Körsång är Lars-Axel Nordells häftigaste musikupplevelse
Lars-Axel Nordell (kd), Örebro
Kulturenkäten. Vad är din största scenupplevelse?
I somras var vi på ”Opera på skäret” och såg operan ”Tosca”, som blev en verklig upplevelse. Kombinationen med Tosca och avancerade 3D-effekter och viss översättning av italienskan i det gamla jättelika före detta virkesmagasinet i Bergslagsmiljö intill sjön Ljusnaren var en otrolig upplevelse.
Vilken är den bästa bok du har läst?
P O Enquists ”Lewis resa” är en av de bästa böckerna och en självklarhet att läsa för den som jobbar med den ideella sektorn.
Vad är din största konstupplevelse?
När min far, som var skulptör, ställde ut den lekvänliga skulpturen ”Orkidé” på Majsalongen i Paris. För det första var jag med och jobbade fram skulpturen, därefter transporterade vi den på släpkärra till Paris för att sedan delta i vernissagen.
Vilken är den bästa film du har sett?
C.S Lewis ”Shadowlands” med Anthony Hopkins i huvudrollen.
Vad är din största musikupplevelse?
En häftig musikupplevelse var jag med om i januari i Konserthuset i Stockholm då 1 400 körsångare genomförde en konsert med temat ”A Tribute to Martin Luther King”.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus