Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 1 september 2009 kl. 04:00Uppdaterad 2 september 2009 kl. 09:19
Krönika: Gunnar Bergdahl

Dumskallarnas sammansvärjning


Bildmaterial

Konstnären Anna Odell och hennes försvarsadvokat Claes Borgström.Foto Scanpix

”Unknown, woman 2009-349701” kallar Anna Odell sitt videoverk där hon spelar psykiskt sjuk.

Verket visar i realtid händelserna på Liljeholmsbron i januari i år då Anna Odell spelade psykotisk. PAL SOMMELIUS

 FREDRIK PERSSON

Åtalet mot Anna Odell

Anna Odell åtalades efter en uppmärksammad händelse på Liljeholmsbron i Stockholm i januari.

I ett projekt för Konstfack återskapade hon en psykos som hon själv drabbades av 1995. Det slutade med polisingripande och bältesläggning på S:t Görans sjukhus. Först dagen efter berättade hon att det rörde sig om ett konstprojekt.

Motivet ska ha varit att med sitt konstverk skapa diskussion kring behandlingen av psykiskt sjuka. (TT)

Verket

I sitt verk ”Okänd, kvinna 2009–349701” utgår Anna Odell delvis från sina personliga, tidigare erfarenheter av psykvården. I filmerna skildrar hon tiden före, under och efter den simulerade psykosen på Liljeholmsbron. I den första delen ringer hon runt till juridisk och psykiatrisk expertis för att rådgöra med dem om projektet, om det är moraliskt och juridiskt försvarbart. Flera röster tycker inte det.

Under rättegångsdagen visas hennes filmer på ABF i Sundbyberg som vill ge människor en chans att bilda sig en egen uppfattning.

I höst har Anna Odell blivit inbjuden att visa verket på konstskolor men också för medicinstudenter och blivande sjuksköterskor inom psykiatrin. Samtidigt fortsätter hon sin mastersutbildning på Konstfack.


Gunnar Bergdahl. Vad finns kvar när dom nu har fallit i målet mot Anna Odell?

Samhällets krav på svindlande 2 500 i böter.

En åklagare som belåtet tycker att rätt har skipats och av lag ska landet byggas.

En tingsrätt som har slagit näven i bordet och deklarerat att hypokondriker ska jagas med blåslampa och böter. Bäva vi alla influensarädda små i kungariket Sverige.

En konstskola som heter Konstfack som inte har haft eller kommer att ha något ansvar - det har man utrett på egen hand - och som förlorat sitt anseende.

En konststudent som är glad över att bötessumman inte handlade om några Pirate Bay-summor.

En bekymrad försvarsadvokat.

Och så minskat juridiskt utrymme för konstnärlig och journalistisk verksamhet i detta land. Yttrandefriheten har fått en ny gränsdragning.

Det finns säkert de som känner sig hemma i ett samhälle där wallraffande journalister eller sökande konstnärer kan ställas inför tinget.

Av domen kan man lätt få för sig att Anna Odell skapade kaos i hela psykvården med sin undersökning. Att det blev strömhopp från Liljeholmsbron av självmördare medan psykvårdens samtliga resurser ägnades åt hennes falskspel. Hon lurade ju Stockholms landsting på vård för 12 350 kronor!

Jag har en viss förståelse att personalen som tog hand om Anna Odell den där gången blev upprörda när det visade sig att hennes agerande var en planmässig iscensättning och inte ett akut sjukdomstillstånd.

Men jag har svårt att tro att samma personal i dag applåderar domen. Anna Odell ville enligt egen utsaga bearbeta sina tidigare autentiska upplevelser av svensk psykvård. Hon använde de uttrycksmedel hon har: de konstnärliga. Den enkla frågan borde förstås vara: Var hennes uppsåt rent? Kan hennes konstnärliga genomlysning av psykvårdens realiteter leda till något gott?

Svaret blev denna bisarra dom.

Till och med detta stingsliga landsting i Stockholm, som känner sig så utnyttjat i dessa svåra tider, borde i eftertankens kranka blekhet inse att Odell uppenbarat saker. Som till exempel att Socialstyrelsen, ansvarig kontrollmyndighet för psykvården, först efter Odells agerande har förstått att man saknar statistik och rapporter om hur ofta dessa spännbälten kommer till användning. Lossar man på spännet inom fyra timmar behöver ingen klinik notera frekvensen. Man får väl hoppas att det blir ändring på den punkten. Och att en levande intern diskussion om vården uppstår. Om så blir fallet är det ingen dålig utdelning på 12 000 kronor.

Tingsrättens dom förefaller snarast vara frammanad ur en gäll offentlig debatt där bland andra kulturminister Adelsohn Liljeroth fann anledning att definiera vad konst inte är. Den här typen av gränsöverskridande undersökningar saknar inte bara värde utan måste förbjudas. Straffas bort. Budskapet till grävande journalister bakom falska identiteter eller konstnärer som prövar gränserna är tydligt. Håll er på mattan.

Men konsten har alltid varit en flygande matta!

Gunnar Bergdahl 042-489 90 06

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

OV Beachhandboll enormt populär

Sport Sand och handboll och folkfest. OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg mellan den 30 maj och 10 juni och intresset har ALDRIG varit större.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

18-åring erkände nattens skottdåd

Helsingfors En 18-årig man har erkänt att han utförde skottdåden i finländska Hyvinge i natt. Han öppnade eld från ett hustak mot förbipasserande, som valdes ut på måfå. Två 18-åringar dödades och flera personer skadades.
Läs mer

Vem vinner systrakampen i truppgymnastik?

Sport Nu i helgen avgörs U-SM i truppgymnastik i Helsingborg. Vi fokuserar här på en alldeles speciell kamp där det handlar om något mycket viktigare än att ta guld, nämligen prestige.
Se inslaget på 24HD Play

Nystrand snabbast i semifinalen

Simning Stefan Nystrand vann sin semifinal på 50 meter fritt vid sim-EM i Debrecen, Ungern. Läs mer

Enkel seger för Södra

fotboll Ramlösa Södra hänger med i täten av division 2-tabellen. Läs mer

Tredje plats för OS-guldparet

Stockholm Henrik Nilsson och Markus Oscarsson, OS-guld-paret från 2004, kom på tredje plats i K2 1 000 meter vid världscuptävlingarna i kanot i tyska Duisburg. Läs mer

Inga finaler för svenska roddare

Rodd Det blir inga svenskar i världscupfinalerna i rodd i schweiziska Luzern. Läs mer

Tre man delade segern

Orientering Det var jämnt värre då den femte och näst sista deltävlingen i elitserien i orientering avgjordes på lördagen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Mats Kolmisoppi om italienska Oscarbidraget "Terraferma".Läs veckans skivrecensioner

Petter Larsson om boken om de nya moderaterna, "Ett partis fall och uppgång" av Anders Pihlblad.Läs mer

Ann Lingebrandt om Jonas Bruns "Skuggland".Läs mer

Johan Malmberg om Sarah Palin och amerikansk politik.Läs mer

Carina Waern om "Jag ska göra dig så lycklig" av Anne B. Ragde.Läs mer

John Swedenmark gästrecenserar Mats Kolmisoppis berättelsesamling "Undantagen".Läs mer

"Tio år senare ligger Dunkers Kulturhus fortfarande kvar i Norra Hamnen. Otroligt nog, kan man tycka."Läs mer och se bildspel

Johanna Gredfors Ottesen läser Mercedes Cebriáns "Den nya taxidermin".Läs mer

Therese Eriksson läser Riikka Pukkinens lovordade roman "Sanningen" och blir påmind om varför hon en gång vände sig till litteraturen.Läs mer

Conny Palmkvist om Lizzie Dorons "Min mors tystnad".Läs mer

Camilla Larsson om det danska dramat "Dirch" om Dirch Passer.Till filmrecensionen

Malin Arvidsson läser Roger Älmebergs biografi om Franco.Läs mer

Marie Pettersson läser Moa Herngrens "Jag skulle aldrig ljuga för dig".Läs mer

Crister Enander om Andrei Codrescus "Tzara spelar schack med Lenin".Läs mer

Är manlighetens samma gamla tvångströja som förr eller finns det hopp? Efter läsningen av antologin "MEN – mannens frigörelse från mannen" lutar Jörgen Andersson åt det senare.Läs mer

Malena Janson om franska "Tomboy", en osedvanligt intressant familjefilm.Läs veckans filmrecensioner

Diana Holmberg om Fredrik Sjöbergs essäsamling "Varför håller man på?"Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr


Copyright och information