Hyror under diskussion
Klippan. De särskilda möten om gymnasieskolans ekonomi som hålls med presidierna i barn- och utbildningsnämnden, bun, och kommunstyrelsen, ks, fortsätter. Vid nästa möte i februari diskuteras hyreshöjningar på flera miljoner för gymnasielokaler i ett läge där gymnasiet kämpar med kraftiga sparåtgärder, inte minst genom att minska lokalytor.
– Det här riskerar att slå undan fötterna på den anpassning som pågår, säger skolchef JanEric Assarsson.
Kommunalrådet Bengt Svensson (M) anser å sin sida att ökningen är marginell och handlar om hur pengar för ett eftersatt underhåll måste bakas in i hyran.
Vid mötet vill han även diskutera buns beslut i veckan att lägga vissa av naturbruksgymnasiets lokaler i malpåse för att slippa betala hyra. Där är kommunledningen nämligen inte med på noterna. Det får räcka med de två byggnader på Åbyskolan som helt eller delvis utrymts efter årsskiftet, samt de förhandlingar på Ljungbyhed park som lett fram till att gymnasiet där kan lämna en undervisningsbyggnad från i höst, trots att kontraktet är tecknat till 2014.
– Grundläget är att uppsagda kommunlokaler antingen ska gå och sälja eller hitta en ny hyresgäst till. Vi har redan accepterat en del för att hjälpa till, men det får inte bli absurt, säger han till tidningen.
Vid det senaste mötet med barn- och utbildningsnämndens presidie lovade kommunledningen en halv miljon kronor i stöd till tillsynen på de båda elevinternaten i Östra Ljungby och Ljungbyhed som går med två miljoner kronor i underskott. Tidigare krav från nämnden att internaten skulle gå jämnt upp har slopats.
– Det är jättedyrt att ha vuxennärvaro på kvällar och nätter. Men det är också nödvändigt, säger skolchef Jan Eric Assarsson.
Troligen väntar ändå höjda elevavgifter för internaten. Hur stora är upp till ansvarig skolledning.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus