Facken motsätter sig rektorstillsättning
Ljungbyhedsskolan nya rektor möts inte av stora famnen när hon börjar på sin nya tjänst. Samtliga fackliga organisationer motsatte sig tillsättningen av den tidigare gymnasierektorn.
LJUNGBYHED. För ett par år sedan lämnade Marie Berlin tjänsten som rektor på gymnasiet i Klippan. Efter en tid som rektor på fristående Victum gymnasium i Helsingborg återvänder hon till Klippan som rektor för de äldre årskurserna på Ljungbyhedsskolan. Men tillsättningen gjordes inte i samförstånd. Samtliga fackliga organisationer – Lärarnas riksförbund, Lärarförbundet samt Kommunal motsatte sig utnämningen.
– Vi har tagit referenser och hade inte stöd från medlemmarna att säga ja, säger Anne-Maj Olsson som är ordförande i Lärarförbundet i Klippan.
Kritiken från Lärarförbundets medlemmar har främst handlat om hur Marie Berlin kommunicerar med sina medarbetare. Lärarnas riksförbund (LR) framförde samma kritik och krävde att eventuella kostnader som kan uppstå om det visar sig vara en felrekrytering inte ska belasta skolområdet, vilket man fick gehör för.
Lärarförbundet och Kommunal anser dessutom att urvalet bland de sökande var för begränsat och ville att tjänsten skulle utlysas på nytt.
Men trots kritiken valde alltså kommunen att anställa Marie Berlin. Man hänvisar till att hon har arbetat 28 år i kommunen utan anmärkning, att hon fick bra betyg i ett medarbetarindex för några år sedan, att hennes kompetens passar in bra i gruppen samt att hon är drivande och målinriktad.
Tre kandidater togs ut för intervju och NST har tagit del av deras meritförteckningar. Marie Berlin är den enda som haft en ordinarie tjänst som rektor och hon var dessutom ensam om att ha gått en rektorsutbildning.
– Vi gör en annan bedömning än facken. Vi har också tagit referenser och vägt i många olika parametrar. Det behövs en stark och drivande ledare i skolområdet, säger skolchefen Jan-Eric Assarsson.
Han säger samtidigt att han lyssnat på facken och att det inledningsvis kommer att vara en rektor extra i tjänst för att allt ska fungera smärtfritt.
Är ni inte rädda för att det ska bli problem när förtroende saknas?
– Nej, eftersom facken uttryckt att de ska ställa upp och göra det här så bra som möjligt, säger Jan-Eric Assarsson, som aldrig upplevt en liknande situation.
Inte heller Carina Säflund som är lokalombud för Lärarnas riksförbund har varit med om liknande oenighet.
– Det är bara att hoppas att arbetsgivaren har rätt och att allt blir bra i slutändan. Jag hoppas att vår blivande chef har tagit till sig av vår konstruktiva kritik, säger Carina Säflund som trots det fackliga motståndet anser att Marie Berlin var den mest meriterade av de sökande.
– Absolut och hon gjorde också ett bra intryck på intervjun.
Marie Berlin besökte nyligen skolan och känner till den fackliga kritiken.
– Jag vet att de var oeniga och det är inte så mycket jag kan kommentera. Efter 28 år i kommunen är mina kvalifikationer och icke-kvalifikationer väl kända, säger hon.
– Jag har träffat personal och tror inte att de har någon avog inställning till mig alls. Jag känner mig trygg, säger Marie Berlin.







