Besköt ambulans med luftvapen
En ambulans, tre personbilar och en buss besköts utanför Nora på tisdagskvällen. Skotten orsakade en stor polisinsats med vägspärrar och inkallad insatsstyrka. Tills de skyldiga visade sig vara två femtonåringar.
Sent på kvällen kunde spärrarna hävas, sedan föräldrar till två ungdomar i femtonårsåldern hört av sig till polisen och sagt att det troligtvis var deras barn som avlossat skotten.
Under natten förhördes pojkarna och vapnen, som visade sig vara luftgevär, togs i beslag.
— Vi ska prata mer med killarna i dag, sade Kenneth Johannesson, länsvakthavande vid Örebropolisen, till TT tidigt på onsdagsmorgonen.
Om brottsrubriceringen fortsätter att vara försök till mord, som den var under tisdagskvällen, är oklart.
Skotten krossade rutor och slog upp hål i plåten på de fordon som träffades.
— Vi måste testa vapnen, se om de har mixtrats med och kontrollera kalibern, innan vi beslutar om rubriceringen, säger Kenneth Johannesson.
Han uppskattar att omkring 25 polismän varit inblandade i insatsen, främst vid vägavspärrningarna.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


