Extra hårddisk skyddar semesterbilderna
Börjar datorn bli överfylld av musik, filmer och semesterbilder? Eller är du rädd för att bli av med dina filer om datorn skulle krascha? Genom att köpa en extra hårddisk blir det enkelt att spara dina viktiga dokument. Här är åtta modeller i olika prisklasser.
Bildmaterial
Liten som ett kreditkort
För den som vill ta med sig sin hårddisk är förstås storleken och vikten betydelsefull.
Samsung S1 Mini är en av de allra minsta. Den är ungefär lika stor som ett kreditkort, även om den förstås är lite tjockare. Vikten ligger på 85 gram, och den behöver bara en enda sladd eftersom den får ström när den kopplas till datorns usb-kontakt.
Cirkapris: 895-1 568 kronor (120 gb)
Läs mer: www.samsung.se
Hårddisken som tål tuffa tag
Somliga vill kunna ta med sin externa hårddisk överallt utan att vara orolig för att den ska gå sönder. För dem kan Freecom toughdrive sport vara ett intressant alternativ. Den här hårddisken är gjort i ett extra tåligt material som gör att den kan falla från två meters höjd utan att gå söner. Den är även specialbyggd så att den ska kunna tåla stötar och skakningar.
Själva usb-sladden är inbyggd, och den ger även hårddisken all ström den behöver.
Cirkapris: 1 646-2 295 kronor (500 gb)
Läs mer: www.freecom.com
IT & Teknik. Alla som plåtar digitalt lär någon gång ha funderat på vad som händer om datorn kraschar. En ny dator är visserligen billig – men de bilder som ligger på den är ju ovärderliga. Eftersom många bara sparar sina bilder på datorn skulle en krasch betyda att de är borta för alltid.
En enkel och relativt billig lösning är att köpa en extern hårddisk. Det är en liten låda som bara väger några hekto och som kopplas till datorns usb-kontakt. Den kräver som regel inte någon installation och beter sig på samma sätt som en vanlig hårddisk. Att kopiera över alla sina digitalbilder och andra viktiga dokument hit är med andra ord både snabbt och enkelt fixat.
Om något skulle hända med datorn finns alltså en kopia på alla viktiga filer.
Nu kan de externa hårddiskarna förstås inte bara användas för säkerhetskopiering. Om din dator börjar få dåligt med plats går det även att flytta över filer som du använder sällan på din externa hårddisk. På så sätt behöver du inte köpa en ny dator bara för att du har dåligt med utrymme.
Utbudet av externa hårddiskar är stort, och många av dem är numera läckert designade. Den stora skillnaden handlar om hur mycket utrymme de har, något som mäts i gigabyte. De största rymmer 2 000 gigabyte medan de mindre bara har ett par hundra. Det bör dock tilläggas att en normal digitalbild bara är någon megabyte. Det betyder att även de minsta hårddiskarna har plats för flera hundra tusen bilder.
Fotnot: Priserna är hämtade från prisjämförelsetjänsten Pricerunner (pricerunner.se) och var aktuella i augusti 2009. De anges inklusive moms men exklusive frakt.
Martin Appel/TT Spektra
martin.appel@ttspektra.se







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus