Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 4 november 2008 kl. 04:00

Att zappa sig fram genom demokratin

I sitt avslutande resebrev från USA skriver Mats Holm om den amerikanska valrörelsen – sedd genom teveapparaten.


Bildmaterial

Rachel Maddow, MSNBC.

Bill O´Reilly, Fox.


Resebrev. Efter tio dagar med presidentvalet på amerikansk tv är man en smula matt. Det spelar ingen roll att man till viss grad ar vaccinerad mot just den åkomman eftersom man i grund och botten är intresserad. Det uppskruvade röstlaget, tempot, de ständiga reklamavbrotten, malandet som aldrig upphör ... allt kräver till slut sin tribut, man känner ett akut behov av syre, frisk luft, men någon har tagit ett stryptag om ens hals och släpper inte taget.

Man börjar med det värsta, bara for att försäkra sig om att det inte kan bli värre, man slår på Fox News. Där leder en distingerad men något självgod herre vid namn Bill O’Reilly samtalen. Utgångspunkten på Fox dessa dagar är alltid densamma, en besvärjelse: visst hårdnar kampen om Vita Huset, visst är det så att McCain knappar in, visst ser man att hans attacker på Obama om dennes skattehöjningar slår an hos många amerikaner.

Fox ar en kanal som tycker sig drivas av en mission. Eftersom alla andra stora tv-kanaler är styrda av reportrar, redaktörer och ägare med mer eller mindre dolda vänstersympatier som systematiskt snedvrider rapporteringen och analyserna till demokraternas fördel har Fox uppgiften att balansera. Man hävdar att man är den enda kanalen som speglar kampanjen rättvist, ger bägge sidor lika mycket tid.

Men intresset ljuger aldrig hos Fox, varje dag kommer ett tjugotal nya nationella opinionsmätningar, och det är alltid just den som rapporterat om att avståndet mellan kandidaterna är minst till nackdel för McCain som får störst uppmärksamhet hos Fox, och till skillnad från de andra är det verkligen a priori fel med skatter, slutpratat!, ingen vill ha dem.

I fredags satt ett tv-ankare och bokstavligen dreglade över en mätning som för första gången på länge visade McCain i ledning och sedan kom Mike Huckabee, som i våras utmanade McCain om republikanernas nominering, med SIN egen show där han talade med gäster om att det är moral-filosofiskt FEL att kräva något sådant som allmän sjukförsäkring.

Den verkliga nageln i ögat på Fox är MSNBC. Mellan Fox och MSNBC råder ett öppet krig som en utomstående tittare ställer sig ganska frågande inför. Man hånar varandra, den ena kanalens programledare kallar den andres för saker som idiot, värst i världen, störd och sinnessjuk.

Bägge dessa rikstäckande kanaler sände Obamas halvtimmeslånga reklamfilm i onsdags, bägge fick en miljon dollar för besväret. På Fox handlade samtalen efteråt om att detta var overkill från Obamas sida, det skulle slå tillbaka mot honom, på MSNBC om att den var välgjord, fantastiskt skicklig till sin form. CNN däremot avstod från att sända Obamas film, man hänvisade till redaktionella principer utan att för den skull förklara sig som principiell motståndare till all politisk reklam.

Det var en mycket snygg dubbelmoralisk kullerbytta.

Såväl CNN, Fox och MSNBC har sina ljusa stunder: det analyseras, inte sällan skarpsinnigt, det spekuleras, ofta välgrundat, intressanta frågor bollas välformulerat till gäster med lika god förmåga att faktiskt säga något intressant.

Bildningsnivån är hög, man refererar osökt till Shakespeare och Teddy Roosevelt, håller sin egen historia levande på ett sätt som knappast har sin motsvarighet i Sverige.

När CNN samlar ihop förre utrikesministrarna Madeleine Albright (Clinton) och Zbignew Brezinsky (Carter) till ett samtal om vad en ny president måste göra blir det en fullödig timme om behovet av att stänga Guantanamo och börja samtala med Iran.

Men det, lika litet som något annat, tillåts aldrig vila i sig själv.

TV-bolagen i USA är så rädda för att tittarna ska zappa över, eller kanske så medvetna om att dagens mediekonsument är skadad av internet och vill klicka vidare till något nytt hela tiden, att man laddar bildrutan inte bara med bilder på talande människor, man har också två eller tre rullande textremsor som samtidigt matar fram ny information, nya opinionsmätningar, nya kampanjuttalanden... det hela blir outhärdligt, tämligen snabbt.

I lördags i en av dessa textremsor meddelades att den legendariske reportern Studs Terkel avlidit. Det var en övertydlig illustration av att en tid ersatts av en annan, är det något som saknas i de amerikanska tv-medierna är det inte kommentarer, utan reportage, vanliga människor i vanliga miljöer.

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Elev knivhotade flicka

Båstad En minderårig pojke drog kniv på en skola i Båstads kommun. Pojken hotade en jämnårig flicka efter ett bråk om en elevdator. Läs mer

Våldet i Malmö

Fyra gripna för Malmömord

Malmö Fyra män som misstänks för mordet på en 19-åring på Lönngatan i Malmö i augusti förra året har gripits och sitter anhållna i Malmö. Det uppger Anders Lindell, informatör vid Malmöpolisen.
Läs mer

Nyhetsquiz

Nyhetskollen vecka 6

Skåne Vad har egentligen hänt i nordvästra Skåne den senaste veckan? Kolla in vårt kluriga nyhetsquiz med frågor från den 3 och 10 februari. Läs mer

Relaterat material

Vi granskar Personal Direkt

Miljonskulder hos underleverantör

Granskning

HELSINGBORG Personal Direkts underleverantör Byggproduktion, som gick i konkurs i mellandagarna, hade så gott som inga tillgångar men skulder på 1,5 miljoner. På torsdagen var det edgång i Malmö tingsrätt. Läs mer

Relaterat material

Melodifestivalen 2012

Di Leva vill förmedla hopp

Schlagerbloggen När Thomas Di Leva nu gör debut i Melodifestivalen gör han det med en låt som har ett tydligt budskap.
Läs intervjun här

Relaterat material

HD-galan 2012

Framtidens stjärnor glänste

Sport Det blev blandad kompott när fjolårets bästa idrottare korades på senior- och juniorsidan. "Jag är fortfarande skakig", ler simmerskan och tillika pristagaren Louise Hansson. Läs mer

Relaterat material

Extra biljettkontroller i Helsingborg

HELSINGBORG Under nästa vecka, vecka sju, blir det extra biljettkontroller på stadsbussarna i Helsingborg. Syftet är att stävja gratisåkandet. Läs mer

Morfar kungen tar första bilden

Stockholm Snart är det dags för kronprinsessan Victoria och prins Daniel att för första gången bli föräldrar. Enligt kronprinsessan väntas barnet i slutet av februari eller början av mars.
Läs mer

Maskin ersätter 200-årig tandteknik

HÖGANÄS De som behöver en ny krona, tandställning eller en tandbro har hittills fått bita i en äcklig smörja. På Tandläkargruppen är det slut med det. Där satsar man 350 000 kronor på digital teknik. Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Davis Cup

Prpics dröm går i uppfyllelse

Tennis På fredagseftermiddagen går drömmen om spel i Davis Cup i uppfyllelse för 29-årige Filip Prpic från Helsingborg. Läs mer

Krogen

Glad servitör serverar rikliga portioner

Krogen Innanför Zorbas dörrar jobbar en man vars enda ansiktsuttryck tycks vara ett varmt leende. Restaurangens inredning överraskar inte, många ting är vita eller blå. På väggarna hänger tavlor med motiv som föreställer grekiska hus vid Medelhavet.
Läs mer

Relaterat material

Mask i Apples företagskultur

Kultur-Sören 10:24  De här raderna skriver jag på min Macdator som är en oundgänglig del av min vardag, liksom iPhonen, alltid inom räckhåll. Båda är tillverkade av Apple, i dag världens högst värderade bolag som också är ett otroligt vinstrikt företag. Men Apples framgångar bygger på skoningslös exploatering av kinesiska arbetare. Läs mer

Var tredje elev har huvudvärk i skolan varje dag

Inrikes Nära tre fjärdedelar av eleverna har ont i huvudet minst en gång i veckan. Det visar en studie gjord under skoltid på elever från årskurs 6—9 i grundskolan och gymnasiets andra årskurs, som Upsala Nya Tidning tagit del av. Var tredje elev har huvudvärk varje dag.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Glesare pågatågstrafik till Hässleholm i helgen

