Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 23 juli 2009 kl. 04:00

Röster från slummen

Livet i kåkstäderna har dokumenterats av den norske fotografen Jonas Bendiksen. Jenny Maria Nilsson ser ödmjuka bilder helt befriade från voyeurism.


Bildmaterial

Prioriteringen i Jonas Bendiksens foton ligger inte på kameran utan på rapporteringen Jonas Bendiksen

Varligt överlåter Bendiksen sin röst åt några ur den miljard som lever i slumområdena. Jonas Bendiksen

Vi som bor här

Jonas Bendiksen

Bokförlaget Max Ström


Fotoboken. Carlos Fernandez säger: "alla här dödar. En dag gick vi ner till andra sidan – vi fick tag i en kille och satte eld på honom. Vi högg till och med huvudet av honom och skickade det mellan oss. Jag har fotot här någonstans” Carlos är en ung man och en omkringvandrande mardröm som utkämpar ett krig, inte minst mot sig själv. På fotograf Jonas Bendiksens bild poserar han med pistol i handen, sittandes på sin säng. Påslakanet har motiv med Hello Kitty och örngottet är tryckt med bilder av Musse, Kalle och Långben.

”Bellum omnium contra omnes" – allas krig mot alla – är den belägenhet filosofen Thomas Hobbes namngav naturtillståndet. Där är livet enbart kamp och inte värt att leva. ”Här kostar en liter drickbart vatten mer än en liter bensin”, berättar Bendiksen om Los Barrios, Carlos hemvist, en av Caracas slumstäder och ett ställe som förefaller likna Hobbes naturtillstånd. I Sverige mördas cirka 100 människor om året – i Venezuela, där Caracas är huvudstad, ungefär 12 000. Carlos chans att bli gammal är inte stor hinner jag tänka innan jag läser en intervju med fotografen – Carlos är redan död. ”Han var en mycket smart kille” säger Bendiksen till The Guardian, ”född någon annanstans skulle han förmodligen läst medicin”.

Norske Bendiksen är medlem i Magnum, världens mest prestigefyllda fotografbyrå. Inför Vi som bor här spenderade han tid i fyra slumstäder, i tre världsdelar under tre år. Vit-man-som-besöker-fattig-värld, det är minerad mark, men Bendiksens ödmjuka öga är motsatsen till voyeurism. Den amerikanske författaren Philip Gourevitch skriver i förordet: ”dessa fotografier är vackra på ett sätt som deras motiv inte alltid är. Det finns inget skäl att förneka det, och det finns inget skäl att invända mot det.”

Fotografer i ”tredjevärlden-genren” utsätts ofta för kritiken att de estetiserar lidandet, men det är som Gourevitch påpekar irrelevant, det finns inte någon motsättning mellan att skildra vackert och visa uppriktig sympati, snarare tvärtom. Varligt överlåter Bendiksen sin röst och ställning åt några ur den miljard som lever i slumområdena. Kåkstäder är det sätt att bo som växer mest. ”Berätta för mig om livet här!” ber han och de gör det. Boken har utformats som uppvik med fyra foton på varje hem, kameran riktad mot de fyra väggarna, de boende möter betraktarens blick. Texterna bredvid är deras berättelser nedtecknade i jagform av fotografen. En studie i lugn dokumentärbild där inget särskilt sker men allt blottas.

Det är en myt att människan är så märkvärdigt social. Få av oss verkar genuint roade av flockdjurslivet. Snarare är vi det av nöd, vi måste ingå i strukturer och sammanhang – om vi vill överleva. Är du rik och kan välja omgivning bor du inte i någon av de här kåkstäderna utan kanske i en villa med så stor tomt att du inte ens behöver trängas med den egna familjen. Att ingå i grupperingar på sina egna villkor, i arbetsliv och hem, är de rikas privilegium. I Kibeira i Nairobi bor Maimuna Yusuf, en av 800 000 människor. Ett av fem barn här kommer att dö före fem års ålder. Maimuna säger: ”Jag drömmer alltid om att Gud en dag ska säga: Maimuna, nu är det slut på ditt liv i Kibeira, nu ska du få bo på en bra plats. Jag skulle vilja vara väldigt rik och ha ett eget hus – ett stort hus, kanske en stor gård. Då skulle jag odla, gräva och odla.”

”Människor är anpassningsbara. Det är en av våra mest hoppingivande egenskaper, men också en av de mest destruktiva” skriver Gourevitch. Personerna vi möter i boken är som oss men med begränsade möjligheter, de gnäller inte utan tror nog ofta att allt hänger på dem själva. Kanske måste de det.

Men pengar och makt är obönhörligt kopplade till varandra – att ta ansvar för sig och sina barns liv, att nå full potential om man är fysiskt fast i massurbanisering och fattigdom är svårt. Folkhemsbygge, ja tack! Sir Michael Marmot, professor i epidemiologi och verksam vid WHO, har teorier om att det som avgör en människas hälsa är hennes status, med vilken respekt omvärlden bemöter henne. Subur bor med sin babyson Subeki på en bänk i en av Jakartas slumstäder. Deras liv förefaller ges samhälleligt anseende endast som den lågavlönade arbetskraft de är och kan bli. Hur tar de sig ifrån bänken?

Bendiksen har arbetat med vidvinkelobjektiv, säkert erforderligt för dessa små utrymmen. Hans stil är behagligt befriad från pressfotografers vanliga vidvinkelgimmicks. Tanken går till den nyss avlidne fotografen Sune Jonsson. Tid, plats och teknik skiljer dem åt men båda är fotografer med en behärskad estetik. Prioriteringen ligger inte på kameran eller hos dem själva utan på rapporteringen. Vidare har de öga för helhet kontra detaljer och deras fotografi rymmer mycket av sådana bilder som omger de avporträtterade – lägg märke till dessa.

Inom bildsemiotiken, vilket är teckenlära för bild, kallas det rum som omger en avfotograferad bild för ramrum. Den avfotograferade bilden kallas sekundär bild och omges av ramrummet. Bildsemiotiker menar att den sekundära bilden blir mer bild, blir till något som kommenterar livet i fotografiets ramrum.

I Jonssons fotografi har de sekundära bilderna ofta religiösa motiv, till exempel bibliska bilder och dessa kommenterar då själva den ”omgivande” bilden. I Jonssons fall syns det klart. I det Västerbotten han berättar om kommenterade ”Gud” människornas liv. I Bendiksens fotografier härstammar de sekundära bilderna ofta från kapitalismen. Afrikanen Andrew sitter framför en tavla med ett ljushyat litet barn med ett lamm i famnen, reklam för något. Asanah bor med sin familj i ett kartongliknande bygge där väggarna är tapetserade med Dunlop- och Siemens-dekaler och Charles Arori har tidningspapper och annonser på väggarna. Dessa allra fattigaste är omgivna av kapitalistiska symboler. Vad betyder det?

I Los Barrios, det slumområde vid Caracas som var Carlos hemvist då han levde, bor också Ritze Silva med sin familj. Han har skapat ett vackert hem i kolonialstil tillsammans med hustrun som han berättar om: ”Jag älskar och respekterar henne. Vi respekterar varandra. Det är det som är meningen med att leva tillsammans.”

Jenny Maria Nilsson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Vi granskar Personal Direkt

Miljonskulder hos underleverantör

Granskning

HELSINGBORG Personal Direkts underleverantör Byggproduktion, som gick i konkurs i mellandagarna, hade så gott som inga tillgångar men skulder på 1,5 miljoner. På torsdagen var det edgång i Malmö tingsrätt. Läs mer

Relaterat material

Våldet i Malmö

Fyra gripna för Malmömord

Malmö Fyra män som misstänks för mordet på en 19-åring på Lönngatan i Malmö i augusti förra året har gripits och sitter anhållna i Malmö. Det uppger Anders Lindell, informatör vid Malmöpolisen.
Läs mer

Nyhetsquiz

Nyhetskollen vecka 6

Skåne Vad har egentligen hänt i nordvästra Skåne den senaste veckan? Kolla in vårt kluriga nyhetsquiz med frågor från den 3 och 10 februari. Läs mer

Melodifestivalen 2012

Timoteij spänner bågen

Schlagerbloggen Timoteij är tillbaka i Melodifestivalen. Efter 2010 års succé med "Kom" ställer de nu upp med "Stormande hav". En energifylld låt med fler ingredienser än sin föregångare. Se intervjun här

Relaterat material

HD-galan 2012

Framtidens stjärnor glänste

Sport Det blev blandad kompott när fjolårets bästa idrottare korades på senior- och juniorsidan. "Jag är fortfarande skakig", ler simmerskan och tillika pristagaren Louise Hansson. Läs mer

Relaterat material

Maskin ersätter 200-årig tandteknik

HÖGANÄS De som behöver en ny krona, tandställning eller en tandbro har hittills fått bita i en äcklig smörja. På Tandläkargruppen är det slut med det. Där satsar man 350 000 kronor på digital teknik. Läs mer

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Krogen

Glad servitör serverar rikliga portioner

Krogen Innanför Zorbas dörrar jobbar en man vars enda ansiktsuttryck tycks vara ett varmt leende. Restaurangens inredning överraskar inte, många ting är vita eller blå. På väggarna hänger tavlor med motiv som föreställer grekiska hus vid Medelhavet.
Läs mer

Relaterat material

Var tredje elev har huvudvärk i skolan varje dag

Inrikes Nära tre fjärdedelar av eleverna har ont i huvudet minst en gång i veckan. Det visar en studie gjord under skoltid på elever från årskurs 6—9 i grundskolan och gymnasiets andra årskurs, som Upsala Nya Tidning tagit del av. Var tredje elev har huvudvärk varje dag.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Davis Cup

Prpics dröm går i uppfyllelse

Tennis På fredagseftermiddagen går drömmen om spel i Davis Cup i uppfyllelse för 29-årige Filip Prpic från Helsingborg. Läs mer

Glesare pågatågstrafik till Hässleholm i helgen

SKÅNE En ombyggnad av stationen i Stehag på södra stambanan gör att tågen dirigeras om via Skånebanan. Då får det plats färre pågatåg. Läs mer

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Mask i Apples företagskultur

Kultur-Sören 10:24  De här raderna skriver jag på min Macdator som är en oundgänglig del av min vardag, liksom iPhonen, alltid inom räckhåll. Båda är tillverkade av Apple, i dag världens högst värderade bolag som också är ett otroligt vinstrikt företag. Men Apples framgångar bygger på skoningslös exploatering av kinesiska arbetare. Läs mer

hd.se/sport

Sundin ger miljoner till forskning

Stockholm Hockeystjärnan Mats Sundin skänker drygt två miljoner kronor till ett gemensamt forskningsprojekt vid Karolinska institutet (KI) i Solna och University of Toronto.
Läs mer

"Diskussionen blir förhoppningsvis mer fokuserad"

Skåne Några frågor till Sören Karlsson, ansvarig utgivare på hd.se, om varför vi inför förhandsmoderering på alla kommentarer till artiklarna.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

Svårt att få klarhet kring utländsk arbetskraft

Helsingborg Det finns fortfarande oklarheter kring anställningsvillkoren för de polska arbetare som anlitas för bygget av det nya kraftvärmeverket på Filborna. Läs mer

Relaterat material

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

Vintergolf mot ljusare tider

LÄSARNYHET I veckans vintergolf för Seniorerna på SåGK deltog 19 spelare, som gladde sig åt stigande temperaturer efter en nära nog arktisk period. Läs mer

TV 3 sänder fotbollslandskamp

Fotboll Sveriges fotbollslandskamp mot Kroatien den 29 februari sänds i TV 3. Läs mer

EBM utreder handeln i Metro

Stockholm Ekobrottsmyndigheten (EBM) har inlett en förundersökning om kursrusningen i Metros aktie inför budet från investmentbolaget Kinnevik, skriver Di. Läs mer

USA erkänner Maldivernas nye ledare

New Delhi Maldivernas förre president Mohamed Nashid är djupt besviken på att USA erkänt hans efterträdare, som Nashid misstänker låg bakom att han störtades.
Läs mer

Rätt att SD inte fick ställa fråga

ÅSTORP Två av Sverigedemokraternas ledamöter ville vid kommunfullmäktige i oktober ställa en fråga till socialnämndens ordförande angående en placering i barackerna i Grytevad. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Mest kommenterat på hd.se

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Crister Enander retar upp sig på Maria Schottenius, Nathan Shachar och Ulrika Kärnborgs försök att förminska författaren August Strindberg detta jubileumsår.Läs Crister Enanders krönika

Johanna Gredfors ser Erich Hörtnagls filmiska grafik på Lilla Galleriet.Läs mer

Gunnar Bergdahl ser Robert Lillhongas filmpolitiska testamente ”Villa Thalassa – helgen vecka 48” och ”Avalon” i Göteborg.Läs mer

Varje månad publicerar vi en nyskriven dikt av Ann Jäderlund, 2012 års månadspoet.Läs mer

Jenny Högström skriver brev till den norske författaren Stig Saeterbakken som dog natten till onsdagen.Läs mer

Johan Malmberg återser Martin Bogrens svärtade barndomsskildring "Lowlands".
Läs mer

Bengt Göransson kommenterar utnämningen av Stefan Löfvén.Läs mer

Gunnar Bergdahl kommenterar det nya filmavtaletläs Gunnar Bergdahls krönika

Maria Hamberg är förtjust i Göran Moldéns "Lögnarens ögon".Läs mer

Går det alls att försörja sig som poet i dag? Jenny Högström undersöker saken.Läs mer

Gunnar Bergdahl om "Mille Markovic - biografin" av Beata Hansson och Deanne Rauscher.Läs mer

Åsa Sandell hör naturfotografen Terje Hellesö tala ut.Läs mer

Johan Malmberg recenserar Felicia Feldts bok om sin mamma Anna Wahlgren.Läs mer

Christine Antaya ser Andreas Gurskys fotokonst på Louisiana.Läs mer

Jenny Högström läser Nina Bouraouis bok "Våra kyssar är avsked".Läs mer

Annika J Hagström har läst "Kvinnor", en samling essäer av Virginia Woolf sammanställda av ellerströms.Läs mer

I en serie artiklar återvänder vi till några av det gångna årets mest uppmärksammade frågor.
Läs alla artiklarna

Ann Lingebrandt om Rosmarie Waldrops "Äpplets vana att falla".Läs mer


Har du eller någon du känner sålt bondgården för att flytta ihop med kärleken någon annanstans? Mejla Cecilia Franck (cecilia.franck@hd.se).Läs mer

Den här veckan dyker domaren Roland Gille upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth.Se inslaget i 24HD

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Vem har en Spotify-lista som spretar mellan Arcade Fire, ELO och REO Speedwagon? President Obama, förstås.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Har du tandläkarskräck?

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Opel Zafira II Enjoy 2.2 155Hk 7-Sits/Nya mod -05 Mörkblå 7.231 mil
Pris: 103.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Komp. Special Edition * Svensksåld * -06Svart metallic 12.600 mil
Pris: 115.000 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr


Copyright och information