En Vasaloppsveteran minns
Tjugo vasalopp kan läggas ihop till en sträcka lika lång som Sverige, från norr till söder. Så långt har Sven Bengtsson åkt i ”fäders spår” och fått många skidvänner på köpet.
Bildmaterial
Löjtnant Sven Bengtsson tillsammans med skidlegenden Sixten Jernberg i flygmundering, samt flyglärare Kurt Gustavsson.
Att det skulle bli 20 stycken kunde han inte ana då han och systern satt på golvet med var sin hörlur och lyssnade på Sven Jerrings referat i radio.
I medaljskåpet finns bevisen för 20 genomförda Vasalopp, 70 mindre tävlingar och elva internationella.
Klippan. En gång höll ett par dåliga vantar på att kosta Sven Bengtsson alla tio fingrar. Han var i Frankrike på en internationell tävling som fick ställas in på grund av dåligt väder. Istället lades en bana på högre höjd. Han frös om händerna, men lyckades inte få hjälp. Det var inget annat att göra än att genomföra.
– Alla fingrar var helt vita. Jag var övertygad om att de skulle behöva amputera, berättar han.
Efter flera timmars massage kunde fingrarna räddas, men skinnet släppte så att Sven Bengtsson fick ha händerna lindade med gasbindor.
– Det dröjde ett halvt år innan de var bra igen. Mentalt tog det ännu längre tid. Jag fick bryta Vasaloppet två gånger efter olyckan. Det var chocken som framkallades igen, berättar han.
Östgöten Sven Bengtsson kom till Klippan på grund av flyget. Han var chef för motorprovningen av flygplanen på flygflottiljen i Ljungbyhed och lät tillsammans med hustrun bygga en liten villa i centrala Klippan på 1950-talet. Det var först vid 40 års ålder, när barnen blivit större, som han tog upp barndomens skidåkning.
– Vi var nio gubbar som tränade tillsammans, åkte rullskidor på Söderåsen och gick med stavar på mossarna. Det var många som tyckte det var konstigt på den tiden, så man fick hålla sig i skogen, minns Sven Bengtsson.
Vasaloppet var det självklara målet för träningsgänget. 1964 blev första gången, sedan upprepades bedriften oavbrutet fram till 1984. Varje år deltog Sven Bengtsson även i mindre skidtävlingar innan hobbyn växte utanför landets gränser. Det fanns elva internationella tävlingar som dåtidens amatörer kunde anmäla sig till. Sven Bengtsson och hans fru hade ofta sällskap med en eller flera av de andra träningskompisarna.
– Så många platser man fått se tack var detta ... Jag har varit i Murmansk, där vi hade kulsprutor riktade mot oss hela dagarna, i Japan och i Australien där tävlingen gick på hög höjd.
Diplom, kartor och fotografier finns sparade i ett vackert, inbundet album. Där syns glada, solbrända skidåkare i ålderdomliga munderingar. Varken skidor eller kläder var särskilt hightech på den tiden.
– Vallningen är halva loppet och det var mycket mer jobb på den tiden vi hade träskidor. Man fick lägga på sju–åtta lager.
Bland de goda minnena finns alla skidvänner från 60- och 70-talen. Genom bekanta fick Sven kontakt med skidlegenden Sixten Jernberg som han bodde hos under flera Vasalopp. Landslagsmannnen Björn Andersson och Vasaloppsvinnaren Janne Stefansson hörde också till vänskaran. Flera av dem kom på besök i Klippan.
– Jag ordnade så att de fick upp och flyga. Särskilt Sixten Jernberg uppskattade det, minns Sven Bengtsson.
I mitten på 1980-talet satte en serie höftoperationer stopp för skidåkandet. Sedan dess har Sven Bengtsson följt Vasaloppet på tv istället.
– Jag måste se hela loppet varje år, åtminstone till den förste kommer i mål.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus