Vi gillar exakt samma som ni gillar
ANALYSEN 2. Vi är Sveriges riksdag och regering. Vi vill inte att du refererar till oss som "vi" - säg hellre "du och du och du och du och du". Vi är inte någon blåröd röra, vi är individer. Det är synd att enkäter om riksdagsledamöter alltid framställs anonymt som om vi vore en homogen massa, tycker vi. Och vi får många enkäter, ska du veta, och hinner inte svara på alla. Och vad anser du om bly i kulor som används för att skjuta djur i Stockholm med? kan de fråga, jo, man tackar!
Vi är en heterogen massa. Det statistiska materialet ger dig inte underlag att säga "59 procent av er tycker si, 31 procent så." Vi tycker om att läsa romaner. Vi tycker om att läsa biografier, deckare, barnböcker, science fiction och facklitteratur. Vilken är den bästa bok vi läst? JAG KAN INTE SÄGA VAD SOM ÄR STÖRST OCH BÄST, kan vi svara. Vi kan och vill och hinner inte rangordna. Ta hänsyn till bortfallet.
En efter en säger vi att vi är bokslukare, att det finns så många böcker, att vi därför har svårt att nämna en specifik läsupplevelse, men måste vi välja en – då blir det Stieg Larssons Millenniumtrilogi. Ni ser, vi är som ni, helt vanliga. Gillar Mikael Blomkvist och Lisbeth Salander, oavsett vår politiska färg. En spännande kriminalroman vet inte av några partigränser, även om författaren var vänsterman. Vi gillar när det är spännande.
På andra plats blir det mer pretentiöst - där kommer Bibeln och Dostojevskij. Vi svarade "Dostojevskij" för att vi menade det, eller vi svarade det för att det lät bra. Du avgör vilket. Våra favoriter av Dostojevskij är hursomhelst "Brott och straff" (och är inte den också att betrakta som en kriminalroman, egentligen?) och "Bröderna Karamazov" (men vi avslöjar inte vilken av bröderna vi identifierar oss med – Dmitrij som gör, Ivan som tänker eller Aljosja som tror? Fråga oss nästa valrörelse).
Båda andraplatsförfattarna fick nästan uteslutande alliansröster. Annars tycks de svar vi lämnat tyda på att det är svårt att gissa sig till någons politiska preferenser utifrån vederbörandes favoritbok. Möjligen ska kulturkoftorna ta det som en varning att samtliga tre röster på den låga litteraturens ledstjärna, Dan Brown, kom från moderater – vilket i och för sig vägs upp av den moderat som hade den goda smaken att nämna Martina Lowdens "Allt". Särskilt omnämnande förtjänar också folkpartisten Carl B. Hamiltons val "Moby Dick", en favorit han delar med Barack Obama.
Näst näst bäst tyckte vi om J.R.R. Tolkiens "Sagan om ringen" (Den är skriven på ett sätt som fångar en) och Fogelströms stadssvit (Via honom fick jag följa det strävsamma livet i Stockholm för 100 år sedan). Svenska hjärtans Astrid Lindgren och Vilhelm Moberg fick dela på fjärdeplatsen, men PO Enquist var dem i hasorna. Sen kom en utländsk klunga: Khaled Hosseini, Joyce Carol Oates, Väinö Linna och Gabriel García Márquez. Sorry, Selma och August, ni slogs ut av strålande solar och amerikanska drömflickor.
Vi är Sveriges riksdag och regering, med bortfallet medräknat. Vi har en viss topplistekänslighet – somliga av oss vill vara originella med svar som "Fältskärns berättelser" eller "Makrillar, kval och gröna raketer – GAIS jubileumsbok 1894-1994", men majoriteten föredrar böcker så populära att de finns i pocket. Vi gillar Augustprisvinnare, gör vi, och Nobelprisbelönta författare – men håller oss inte för fina för att läsa Paulo Coelho heller. Vi är hyvens. Vi är som ni – lite vanligt tråkiga, lite korrekt duktiga, lite som ni är mest. Det är som det ska vara. Vi representerar er. Ni förtjänar oss.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus