Halverad budget för kyrkomusiken
I år får färre musiker ta sig ton i kyrkorna. Klippans församling sparar pengar och halverar anslaget till musik i kyrkan.
Bildmaterial
År 2005 gjorde St Petris barnkör musikal om FN:s barnkonvention.
Kantorer och kyrkomusiker förgyller både kyrkliga högtider och arrangerar specialmusikprogram.
Klassiska kyrkokören Petrikören firade 40-årsjubileum 2006.
KLIPPAN. I år blir det betydligt mindre musik i Klippans kyrkor. Kyrkomusiken har fått sin budget halverad vilket bland annat får till följd att musikveckan i maj utgår och sommarmusiken reduceras till två gånger i månaden.
– Vi har tvingats till stora besparingar som drabbat alla våra verksamhetsområden och nu var det musikens tur, säger kyrkoherde Olof Sandström.
Totalt har Klippans församling de senaste åren tvingats till besparingar på 2,5 miljoner kronor. Årets nedskärning av musikbudgeten lyder på 100 000 kronor.
Följden blir att den musikvecka som församlingen de två senaste åren arrangerat i maj utgår helt och hållet. Den ersätts med en musikgudstjänst sista söndagen i månaden.
Dessutom halveras sommarmusiken till två gånger i månaden under perioden juni till och med augusti.
– Det är ofrånkomligt att besparingarna märks men vi räknar med att det ganska snart ska kunna återställas helt eller delvis, säger Olof Sandström.
Besparingen drabbar till stor del den inhyrda musiken. Verksamheten i församlingens tre körer - Petrikören, Kefas Gospel och barnkören Tonfiskarna - ska dock inte påverkas.
– Nej, körerna har samma anslag som tidigare, säger Olof Sandström.
Gospelkören har dock för tillfället ingen körledare. Församlingen söker som bäst en ny organist som man hoppas ska vara på plats till sommaren.
Även Östra Ljungby församling har tvingats spara de senaste två åren.
– Men det har inte påverkat verksamheten, säger kyrkoherde Staffan Ohlsson.
Verksamheten i de G-kören och Viskören pågår som vanligt och till sommaren planerar man att genomföra musikkvällar i kyrkan.
I Riseberga-Färingtofta församling har besparingar slagit hårt mot musikverksamheten. Förra året sades körledaren Maria Herrlin upp. Hon lämnade sin tjänst i september och sedan dess har församlingen i praktiken inte haft någon kyrkokör.
– Men vi har nu en kör som försöker nystarta under ledning av vår organist, säger vikarierande kyrkoherde Lena Hervén.
Framtiden lär dock inte bjuda på särskilt mycket inhyrd musik i Riseberga-Färingtofta församling.
– Nej, inte mycket. Det finns det inte pengar till, säger Lena Hervén.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus