Bra betyg på biblioteken
KLIPPAN. Biblioteket gjorde i oktober en enkätundersökning bland besökarna med fem frågor. Besökarna kunde välja mellan att betygsätta med 1-6 poäng på varje fråga.
På frågan hur nöjd man är med servicen och bemötandet blev betyget högt med 5,6 i Klippan och hela 5,9 i Ljungbyhed. Lite sämre betyg, men fortfarande högt, blev det på frågan om bibliotekens lokaler där det bland de många positiva kommentarerna även fanns kritiska. De handlade om att ventilationen är dålig eller att lokalen är för liten i Östra Ljungby.
Många besökare är också nöjda med utbudet av böcker och tidningar. När det gäller öppettiderna gillar besökarna att det är både lördags- och söndagsöppet i Klippan, medan man i Ljungbyhed är kritisk till att det från i höstas är stängt en dag i veckan.
På den lite mer öppna frågan om vad man saknar på biblioteket var ett återkommande tema möjligheten att ta en kopp kaffe och en kaka. Tysta studieplatser, författarbesök är andra önskemål.
Cirka 350 personer svarade på frågorna.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus