Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 15 mars 2007 kl. 14:41Uppdaterad 15 mars 2007 kl. 14:42

Snabbhet är A och O för smörgåsgrillen

Bjud dig själv och dina gäster på en lyxig croque monsieur. Med en bra smörgåsgrill tillagar du rätten enkelt och effektivt. Smartson testar tio smörgåsgrillar i olika prisklasser.



KONSUMENT. Med en smörgåsgrill går det snabbt att svänga ihop en liten croque monsieur till kvällsmaten eller den informella bjudningen. Därför bör smörgåsgrillen värmas upp snabbt och grilla effektivt. En riktigt bra toast ska inte bara smaka gott, den ska också vara frasig och ha en frasig grillyta.
I testet förekommer olika typer av smörgåsgrillar. Många blir heta på utsidan så man får vara försiktig med placeringen. Man behöver oftast inte använda fett i grillen, förutom när man använder Bosch och Invite, som i sin bruksanvisning rekommenderar att man smörar brödet.

Alla smörgåsgrillar har en tydlig signal när järnet är upphettat och redo att grilla. De flesta av modellerna är anpassade till formfranska, men några hanterar paninibröd. De smörgåsgrillar som inte har löstagbara plattor går enkelt att torka av men är i princip omöjliga att rengöra om det fastnar ost eller fett i kanter och skåror.
Princess utser vi till bästa köp eftersom den är effektiv, praktisk och har ett bra pris. Krups Pg70 är en stor grill med cafékänsla som grillar flera smörgåsar samtidigt utan problem. Philips hd2383 är en smörgåsgrill för toast som delar mackan i små trevliga trekanter, dock grillar den lite ojämnt.

Watt från Duka är en ganska dyr grill i jämförelse med vad man får för pengarna. Modellen har budgetkvalitet, men är inte så billig. Coline är en prisvärd och helt okej smörgåsgrill från Clas Ohlson. Duo från Obh Nordica är bra på att grilla samt lätt att rengöra. Dock luktar den illa vid uppvärmning. Est 2.1 från Afk ger ett ganska dåligt resultat eftersom den grillar ojämnt.
När vi testade smörgåsgrillarna värmdes de upp och resultatet av grillningen jämfördes. Därefter bedömdes kvalitet, kapacitet, funktion samt värde för pengarna. Både formbröd och ciabatta har grillats. Maxbetyget är 25 poäng.
Elisabet Rosén/TT Spektra
feature@ttspektra.se

Köpinformation:
Watt: 08-440 96 00, www.duka.se
Bosch: 0200-274 274, www.bosch-hushall.com
Coline: 0247-445 00, www.clasohlson.se
Philips: 08-579 291 00, www.philips.se
Princess: 0300-56 73 70, www.princess.no
Invite: 033-20 45 70, www.jarnia.se
Tefal, Krups: 08-59 42 13 30, www.tefal.se, www.krups.com
Duo: 08-445 79 00, www.obhnordica.se
Afk: 08-717 34 50, www.afk-scandinavia.se

Test/Smörgåsgrillar
Watt
Betyg: 12
Kommentar: Budgetkvalitet
Watt är en dyr smörgåsgrill från Duka med plats för två mackor. Det går snabbt att värma upp järnet men det tar lite tid att grilla smörgåsen. Smörgåsarna blir ganska utplattade så att innehållet pressas ut. Brödet kunde vara frasigare, det känns aningen mjukt. Skåran kring grillplattan är svår att rengöra om ost och fett fastnar där. Kvalitetsintrycket känns lite budget. En dyr smörgåsgrill i jämförelse med vad man får för pengarna.
Cirkapris: 370 kronor
Design: 3 Kvalitet: 2 Kapacitet: 3 Prisvärde: 2 Funktioner: 2

Bosch tfb 3401
Betyg: 15
Kommentar: Plastig
Tfb 3401 är en ordinär smörgåsgrill från Bosch. Grillen har plats för två mackor och är enkel att använda. Smörgåsgrillen går snabbt att värma och den tillagar effektivt. Man bör smöra mackans utsida enligt bruksanvisningen. Man rengör enkelt genom att endast torka av plattorna. Järnet har ingen skåra där fett och ost kan fastna. Kvalitetsintrycket verkar okej men plastigt. Resultatet är bra men inte snyggast. En användbar smörgåsgrill för snabba och enkla varma mackor.
Cirkapris: 275 kronor
Design: 3 Kvalitet: 2 Kapacitet: 3 Prisvärde: 3 Funktioner: 4

