Tre gummor med känsla för teknik
Tjejer gillar prylar. Och killar gillar när man skriver för tjejer om prylar. Det är sajten Lilla gumman ett bevis på.
Bildmaterial
Bättre än dvd
Sagem DVR 64160
Lilla gummans kommentar: Boxer tv-navigator med inbyggd 160GB hårddisk och dubbla tuners, musikspelare och fotofunktion kommer konkurrera ut dvd:n i ett vips. Spela in program och se dem efteråt eller två filmer och titta samtidigt på den tredje. Den har en funktion som kallas ”timeshift” som gör att du kan titta på början av filmen samtidigt som du spelar in den. Du kan programmera boxen på sökord som Depp, så spelar den in allt med honom. Prisintervall: 3 485–4 842 kr.
Bloggdator från LG
LG mini PC X110
Lilla gummans kommentar: För dig som är i farten och vill slippa kånka på för mycket i handväskan är den här lilla minidatorn från LG ett jättebra alternativ. Dessutom har den inbyggt 3G-modem från Telia så du kan koppla upp dig överallt. En riktig bloggdator. Prisintervall: 3 990–4 099 kr.
Perfekta bloggkameran
Casio EXILIM zoom EX-Z300
Lilla gummans kommentar: Den här kameran har ett Youtube-läge som gör att du busenkelt kan ladda upp filmer på nätet på bara ett fåtal klick. En kamera som är nästan lika bra på film som på foto vilket gör den till den perfekta bloggkameran. Prisintervall: 2 325–2 695 kr.
Spontandisco med Sony Ericsson
Bluetoothhögtalare Sony Ericsson MBS-100
Lilla gummans kommentar: Snygg trådlös högtalare till mobilen i spejsad design. Den har inbyggt laddbart batteri och kan även anslutas till stereo eller dator. Enkel att ha med i väskan och plocka fram när man vill ha spontandisco. Prisintervall: 399–799 kr.
Snyggt och miljövänligt
Lilla gummans kommentar: Vatten på flaska är en av våra stora miljöbovar! Gör eget miljövänligt mineralvatten i stället. Eller läsk med mindre socker. Denna streamer, som fått pris för sin design, drivs av kolsyra och en patron räcker till 50–60 liter dryck. Prisintervall: 979–999 kr.
Tvätta bort bakterierna
Tvättbar mus från belkin
Lilla gummans kommentar: Bakterier är läskiga och det vimlar av dem även på dina elektronikprylar. Belkin har en tvättbar mus som du kan skölja under kranen för att bli av med smutsen och du vet väl att det går utmärkt att diska ditt tangentbord i diskmaskinen? Prisintervall: 208–480 kr.
Onödigt och gulligt
Blåsapa nageltorkare
Lilla gummans kommentar: Jobbigt att sitta och spreta med fingrarna när du har målat naglarna? Blåsapan från Coolstuff.se torkar dem på ett kick! Tillhör kategorin ”Totalt onödig pryl” men är gullig och brummar sött när du lägger fingrarna under munnen. Prisintervall: 59 kr.
Johanna Ögren, Judith Wolst och Karin Adelsköld.
Handgjort kaffe
Handpresso
Lilla gummans kommentar: Handdriven espressomaskin som du kan ta med på skogsutflykt eller när du ska imponera på din höstdejt. Pumpa upp maskinen till 16 bars tryck, häll i kokande vatten, lägg i en kaffepolett och pressa. Klart. Prisintervall: 1‑199 kr.
IT & Teknik. På alla hjärtans dag i år lanserades tjejprylsajten Lilla gumman. Då mest som ett hobbyprojekt som Karin Adelsköld och hennes kollega Johanna Ögren ville testa.
Det är visserligen fortfarande ett hobbyprojekt, men varken Karin, Johanna eller deras nya kollega Judith Wolst tjänar en krona på sajten. Trots att flera tusen besöker den varje dag och att annonsörerna står på kö (fast köpa annonser får de inte, inte än i alla fall).
- Ja, det smällde bara till. Vi hade ju på känn att en sajt som den här behövdes, för det fanns ingen som skrev om teknik med känsla. Vi tycker att man kan se på prylar ungefär som på kläder. Man kan vara jätteintresserad utan att bry som om hur tillverkningen gått till rent tekniskt, säger Karin Adelsköld.
Sättet som Lilla gumman angriper teknik och prylar på verkar dessutom passa även killar.
- Det är väldigt kul att ungefär hälften av alla läsare vi har är killar.
På sajten görs pryltester och de tre gummorna bloggar.
- Från början trodde vi att testerna skulle bli det som lästes mest, men våra läsare är mer intresserade av olika vardagstips. Jag testade till exempel att tvätta min sambos tangentbord i diskmaskinen för att se om man kunde tvätta bort bakterierna. Det är fortfarande det mest lästa på sajten.
Finns det några särskilda tjejprylar?
– Nej, vi tycker inte det. Det finns tillverkare som doppar prylen i rosa och kallar den för tjejpryl, men det är bara korkat. Smarta tillverkare som gör prylar anpassade för tjejer tänker mer på funktionerna, som att hörluren passar mindre öron eller att datormusen passar en mindre hand.
– Vi har märkt att tjejer inte är så intresserade av nya prylar. Det viktigaste är att prylarna löser problem. Ett tips om en smart pryl på Clas Ohlson blir ofta mer läst än ett test av den senaste, häftigaste prylen.
Vi bad Lilla gummans redaktion lista åtta av de bästa, roligaste eller klokaste prylarna de testat den senaste tiden. Listan finns här intill och vill du ha mer av Lilla gumman finns det på nätet, adressen är www.lillagumman.se.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus