Trimmat om att vara ung i Vallåkra
Kultur. Bibliotek och skolor brukar efterlysa lättlästa böcker för motorintresserade killar. Det är generellt svårt att få tonårskillar att börja läsa och när de blir tillfrågade: Vad vill du läsa om? svarar de inte sällan: Har ni något om motorer?
Om man inte ska hänvisa dem till rena faktaböcker, så finns faktiskt ingenting för killar med det här intresset, killar i mopedåldern. Men nu har Leif Jacobsen med den 75 sidor långa Razzia täppt till den luckan.
Författaren har utgått från en egen episod i ungdomen, en razzia i byn Vallåkra utanför Helsingborg, då polisen var på jakt efter trimmade mopeder. I boken har den episoden dramatiserats och en förälskelse och ett budskap om vänskap och mod lagts in.
Det är samma blåa Puch Dakota, som författaren hade som ung, som Petter i boken ärver efter sin bror. Kompisarnas hojar är i bättre skick och går snabbare. En trimmad moppe är ett måste, speciellt för Petter. Annars kan han inte hänga med de andra med den åldriga moppen. Brorsan hjälper till, utan föräldrarnas vetskap. Så det är en katastrof när han blir stoppad av polisen.
Dramat på torget i byn utvecklas till en rafflande katt- och råtta lek mellan polis och ungdomarna. Här finns inga moraliserande pekpinnar och poliserna blir mycket elegant bortdribblade. Och det är Petters förtjänst att det går så bra och vänskapen mellan de lite äldre killarna befästs. ”Respekt” är kanske ett bättre ord och det på polisens bekostnad, men det är annan historia.
"Razzia" är spännande och fylld med vardagsaction från början till slut. En serie om den här byn och killarna i den och succén är given.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus