Sofia Arkelsten ser gärna rymdfilm
Kulturenkäten. Sofia Arkelsten (m), Stockholm
Största scenupplevelse?
"Pygmalion" på Orionteatern när jag var liten. Det regnade på scenen och det tyckte jag var tufft. Annars är en favorit Diana Vreeland-pjäsen, "Full galopp".
Bästa bok?
Det är så många bra böcker, här kommer några: Marisha Pessel: "special topics in calamity physics", Anonym: "Primary Colours". Piers Morgan: "The Insider", Martina Lowden: "Allt" och Discworld-böckerna av Terry Pratchett, de är antidepressiva.
Största konstupplevelse?
Richard Avedons fotoutställning på Tate. Och de målade namnen i synagogan i Prag som minnesmärke över människorna som förts bort av nazisterna.
Bästa film?
Så många filmer som är bra, det är svårt att välja. Jag tar några: "Lost in Translation", "Virgin Suicides" och "The Sound of Music". Och så gillar jag rymdfilm.
Största musikupplevelse?
När jag såg Morrissey första gången live. Sunkig lokal, fantastisk konsert.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus