Sverige har tätast och snabbast internet i världen
Svenskarna är det folk i världen som har tätast mellan ip-adresserna per invånare och den snabbaste uppkopplingshastigheten per användare. Det uppger en ny rapport från det amerikanska företaget Akami.
IT & Teknik. Rapporten heter ”The State of the Internet, 2nd Quarter 2008” och visar tydligt att de skandinaviska länderna tar täten när det gäller tätheten mellan antalet internetanvändare i ett land. Sverige ligger i topp och följs sedan av Norge, Island och Finland.
Detta uppger sajten nyteknik.se och skriver att Sverige också är ett av de främsta länderna i världen när det gäller antalet höghastighetsbredband per invånare. Med höghastighetsbredband menas internetuppkoppling som är snabbare än fem megabit per sekund.
Förutom de skandinaviska länderna är också Hong Kong, Sydkorea och Japan länder som hamnar i topp i undersökningen.
Akami är ett företag som distribuerar innehåll som reklamfilmer, musik och andra tjänster över internet. Deras kunder är bland annat Nasdaqbörsen och en rad underhållningsföretag. De har använt sig av sina erfarenheter från distributionen som underlag för rapporten och har, enligt nyteknik.se "direkt insyn i hur nätet fungerar och används över hela världen".







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus