Nobelpris till kvantfysiker
Serge Haroche, Frankrike, och David Wineland, USA får årets Nobelpris i fysisk. Deras arbete med kvantfysik kan i framtiden leda till otroligt snabba datorer. — Först ringde jag mina barn, säger en lycklig Haroche.
De två belönas för att på varsitt håll uppfunnit och utvecklat metoder för att styra och mäta enskilda kvantpartiklar.
Deras forskning har redan gett oss de mest exakta klockor vi någonsin sett.
— De är också första steget mot kvantdatorer, som kommer att vara snabbare än några datorer vi någonsin sett, säger professor Björn Jonsson vid Vetenskapsakademien.
"Kanske kommer kvantdatorn att förändra vår tillvaro under detta sekel på samma radikala sätt som den klassiska datorn gjorde under det förra seklet", skriver akademien i motiveringen.
Pristagarna och deras forskningsgrupper har med hjälp av sinnrikt utformad apparatur lyckats med att i laboratoriet mäta ytterst ömtåliga kvanttillstånd som tidigare var oåtkomliga för direkta observationer. De har kunnat undersöka partiklarna, kontrollera dem och räkna — något som kan liknas vid att "dressera men inte röra", skriver vetenskapsakademien.
En praktisk användning av upptäckterna är en optisk klocka där två joner i samarbete håller tiden hundra gånger noggrannare än dagens standardklocka, det vill säga ett cesiumur. Den ena jonen "stampar takten" medan den andra håller reda på tiden och meddelar den vidare utan att förstöra jonernas kvanttillstånd.
— Om en sådan klockan existerat sedan tidernas begynnelse hade den i dag räknat fel på högst fem sekunder, säger Anne L'Huillier, professor i atomfysik vid Lunds universitet, som var med på Vetenskapsakademiens pressträff.
Serge Haroche fanns med på telefon från Paris under akademiens presskonferens och svarade på frågor i direktsändning.
— Det är svårt att förstå. Jag informerades för 40 minuter sedan. Det är fantastiskt.
Han var på gatan tillsammans med sin fru och gick precis förbi en bänk så han kunde sätta sig ner när han såg att han hade ett inkommande samtal från Sverige.
Han svarar också på om han hunnit berätta för någon.
— Först ringde jag mina barn och sedan ringde jag mina närmaste kollegor utan vilka jag inte hade fått det här priset. En av dem höll en föreläsning och jag sms:ade honom: "Avbryt föreläsningen och ring mig omedelbart".
Under en telefonpresskonferens sade Wineland att han länge funderat på om det är möjligt att han kan tänkas få priset men att han just i år inte hört något "muller" om att det skulle ske.
— Jag tänkte att min tid kanske har passerat.
Wineland sade att det är en stor glädje att dela priset med sin vän Serge Haroche. Wineland nämnde också att han haft privilegiet att få mycket resurser till sitt arbete och fått jobba med mängder av begåvade människor.
— Jag är bara en människa och det är många som delar den här äran.
— Serge Haroche är 68 år gammal och fransk medborgare. Han föddes 1944 i Casablanca, Marocko. Han är i dag professor vid Collège de France och Ecole Normale Supérieure i Paris.
— David Wineland är född i Milwaukee i USA och amerikansk medborgare. Även han är född 1944 och nu 68 år gammal. Han är verksam vid National Institute of Standards and Technology (NIST) och University of Colorado Boulder i USA.
Textförstoring
Dela
Fakta: Alfred Nobel
Alfred Nobel, upphovsmannen till världens mest kända pris, föddes 1833 i Stockholm och dog 1896 i San Remo i Italien. Redan tidigt visade han intresse för konst och litteratur, och skrev själv dikter på engelska och svenska. Med tiden var det dock som kemist och uppfinnare han skulle göra sitt namn.
Han mest berömda uppfinning är dynamiten som han, ironiskt nog, trodde skulle förhindra krig. Dess enorma förstörelsekraft skulle sätta skräck i makthavarna och få dem att avstå från konflikter.
Vid sin död hade han en en förmögenhet på 33 miljoner kronor, en enorm summa på den tiden. Han avsatte nästan hela summan till priset som skulle komma att bära hans namn.
Källa: Nobelmuseet, Tekniska museet (TT)
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


