Böjen som sätter Klippan på korvkartan
Namntävlingen för den på Bjärhus lokalt producerade Klippankorven är avgjord. En korvälskare som gärna grillar kom på det vinnande namnet. Snabbare än man tuggar i sig en med bröd.
Bildmaterial
Lars Hansson på Bjärhus gårdsbutik menar att det finns ett uppsving för bra korv. Här delar han ut priskorgen till vinnaren Sune Persson. Till höger står Leif Persson med segerchampagnen.
KLIPPAN. I Lund har de sin knake. Men nu har Klippan också fått sin egen korv. Åbyböjen heter den.
– Nu hoppas vi kommunalrådet Bengt Svensson bjuder på den när han representerar, säger Lars Hansson på Bjärhus gårdsbutik.
På gatufesten på Storgatan förra helgen presenterade de sin nya helt lokalt producerade korv och utlyste samtidigt en namntävling för den.
Ett sextiotal förslag har lämnats in. Många har spånat loss och kommit med idéer på, ägarnas namn, Klippan och Åby men den som träffat mest rätt och vinner namntävlingen är Sune Persson. För honom är namnet på korven självklart.
– Det bara kom. Innan jag ätit upp korven hade jag kommit på det, säger han.
Det tog en hel kväll för juryn bestående av de fyra ägarna till gårdsbutiken, Leif Persson, Anneli Persson Dalberg och Lars och Elisabeth Hansson, att enas om det vinnande namnet. Det fanns många liknande förslag men det var endast Sune Persson som hade med ordet böjen.
– Det är dubbeltydigt. Dels att korvar är böjda och dels att Åby betyder en ort som ligger vid åns böjning, säger Leif Persson.
Korven består av gris- och oxkött, senapsfrö, färsk pepparrot och rödbetor, som ger korven en lätt rödaktig färg. Målet var att göra en Klippankorv och med alla råvarorna från bygden. Skillnaden mot Bjerhus andra korvar är att det i dem ofta finns någon krydda, som till exempel chilipeppar, som kommer lång bort i från.
– Vi vill löpa linan fullt ut när det gäller det närproducerade, säger Lars Hansson.
Sune Persson är en flitig korvätare och grillar gärna hemma i trädgården.
– Det är stor skillnad på korv och korv. Den här smakar som en korv ska smaka. Vi har en fin säsong framför oss, säger han.
Elisabeth Hansson är glad för den nya produkten.
– Klippan är värd en egen korv, precis som Lund, säger hon.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus