Film i flygande fläng om Söderåsen
Med hjälp av en radiostyrd helikopter filmas dramatiska inflygningar över raviner och klippor. Men från höjden fångar helikoptern även cyklister och vandrare som njuter av naturen på Söderåsen.
I tre dagar har det pågått en filminspelning med EU-pengar på och kring Söderåsen.
– Vi har fått 30 000 kronor som ska räcka till en tre-fyra minuter lång reklamfilm. Värdena för turismen på och runt Söderåsen är starkt förknippade med den dramatiska natur vi nu vill skildra på ett lite annorlunda sätt, säger Frida Svedrin på Pensionat Söderåsen som är initiativtagare och projektledare för reklamfilmen.
För att göra filmen så levande som möjligt har filmteamet bland annat engagerat ett 70-tal statister i åldrarna ett till åttiofem år. Det är personer som medverkar med olika aktiviteter i intilliggande byar, i handelsbodar, på cyklar och som vandrar i natursköna områden.
– Vi har filmat på riggade inspelningsplatser med grill och bad i Odensjön, vandringar i Hjortsprånget vid Skäralid med flera scener, säger Frida Svedrin.
För själva filmningsarbetet där man arbetat med både konventionell filmteknik och med fjärrstyrda helikopter har man anlitat produktionsbolaget Sydlys från Helsingborg.
– För att kunna utnyttja filmteamet så optimalt som möjligt har vi jobbat efter ett mycket hårt styrt filmschema där statister och inspelningsplatser varit klara innan filmteamet anlänt, säger hon.
Innan filmen är klar för visning återstår ett omfattande klippningsarbete.
– Jag hoppas vi ska kunna ha filmen klar för visning om några veckor. Vi ska försöka sprida filmen via föreningar, bibliotek, internet, säger Frida Svedrin.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



