Omstritt asylärende prövas i Sverige
Den 15-årige afghanske pojke, som skulle skickas tillbaka till Italien, får i stället sin asylansökan prövad i Sverige, men det innebär inte att pojken får uppehållstillstånd.
Migrationsverket har beslutat att ta över prövningen av det omstridda så kallade Dublin-ärendet. Det säger pojkens gode man, Annette Cromwell, till Sveriges Radios Ekot.
15-åringen har i Sverige flera gånger lagts in på barn- och ungdomspsykiatrin och har försökt ta sitt liv. Pojken har berättat hur han misshandlats av gränspolisen i Italien dit han först kom. Senare ska han också ha utsatts för gruppvåldtäkt på en flyktingmottagning.
— Det innebär inte att pojken får uppehållstillstånd, det innebär bara att Sverige har övertagit ansvaret för asylprövningen, säger Fredrik Bengtsson, presschef på Migrationsverket.
— Vi har inte ändrat oss. Ärendet var avslaget av domstolen. Det som har hänt efter att migrationsdomstolen sagt sitt är att det kommit in nya uppgifter, som inte varit prövade. Då har Migrationsverket en möjlighet att titta på ärendet.
TT: Vilka uppgifter är det som inte fanns när migrationsdomstolen beslutade i ärendet?
— Jag kan inte gå in på vilka uppgifter det är. Men de omständigheter som har åberopats är framförallt kopplade till pojkens hälsa.
— Det är en oerhörd lättnad och en oerhörd glädje, säger pojkens gode man, Annette Cromwell.
När TT når henne sitter hon i en bil tillsammans med honom.
Pojken vårdas fortfarande och har kontakt med barn- och ungdomspsykiatrin, men är inte längre intagen för vård.
— Just nu mår han jättebra när han fått detta besked. Men när man lever ett liv som är så onormalt, där allt hänger på en så skör tråd, så blir man inte frisk med en gång. Han kommer att fortsätta gå i terapi och få tala om sina trauman. Men när jag tittar på honom nu så ser han ju glad ut.
Natten mellan den 29—30 augusti försökte pojken återigen ta sitt liv. Cromwell tror att det kan ha fått Migrationsverket att fatta beslutet.
— Vad som inte var känt när migrationsdomstolen fattade sitt beslut var vad som hände på förvaret uppe i Åstorp. Han blev fullständigt okontaktbar och försökte skära upp sina handleder, säger hon.
Cromwell har goda förhoppningar om att han ska få asyl, när ärendet nu prövas i Sverige.
Att Sverige tar över prövningen av ett asylärende från ett annat land är mycket ovanligt.
— Det är väldigt ovanligt. Vi gör det i ett antal fall varje år, men det är ovanligt, säger Fredrik Bengtsson.


