Tisdag 9 februari 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 4 oktober 2008 kl. 04:00

Kulturpolitiker – bilda er!


Bildmaterial

Björn Gunnarsson är kulturskribent och kritiker. Han medarbetar regelbundet i HD/NST som teaterkritiker.


REMISSEN. Kulturutredningens betänkande är uppskjutet. Man kan ju hoppas att det betyder att kommittén behöver tänka lite till. För det finns mycket att tänka på. Till exempel på konsekvenserna av en regionalisering av kulturen. Svaret är: ökad politikermakt.

En kommunal kulturnämnd har en proportionellt sett ofantligt mycket större makt över kulturlivet än riksdagens kulturutskott. Och här råder oftast inget armlängds avstånd: kulturförvaltningarna är snarare nämndernas förlängda armar. Eller de har rättare sagt armarna bakbundna i förhållande till nämndens beslut om medelfördelning.

Kulturutövares och kulturtillskyn­dares argument för konstkultur är oftast välartikulerade och insiktsrika, eller åtminstone djupt kända. Vi som regelbundet besöker konstkulturens spelplatser vet det in i hjärterötterna: utan konst blir livet platt, färglöst och i total avsaknad av lust och horisontvidgande utmaningar. Men detta är 2000-talet, ingen låter sig längre imponeras av fagra och högtidliga ord.

Legitimitetsproblem uppstår när dessa argument, vare sig de grundas på en filosofiskt definierad konstsyn eller på folkbildarambitioner, utmanas av populism. Kulturpolitiken uppfattas alltför ofta som en affär mellan politiker och kulturutövare, båda med publikens bästa för ögonen. Men egentligen är det skattebetalarna som är den viktigaste aktören på politikområdet. Om det blir allmän mening att konstkulturen är en elitistisk fåtalsangelägenhet får kulturpolitiken svårigheter att motivera sin existens.

Att Linda Skugge provokativt kan erbjuda Kulturrådets styrelse sina tjänster, som ersättare för ett avhoppat enfant terrible, Staël von Holstein, visar att några hämningar eller blygsamhet inte existerar i det lägret. Men när detta skrivs har väl begreppet marknadslösning tappat sin aura, sedan marknaden för tredje gången på två decennier kastat sig själv ner i hopplöshetens svarta hål. Så den marknadsdyrkande nyliberala utmaningen är kanske inte just nu den allvarligaste.

Värre är det med den liberalism som klär sig i folklig dräkt. Den framträder i allians med bloggonauter och fildelare, och hävdar allas lika rätt och alltings lika värde. Gärna med förstärkningar från den patentsociologiska kultursynen: att alla mänskliga uttryck är kvalitativt lika, även om de innebär falsksång och plagiat. Detta verkar vara ett medvetet missförstånd av den gamla fina amatörkulturidealismen.

Den nyaste nyliberalismen vill inte komplettera professionalismen med amatörskapande, utan ersätta den. Jag tror att Kulturpolitikkommittén begår ett allvarligt misstag om den ignorerar denna sistnämnda hållning och dess utbredning i yngre generationer.

Stockholms kulturborgarråd Madeleine Sjöstedt (fp) presenterar en gammal, men i Sverige alltför lite prövad idé, i en läsvärd artikel i Svenska Dagbladet (25/9). Skilj på konstpolitik och kulturpolitik. Konstpolitiken är ett offentligt ansvarstagande för de sköna konsternas yttrandefrihet, den professionella verksamhet som spetsar den mänskliga skaparförmågan bortom det kändas gränser men som icke söker nyttans bekräftelse.

Kulturpolitik är allt det andra: folkbildningen, infrastrukturen, informationsspridningen, identitetsformandet, tillgängligheten, entreprenörskapet, sponsorinsatserna, besöksnäringens expansion, tillväxtstimulansen, folkhälsans förbättring, och så vidare.

Uppblomstringen de senaste åren för alla dessa utomkonstnärliga argument för kulturen nytta beror antagligen på att frågan om legitimiteten ligger och skaver, olöst, någonstans under den svenska kulturpolitikens stolta fundament.

Inom en separat konstpolitisk räjong skulle politikerinflytandet naturligtvis vara minimalt. Men samtidigt kan man ifrågasätta om det konstkulturella fältet verkligen mår bäst av att sköta sina egna angelägenheter. Om man läser kultursociologen Pierre Bourdieu kan man ibland få för sig att fältets makt alltid är rätt. Det vill säga att den konst som konsekreras – oftast är det väl utövarna som konsekreras i en subtil urvalsprocess – alltid är den bästa.

För att göra det hela mera konkret: jag kan lätt föreställa mig att den så kallade konstvärlden inte alltid, på grund av sina egna inneboende synvinkelbegränsningar, förmår uppskatta den konst som skapas utanför de av konstvärlden godkända cirklarna. Om det uppstår en känsla av att konstkulturen är en socialt - inte nödvändigtvis kvalitetsmässigt – elitär angelägenhet, kommer populisterna att skära pipor i vassen.

Ibland framställs det konstkulturella fältet som platsen för oegennyttig konkurrens, den perfekta meritokratin där bara begåvning avgör framgångsgraden. Sanningen är nog snarare att om konstkulturen lämnas åt sitt exklusiva öde riskerar den att bli ett moras av nepotism och korruption. Det är i alla fall ofta ett underförstått argument för politikerstyrning av kultursektorn.

En av de avgörande svårigheterna för 1974 års kulturpolitik 34 år senare är att det finns för många konstnärer på en samhällsekonomiskt alltför begränsad yta. Man kan, hur hög utbildning man än har, inte försörja sig på sin konst. Inte utan en annan social och/eller ekonomisk resursbas.

Det goda med utbildningssatsningen – att varje genre numera har sina egna högskoleutbildningar – är att ståndscirkulationen, klassresorna, hypotetiskt har kunnat öka. Samtidigt krävs det inte särskilt många teaterpremiärs- eller vernissagebesök för att konstatera att konstkulturen i ökande grad blir en arena för en smak- och åsiktsmässigt väl avgränsad grupp. Det vill säga för dem som har just en annan resursbas. Allt snack om rödvinsvänster är verkligen daterat och helgalet. Någon debattör utnämnde till och med kulturutövarna till en privilegierad klass.

Om överklassmanér blir alltför förknippade med kulturproduktion och kulturkonsumtion kommer majoriteten av skattebetalarna inte bara att känna sig förfrämligade från konstens uttryck – vilket redan sker i alltför hög grad – utan också från konstkulturens umgängesformer och mötesplatser. Ordet finkultur får inte bara en klang av tanklöst skällsord, utan en olycklig dragning åt realiteter. Och då har kulturpolitikens demokratiska legitimitet urholkats på allvar. Det problemet skulle jag vilja se Kulturpolitikkommittén adressera.

En demokratisk insyn i och viss kontroll över kultursektorn är tyvärr nödvändig. Men det betyder å andra sidan också att ansvariga politiker måste visa insikt, respekt och ödmjukhet inför konstens frihet.

Eftersom kommittén guskelov är icke-parlamentarisk kan den också ställa ett avgörande krav på politikerna.

Bilda er!

Björn Gunnarsson

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

Sorg och avsked i svenska lägret i Afghanistan

Stockholm 20:46.Svenska soldater i Afghanistan tog på tisdagen farväl av sina döda kamrater. Trots sorgen fortsätter arbetet på Camp Northern Lights i Mazar-i-Sharif och styrkan får beröm för sin insats. Läs mer

Relaterat material

Ovanlig fisk fångades i sundet

BORSTAHUSEN 20:12.Patrick Carlsson och hans besättning på fiskebåten Tacitus LA 71, hemmahörande i Borstahusen, såg - enligt hans egen beskrivning - ut som levande frågetecken på måndagen när de drog upp ett av sina garn i Öresundsvattnet någonstans mellan Landskrona och Köpenhamn.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 6 kommentarer

OS

Antihjältarna vi älskar att se

Vancouver 20:50.Med flaskbottnar till glasögon och livet som insats fladdrade Eddie Edwards in i den olympiska evigheten. Antihjälten var född. Vilka skrattar vi åt och tar till våra hjärtan i Vancouver? Läs mer

Relaterat material

Fem män rymde från Ljungaskog

ÖRKELLJUNGA 22:15.Fem män rymde på tisdagskvällen från Migrationsverkets förvar i Ljungaskog utanför Örkelljunga. Fyra av dem är kriminellt belastade, uppger polisen.
Läs mer

Sport

Blir han lösningen på HIF:s anfallsgåta?

Webb-tv/fotboll 16:51.En talangfull djupledslöpande landslagsanfallare från Polen. HIF kan ha hittat svaret på frågan om vem som ska komplettera anfallet den här säsongen. hd.se har träffat Tomasz Kupisz.
Läs mer

Relaterat material

Åtalas för misshandel av Panelkungen

TECKOMATORP 15:24.En 43-årig man åtalas nu för den brutala misshandeln av Gustav Pouladi, också känd som Panelkungen, i september. Läs mer

Relaterat material

Polispådrag efter explosion

LANDSKRONA 16:10.Vid 15-tiden på tisdagen larmades polis och ambulans till en fastighet på Östergatan efter att de boende hört en explosion.
När en man som bor i huset gick ut möttes han av gas.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

90 utmärglade får avlivades

Simrishamn 20:06.Nittio av de cirka 110 får som i går hittades bland ytterligare ett 50-tal döda får på en gård på skånska Österlen var så vanskötta och utmärglade att de avlivades i dag. Bara 20 får kunde skickas till slakt.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Tre gripna för skotten mot svenskarna i Afghanistan

Utrikes 14:12.Tre män som har gripits i Afghanistan misstänks enligt Expressens nätupplaga ha en koppling till de två svenska soldaternas död.
Läs mer

Relaterat material

Skåning dömdes för dödshot mot minister

Ystad 16:26.Tre månaders fängelse blev straffet för dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Fallet är ett av få som överhuvudtaget gått till åtal. Den dömde, en 40-årig trelleborgare, fälldes för fem brev 2007 med dödshot mot Billström och Eliasson. I ett brev fanns ett tidningsklipp med en bild på Eliasson, där ett kulhål var inritat i hans panna. Läs mer

"Upp" belönad med Annie Award

Stockholm 17:41.Pixars "Upp" har vunnit pris för bästa animerade film på Annie Awards. Regissören Pete Docter belönades också med priset för bästa regissör. "Upp" slog bland annat ut "Prinsessan och grodan" samt "Det regnar köttbullar".
Läs mer

Relaterat material

Ingen vill driva Härslövsbadet

LANDSKRONA 18:30.Inte ett enda anbud kom in för att driva Härslövsbadet till sommaren. Kommunen fortsätter driften. Läs mer

Hård kritik mot köttklisterbeslut

Malmö 16:26.Sveriges ja till Trombin, ett nytt så kallat köttklister, får hård kritik från flera håll. Med hjälp av enzymet kan köttbitar enklare sättas ihop till större filéer.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 21 kommentarer

Rättegången om Bjäremorden skjuts upp igen

Skåne 16:46.Den misstänkte dubbelmördaren har återigen ändrat sina uppgifter. Därför skjuts nu rättegången upp ännu en gång.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

Nyfödd kalv anmäld stulen

LANDSKRONA 16:13.En några dagar gammal kalv stals någon gång under söndagen eller måndagsmorgonen på en gård i Härslöv.
Gårdens ägare har polisanmält stölden som han upptäckte på måndagsmorgonen.
Läs mer

Rejäl återhämtning på Wall Street

New York 22:06.New York-börserna vände upp på bred front i dag lyfta av förhoppningar om en räddningsplan för Greklands ekonomi. Läs mer

Hemmalivs öppnar med nya ägare

Helsingborg 22:04.Det Helsingborgsbaserade e-handelsföretaget Läs mer

Anja missade pallen i OS-genrepet

OS 21:53.Anja Pärson missade pallen i genrepet inför OS i Vancouver med en futtig hundradel. Läs mer

Halva truppen med när elden tänds

OS 21:53.OS-svenskarna i Whistler skippar invigningen natten till lördag svensk tid. -Det blir en för lång resa fram och tillbaka, säger längdkaptenen Joakim Abrahamsson till TT. Läs mer

Anja Pärson vann i S:t Moritz

OS 21:51.Med bara två veckor kvar till OS-starten kom äntligen Anja Pärsons första världscupseger för säsongen. Läs mer


Aktuellt i Kultur

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tove Hansson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl | e-post
Vik redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Kulturredaktionen:
Kulturredaktionen | e-post

Redaktionen för tidskriften Arena har det inte lätt i sin strävan att vara den ledande vänsterintellektuella tidskriften.Läs mer

Årets HD-bild är utsedd. Eller HD-bilder för att vara mer exakt.Läs mer

Det är dags för den 33:e upplagan av Göteborg International Film Festival, Nordens största.Läs mer

Guène tecknar med lätt hand upp en grovartad skiss av det nya Frankrike.Läs mer

Den intressantaste figuren inom kriminalgenren – oavsett om den är litterär eller dramatiserad – är kriminalteknikern.Läs mer

Vår medarbetare Lotta Schüllerqvist har rest till Gaza och betraktar ett samhälle som förtvivlat söker normalitet ett år efter invasionens fasor. I fyra ögonblicksbilder skildrar hon blandningen av hopp och förtvivlan.Läs mer

Marie Pettersson har läst två postumt utgivna böcker av Åsa Nelvin som kretsar runt hennes uppväxt i Helsingborg. En skuldbelagd svårforcerad läsning av en symbolladdad mardröm.Läs mer

Det var mycket länge sedan jag såg en svensk film med samma filmiska intensitet som "Snabba cash" av Daniel Espinosa.Läs Gunnar Bergdahls filmrecension

Ann Lingebrandt botaniserar bland vårens kommande böcker och låter förhoppningar och preferenser blandas i en gryta helt utan kokböcker.Läs mer

Ett nummer av Kritiker, den nordiska tidskriften för litterär kritik och essäistik, på temat bilderboken, det låter lovande.Läs mer

I dag avgörs Stadsteaterns framtid. Björn Gunnarsson ser besparingarnas spöke vandra genom teater-Sverige för att nu nå Helsingborg. Ska det bli minimalistiska scenbyggen och billiga klassiker? Och kommer det att bli en ny scen på Söder?Läs mer

Det finns några drag som jag gillar i Denise Rudbergs böcker. Hon har ett enormt driv i berättelsen.
Läs mer

Vad gör man när det som ska vara underhållning inte är roligt och det som är tänkt som förströelse bara är plågsamt?Läs mer

Jenny Högström ger sig i närkamp med Socker-Conny och hans järnrör, med Åke Jävel och med Lena Ackebos uppgörelse med ett genomsunkigt Sverige.
Läs mer

Poeten som brände alla broar, söp och bedrog samtidigt som han skrev genialiska dikter fyller 250 år.Läs mer

George Johansson som gett oss många science fiction-skildringar vill här få också barnets tanke att gunga högre.
Läs mer

I andra bandet av Sveriges historia handlar det om hur Sverige blir till och hur vi lärde oss att frukta Gud och konungen.Läs mer

Få ämnen ger upphov till så engagerade och detaljinriktade diskussioner som de eviga – och nya – språkliga tvistefrågorna.Läs mer

Visslaren av Ondjaki är en säregen roman, en stämning, en förtätad bild av ett bejakande i trots.Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


På fredag är det OS-invigning i Vancouver. Kommer du att följa spelen?

Det blir dyrare när Ryssland snart får monopol på transporterna mellan jorden och Internationella rymdstationen.Läs mer

Han är nominerad till en Oscar för sin insats i "En enda man". Men Colin Firth anser inte att filmen handlar om homosexuell kärlek.Läs mer

Ängelholms senaste förskola heter "Vill ut!". Ett passande namn för en grupp barn som hellre är ute än inne.Läs mer

"En galet underhållande men sorgligt dysfunktionell familj där de numer vuxna barnen bråkar lika mycket som förr och till och med djuren är spritt språngande."Läs Lisbeth Schöns tv-krönika

En ubåt passerade sundet på måndagen. Läsaren Gunilla A Nordkvist tog en bild på ubåten från Bäckviken på Ven.Läs mer

Förra veckans schlagerquiz är avslutat och nu kan du se de rätta svaren. Vinnaren publiceras den 13 mars. Nytt quiz kommer på torsdag!Till tävlingen

Den som försöker ringa till Datainspektionen i syfte att ta bort en bild på sig från en karttjänst själv får ingen hjälp.Läs mer

SVT:s program kan ses i många mobiler och på torsdag släpps SVT Play även för iPhone.Läs mer

Nanoteknologi: Ibland beskrivs denna atomslöjd som världens räddning, ibland som världens undergång.Läs mer

För tredje året i rad har nu ni läsare chansen att utse Årets idrottsprofil i Landskrona.Läs mer

Johnny Hansen är ofta ledsen och arg efter trafikolyckan. Efter tio operationer är vägen tillbaka fortfarande lång.Läs mer

Läget på byggmarknaden i Helsingborg förbättrades något i fjor men det är ännu långt till målet 700 nya bostäder per år.Läs mer

Det var tänkt att OS i Vancouver skulle bli slutpunkten på karriären. Men Maria Rooth är på väg att tänka om.Läs mer

Madonna och Helena Christensen några av alla superkändisar som älskar hennes stjärndekorerade väskor och kläder. Helsingborgsfödda Ulrika Lundgren är kvinnan bakom det heta succémärket Rika .Läs mer

Det blir en bra vecka för den som gillar vintern - kylan håller i sig och det kan falla ytterligare några centimeter snö i Skåne.Läs mer

En mellanlandning i Singapore. Sol, storstad och shopping tänker du. Javisst, men också strand. Och inte vilken strand som helst.Läs mer

Det finns troligen bara knappt 50 vilda tigrar kvar i Kina, meddelar Wildlife Conservation Society.Läs mer

Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.Läs mer

Lasse Hallströms nya film "Dear John" intog på fredagen förstaplatsen på den amerikanska biotoppen.Läs mer

Har du blivit omhändertagen av polisen och hamnat i fyllecell? Vi vill höra om dina erfarenheter.
Läs mer

Förbundskapten Erik Hamrén fick en på pappret bra lottning till kvalet inför fotbolls-EM i Polen och Ukraina 2012.Läs mer

Utanför fönstret ligger snön tjock på hustaken. Men inne på församlingsgården råder argentinsk hetta. I alla fall bitvis.Läs mer

Banverkets ledningscentral i Malmö har haft bråda tider i snökaosets sydsverige.Läs mer

På måndag den 8 februari stängs väg 111 för brobygge och nya trafikproblem väntar.Läs mer

Claes Ohlsson föreslås bli Sten-Inge Fredins ersättare som ordförande i HIF.Läs mer

Hollywoodfrun Maria Montazami tänker köpa hus i Helsingborg.Läs mer

Körslaget-Ola och popstjärnan Salem Al Fakir gick vidare till finalen i Globen.Läs Torgny Nilssons krönika

Annonser

Volvo S40 2.0T Trophy -03Silver metallic 5.697 mil
Pris: 94.500 kr

Toyota Aygo 1,0 5D Pluspkt/AC -08Röd 3.456 mil
Pris: 97.500 kr

BMW 116 i 122hk -09Montegoblå 2.000 mil
Pris: 209.000 kr

Mercedes-Benz E 350 -07Silvermet 5.420 mil
Pris: 299.000 kr

Saab 9-3 LINEAR SP.C 1.8T Bio 175HK -08Smoke beige 4.692 mil
Pris: 169.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Lokala annonser och erbjudanden


Copyright och information

statistikräknare