Coline
Betyg: 16
Kommentar: Prisvärd
Coline är en billig smörgåsgrill från Clas Ohlson med plats för två smörgåsar. Det går snabbt att värma upp den och grillen är effektiv. Rengöring sker genom att man torkar ur grillen. Dock finns en smal skåra som är svår att rengöra. Kanterna blir lite hårda men brödet känns frasigt i mitten. Modellen ger ett ganska gediget intryck men sladden är mycket kort. Resultatet av grillningen blir en god toast. Bedöms som funktionell och prisvärd.
Cirkapris: 160 kronor
Design: 3 Kvalitet: 3 Kapacitet: 3 Prisvärde: 5 Funktioner: 2

Philips hd2383
Betyg: 18
Kommentar: Trekanter
Hd 2383 är en gedigen och effektiv smörgåsgrill från Philips. Grillen tar lite tid på sig att värmas upp. Modellen har plats för två toast och grillplattan halverar brödet diagonalt. Vid grillplattornas kant finns en springa som är nästan omöjlig att rengöra om ost fastnar. Ytan blir krispig men lite ojämnt grillad. Genom tudelningen blir toasten mycket smakfull att servera i form av små trekanter. Kvalitetsintrycket är bra. En smörgåsgrill för snabba förrätter.
Cirkapris: 300 kronor
Design: 4 Kvalitet: 4 Kapacitet: 3 Prisvärde: 3 Funktioner: 4

Princess
Betyg: 23
Kommentar: Bästa köp
En paninigrill från Princess. Modellen tar ganska lång tid att värma upp, men det går mycket snabbt och effektivt att grilla. Grillplattorna är enkla att ta ur och är lätta att rengöra. Kvalitetsintrycket känns gediget och designen är snygg. Det går utmärkt att även grilla ciabatta. Resultatet blir frasigt och gott. Dock får man ta det försiktigt så brödet inte bränns. Smörgåsen blir bra och ser mycket aptitlig ut att servera. En praktisk och effektiv grill.
Cirkapris: 300 kronor
Design: 5 Kvalitet: 5 Kapacitet: 5 Prisvärde: 4 Funktioner: 4

Invite
Betyg: 15
Kommentar: Smörig
Invite är en traditionell smörgåsgrill från Järnia. Grillen har plats för två smörgåsar och man rekommenderas att smöra brödet. Modellen tar lång tid på sig att värmas upp men det är tydligt när den är redo. Plattorna är löstagbara och går enkelt att rengöra. Smörgåsgrillen ger dock ett ganska billigt intryck. Mackan får ingen frasig grillyta men delas däremot smakfullt på diagonalen. Resultatet är helt okej men ganska smörigt.
Cirkapris: 230 kronor
Design: 3 Kvalitet: 2 Kapacitet: 3 Prisvärde: 3 Funktioner: 4

Tefal avanté multi
Betyg: 20
Kommentar: Mångsidig
Avanté multi är en funktionell smörgåsgrill från Tefal. Det medföljer två olika grilljärn, ett för panini och ett för toast. Det går inte så fort att värma upp grillen men den grillar effektivt. Grillplattorna är enkla att ta ur och rengöra. Resultatet blir bra, toasten får lite hårda kanter men är i övrigt frasig. Paniniplattorna fungerar bra, men grillen är lite för liten för att hantera en stort ciabatta. Brödet pressas utanför. En smörgåsgrill med stor variation.
Cirkapris: 400 kronor
Design: 4 Kvalitet: 4 Kapacitet: 4 Prisvärde: 3 Funktioner: 5

Krups Pg70
Betyg: 19
Kommentar: Cafékänsla
Pg70 är en stor paninigrill från Krups. Det finns en reglerbar termostat så att man kan anpassa värmen. Det går snabbt att värma upp grillen även till högsta läget och den grillar effektivt. Eftersom den är rymlig får man plats med flera smörgåsar. Plattorna är inte löstagbara men det finns inga springor där smuts kan samlas. Kvalitetsintrycket är bra. Resultatet blir ett frasigt bröd som ser aptitligt ut. En gedigen smörgåsgrill med cafékänsla.
Cirkapris: 700 kronor
Design: 3 Kvalitet: 5 Kapacitet: 5 Prisvärde: 2 Funktioner: 4

Duo
Betyg: 18
Kommentar: Luktar illa
Duo är en smörgåsgrill från Obh Nordica. Man kan växla mellan olika grillplattor och den är därför lätt att rengöra. Vid grillning av formfranska tar den en stund på sig att grilla, men resultatet blir bra och jämnt. Även när det grillas ciabatta blir brödet frasigt och jämnt även om det med nöd och näppe får plats en stor ciabatta. Det avges även en ganska stark och illuktande doft. De varma mackorna smakar däremot gott och ser trevliga ut.
Cirkapris: 350 kronor
Design: 4 Kvalitet: 3 Kapacitet: 4 Prisvärde: 3 Funktioner: 4

Afk est 2.1
Betyg: 10
Kommentar: Grillar ojämnt
Est 2.1 är en långsam och ineffektiv smörgåsgrill från Afk. Modellen har plats för två smörgåsar och är enkel att hantera. Det fastnar ost i kanter och i skruvar och det är svårt att rengöra. Grillen tar ganska lång tid på sig att både värmas upp och grilla mackan. Inte heller blir resultatet särskilt bra. Modellen grillar ojämnt och kanterna blir väldigt hårda medan mitten fortfarande är mjuk. Kvalitet och kapacitet känns bristfällig. Dessutom ser resultatet tråkigt ut.
Cirkapris: 150 kronor
Design: 2 Kvalitet: 2 Kapacitet: 2 Prisvärde: 2 Funktioner: 2

//bilder: 5

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

SVT redo för schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013. SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku. "SVT kommer att framstå som proffs", säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Relaterat material

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

Lady Gaga ställer in i Indonesien

Stockholm Lady Gaga ställer in sin konsert i Indonesien. Läs mer

Coop återkallar färs och burgare

Stockholm Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop på grund av risk för salmonellaförekomst. Läs mer

Mexikansk film fick pris i Cannes

Stockholm Den mexikanska filmen "Después de Lucia" av Michel Franco tilldelades på lördagen det förnämsta priset i Cannesfestivalens sidoavdelning "Un certain regard". Läs mer

Man anhållen efter dråpförsök

Uddevalla En man i 18-årsåldern greps strax före midnatt på lördagen efter att han försökt strypa en kvinna på en fest i en lägenhet i Uddevalla. Läs mer

Man till sjukhus efter två knivhugg

Göteborg En man i 30-årsåldern fick föras till sjukhus efter att han blivit knivhuggen två gånger i bröstet i Västra Frölunda i Göteborg under natten till söndagen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Konsument

Rörligt
Fortum 14 903 kr
Fast 1 år
Telinet Energi 17 228 kr
Fast 2 år
MälarEnergi 18 175 kr
Fast 3 år
Dala Kraft 18 525 kr
Mix 1 år
Karlstads Energi 16 798 kr
Jämför elpriser

Sparkonto
4Spar 6.00 %
12 mån Fast Sparränta
Fundior 6.95 %
Kapitalkonto 24 mån
24Spar 7.75 %
Kapitalkonto 36 mån
24Spar 7.95 %
Kapitalkonto 60 mån
24Spar 8.15 %
Jämför sparkonton

Har du tröttnat på ungarnas tjat om en skateboard? Eller känner att du vill testa själv?Till testet!

Gummistövlar associeras ofta med lera och gödsel. Men i dag bärs de av såväl skogsmullen som bonden och fotomodellen.Till testet!

Det är mycket som ska plåtas i sommar och många funderar nog på att köpa en ny kamera.Läs mer

Dyrast är inte lika med bäst. Det visar vår genomgång av stekpannor med släpp-lätt-beläggning. Vi har testat åtta modeller i prisklassen 190-1 400 kronor.Läs mer

Värmeljusets främsta funktion är kanske inte som namnet antyder att skapa värme, utan snarare att vara en mysfaktor. Vi har testat brinntid och jämför priser på åtta olika värmeljus.Läs mer

Testdockan och panelen var eniga om vilka hörlurar som var bäst. Men: Fem av sju modeller lever inte upp till EU:s rekommendation för en säker decibelnivå.Läs mer

Här hittar du det senaste ränteläget för bolån.Läs mer

Volvokort
Volvofinans Bank AB 0 kr/år
Coop MedMera Faktura
Coop 0 kr/år
Preem Privatkort
Preem 0 kr/år
Volvokort med Visa
Volvofinans Bank AB 0 kr/år
Marginalen Classic
Marginalen 0 kr/år
Jämför lägsta årsränta

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information