. Men inte för förberedelse till terrorbrott utan för förberedelse för mord, enligt Göteborgs tingsrätt.
Häktningsförhandlingarna kommer att hållas under onsdagen.
Stockholm. Vice chefsåklagaren Agnetha Hilding Qvarnström skriver helt kort i häktningsframställningarna att häktningsgrunden är "Förberedelse till mord, september 2011 i Göteborg."
— Åklagaren anser uppenbarligen att hon inte ens vid en häktningsförhandling kan övertyga om att de har haft för avsikt att åstadkomma någon form av terror, säger advokaten Thomas Olsson, med erfarenhet av terrormål.
Olsson får inte ihop varför man först griper flera personer för förberedelse till brott — det vill säga redan på planeringsstadiet — och sedan utrymmer en konsthall. Om de exempelvis hade placerat ut bomber rör det sig ju i stället om försök att begå brott, påpekar advokaten.
— Dessutom är gripandena resultatet av en lång tids spaning, då har man väl en rätt så god bild av vad man ingriper mot?
Trots att åklagaren inte längre hävdar att de anhållna förberett ett terrorbrott ligger utredningen kvar hos Säpo, enligt pressekreterare Sara Kvarnström. Varför kan hon inte säga. Åklagaren ska kommentera fallet efter onsdagens häktningsförhandling enligt både Säpo och Åklagarmyndigheten.
Det har tidigare spekulerats om att konstnären Lars Vilks kan ha varit målet för de fyra män som begärts häktade för förberedelse för mord. Vilks skrev i sin blogg i onsdags om konstutställningen i Göteborg och att han avsåg att se utställningen och hans inlägg kan tolkas som att han tänkte besöka konsthallen Röda Sten redan på lördagen.
Enligt häktningsframställningarna begärdes de fyra männen anhållna i sin frånvaro klockan 18.30 i lördags, de greps samma kväll 22.45 och omkring en timme senare utrymde polisen konsthallen vid Älvsborgsbron.
Lars Vilks vill inte redogöra för sina kontakter med Säpo den senaste tiden, men medger att han själv funderat på att han kan ha varit måltavlan.
— Det är uppenbarligen en del av utredningen att det kan vara på det sättet, det är en möjlig teori, säger han till TT.
I september 2007 publicerade flera svenska tidningar Vilks teckning av Muhammed som rondellhund. För många muslimer är det en skymf att avbilda profeten och hunden anses vara ett orent djur.
Flera länder protesterade officiellt mot detta och Vilks blev ett hatobjekt för vissa.
Sedan dess har han hotats till livet flera gånger.