SKÅNE En ombyggnad av stationen i Stehag på södra stambanan gör att tågen dirigeras om via Skånebanan. Då får det plats färre pågatåg. Läs mer

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Rättegång om svenskmord skjuts upp

Stockholm En domstol i Sydafrika har skjutit upp rättegången om mordet på en nygift svenska i november 2010. Läs mer

United förlänger med Giggs

Fotboll Det har snart gått 21 år sedan debuten. Läs mer

Rourke och Basinger återförenas

Stockholm 26 år efter det erotiska dramat "9 1/2 vecka" återförenas Mickey Rourke och Kim Basinger på bioduken. Läs mer

Storstrejk i Grekland

Bryssel Grekiska fackföreningar drog på fredagsförmiddagen igång den 48-timmars storstrejk som aviserats i protest mot de nya åtstramningar som parlamentet ska rösta om.
Läs mer

Minst 25 dödade i Syrienexplosioner

Amman Minst 25 personer dödades och över 175 skadades vid de två explosionerna som inträffade i Aleppo i norra Syrien i dag, uppger landets hälsodepartement enligt statlig tv.
Explosionerna tros vara bombdåd riktade mot byggnader som tillhör säkerhetsstyrkorna.
Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Mest kommenterat på hd.se

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Crister Enander retar upp sig på Maria Schottenius, Nathan Shachar och Ulrika Kärnborgs försök att förminska författaren August Strindberg detta jubileumsår.Läs Crister Enanders krönika

Johanna Gredfors ser Erich Hörtnagls filmiska grafik på Lilla Galleriet.Läs mer

Gunnar Bergdahl ser Robert Lillhongas filmpolitiska testamente ”Villa Thalassa – helgen vecka 48” och ”Avalon” i Göteborg.Läs mer

Varje månad publicerar vi en nyskriven dikt av Ann Jäderlund, 2012 års månadspoet.Läs mer

Jenny Högström skriver brev till den norske författaren Stig Saeterbakken som dog natten till onsdagen.Läs mer

Johan Malmberg återser Martin Bogrens svärtade barndomsskildring "Lowlands".
Läs mer

Bengt Göransson kommenterar utnämningen av Stefan Löfvén.Läs mer

Gunnar Bergdahl kommenterar det nya filmavtaletläs Gunnar Bergdahls krönika

Maria Hamberg är förtjust i Göran Moldéns "Lögnarens ögon".Läs mer

Går det alls att försörja sig som poet i dag? Jenny Högström undersöker saken.Läs mer

Gunnar Bergdahl om "Mille Markovic - biografin" av Beata Hansson och Deanne Rauscher.Läs mer

Åsa Sandell hör naturfotografen Terje Hellesö tala ut.Läs mer

Johan Malmberg recenserar Felicia Feldts bok om sin mamma Anna Wahlgren.Läs mer

Christine Antaya ser Andreas Gurskys fotokonst på Louisiana.Läs mer

Jenny Högström läser Nina Bouraouis bok "Våra kyssar är avsked".Läs mer

Annika J Hagström har läst "Kvinnor", en samling essäer av Virginia Woolf sammanställda av ellerströms.Läs mer

I en serie artiklar återvänder vi till några av det gångna årets mest uppmärksammade frågor.
Läs alla artiklarna

Ann Lingebrandt om Rosmarie Waldrops "Äpplets vana att falla".Läs mer


Har du eller någon du känner sålt bondgården för att flytta ihop med kärleken någon annanstans? Mejla Cecilia Franck (cecilia.franck@hd.se).Läs mer

Den här veckan dyker domaren Roland Gille upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth.Se inslaget i 24HD

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Vem har en Spotify-lista som spretar mellan Arcade Fire, ELO och REO Speedwagon? President Obama, förstås.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Har du tandläkarskräck?

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Opel Zafira II Enjoy 2.2 155Hk 7-Sits/Nya mod -05 Mörkblå 7.231 mil
Pris: 103.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Komp. Special Edition * Svensksåld * -06Svart metallic 12.600 mil
Pris: 115.000 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr


Copyright och information