Stort och färgrikt i konsthallen
Helsingborgskonstnären Karin Müller Lindberg fyller Klippans konsthall med stora målningar i olja och tempera. Det är mycket färg, starka uttryck och stora linjer. Merparten av det som visas är måleri av ganska färskt datum.
— Kraft, kommunikation och intensitet.
Karin Lindberg beskriver vad som är viktigast för henne som konstnär.
— För mig handlar det alltid om människor. Ibland brukar jag använda ordet "människolandskap" som titel, förklarar hon och tillägger att även om mänskliga känslor står i centrum kommer inspirationen ändå oftast ursprungligen från naturen.
Naturen ger avtryck både i målningar som är lättast att se som icke föreställande och i andra där man kan spåra synintryck som till exempel stenar. Även bilder i färgtoner som kanske mer förknippas med konstgjordhet och neon är naturinspirerade säger hon framför en duk i karamellgrönt och cerise.
— Man försöker komma på tokigheter som människa. Men naturen är alltid värre, säger
Karin Müller Lindberg delat tiden mellan jobbet som konstpedagog på Dunkers kulturhus och sin egen konst. Hon arbetar mycket i olja och tempera, men ägnar sig också åt grafik. Tecknandet beskriver hon som en central del av konstnärskapet. På Dunkers arbetar hon med att utveckla konstpedagogiken. Det kan handla om verkstäder, visningar och andra aktiviteter som arrangeras i anslutning till utställningarna. På Klippans konsthall ställer hon ut för första gången och som många andra är hon entusiastisk över den ljusa lokalen.
— Jag har längtat hit, det är vackert. Jag har spanat in den här konsthallen hela tiden.
Fotnot: vernissage lördag kl 13-15. Utställningen pågår till och med 22 november.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



