Översvämningarna flyttar vidare

Stockholm Publicerad 10 juli 2012 kl. 01:33 Uppdaterad 10 juli 2012 kl. 20:35
  • SCANPIX Mikael Fritzon / SCANPIX

Vattenmassorna efter helgens skyfall lämnade så sakteliga Mariannelundstrakten på tisdagen. Men problemen är inte över - de har bara flyttat vidare över det småländska höglandet och väntas de närmaste dagarna skölja över områdena kring Emån.

Räddningstjänsten i Hultsfred koncentrerade sig på att säkra "samhällsviktiga funktioner".

— Vi håller på att bygga vallar kring reningsverken i Hultsfred och Målilla. I dem får det absolut inte komma in vatten, säger Andreas Enberg, räddningsledare i Hultsfred.

Det fortsatte att regna i Småland under tisdagen.

— Just nu är det en del regnskurar i Småland. I morgon blir det inledningsvis inte något regn men under eftermiddagen kan det komma mer regn, säger Sandra Andersson, vakthavande meteorolog vid SMHI.

Dalarna har fick också en del regn. Där väntades regnet avta under tisdagskvällen att för att mest bestå av lätta skurar på onsdagen.

Området kring sjön Hulingen är värst drabbat, och det fortsatt ostadiga vädret med regnskurar kan förvärra situationen. Vattnet i Hulingen har stigit med 38 centimeter det senaste dygnet, och vattennivån fortsätter stiga.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har skickat 1,2 kilometer skyddsbarriärer och tolv vattenpumpar som hjälp i arbetet mot översvämningarna i Småland. MSB planerar inga fler hjälpinsatser i nuläget.

I Pauliström, öster om tätorten i Vetlanda kommun, arbetade räddningstjänsten med att förstärka dammarna. Insatsledaren Bruno Pilåsen bedömde att läget var under kontroll vid 20-tiden på tisdagskvällen.

— Ja, just nu. Men sedan vet vi inte vad som händer i morgon, det har sagts att det ska komma ytterligare 35 millimeter regn fram till onsdagskvällen, sade Pilåsen till TT.

I Pauliström gick vattnet delvis över dammarna under dagen och hotade ett industriområde med ett pappersbruk och ett glasbruk som ligger nedanför. För att förstärka dammarna och för att hindra vattnet att rinna över byggde räddningstjänsten under tisdagen på med plast- och sandsäckar.

Mikael Nilsson, jourhavande tjänsteman vid länsstyrelsen i Kalmar berättar att vattenflödena i Småland rört sig i sydostlig riktning mycket snabbare än vad prognosen från SMHI först sade. Redan i morse kom rapporter från Högsby om att vattennivån i Emån höjts. Nu hotas Högsby och Mönsterås av vattenmassorna från Hultsfred, och räddningstjänsten förbereder sig nu med bland annat barriärmaterial.

Silverån vid Mariannelund är utom fara, men problemen i Hultsfred fortsätter.

— Vi vet inte när kulmen kommer nås i Hultsfred, det kan fortsätta några dagar till. Vattennivån stiger runt 40 centimeter per dygn och det kommer att fortsätta stiga, det är fortfarande ett väldigt kraftigt vatteninflöde, säger Bo Troedsson vid EMÅ-förbundet som kontrollerar vattenflöden i de översvämningsdrabbade områdena i Småland.

Vid Emåns huvudfåra drabbas många lantbrukare av översvämningarna.

— Jag har till exempel sett ett majsfält som blev översvämmat uppströms i Målilla, bladen var helt bruna, de har drunknat. Lantbrukarna kommer att få en del problem, säger Bo Troedsson.

TT

Textförstoring

Dela

Kommentarer

hd.se i dag: 17.00 Nytt avsnitt av @pravda 19.00: Fotboll Superettan: Landskrona BoIS - Falkenberg

Inrikes