Spelgalen tjäder trotsar vintern
Emmaboda. Vintern behåller sitt grepp om landet och enligt SMHI finns ingen vår i sikte under de närmaste tio dagarna.
Men ett "vårtecken" har dock visat sig i Emmaboda i Småland — en spelgalen tjäder. Den har förmodligen fått en knäpp. Tjädern börjar normalt inte spela förrän i april—maj, enligt biolog Lars-Åke Janzon vid Naturhistoriska riksmuseet.
— Några vårtecken har jag inte sett här i Stockholmstrakten utom att vissa fåglar, till exempel talgoxe och grönsiska, har ändrat sin sång till mer vårlika toner, säger han.
Då är det bättre ställt i Malmö, där hasseln blommar och snödroppar och vintergäck förekommit sedan januari.
Som vanligt väntas södra Skåne få glädje av våren först. Men exakt när den kommer till Falsterbo är osäkert.
— Under de närmaste tio dagarna blir det enstaka plusgrader längst i söder, men inte så att det kan kallas vår, säger meteorolog Emil Björck vid SMHI.
Den meteorologiska våren infaller när det varit plusgrader dygnet runt i sju dygn. Och det ska ske efter den 15 februari.
— Före den 15 februari kallar vi det inte vår, även om det varit plusgrader i sju dygn, säger Emil Björck.
I norra Norrland är det inte lönt att plocka fram vårkänslorna på länge än. Dit kommer inte våren förrän omkring den 15 maj.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus