Tisdag 9 februari 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 8 november 2009 kl. 04:00

Måste ha varit där för att förstå

Radovan Karadzic står inför krigsförbrytartribunalen i Haag, anklagad för folkmord. Efter ett besök i Sarajevo funderar den danske författaren Martin Glaz Serup över hur det är möjligt att förstå och hur man ska kunna berätta.


Bildmaterial

 AMEL EMRIC

 AMEL EMRIC

 HIDAJET DELIC

 AMEL EMRIC

 Hidajet Delic

 JUHA ROININEN

 Hidajet Delic

 MICHAEL KOOREN

 MICHAEL KOOREN

Martin Glaz Serup är författare, redaktör och driver bloggen kornkammer.blogspot.com. Hans senast utgivna bok är långdikten "Traffiken är uvirkelig" (Borgen).


Kultur. Jag har en tid funderat över reseberättelsen, själva genren. Den är så populär, den finns överallt, i tidningar, magasin och böcker; människor som skriver om sina resor och upplevelser i andra länder, och de som läser om dem. Det är väldigt ... självsäkert, detta att resa ut i världen och åka tåg och äta på en restaurang och tala med en person på en bar och uppleva denna historiska plats och detta och detta och ta ett foto på det och skriva hem om det, tycker jag, att tro att det kommer att intressera andra – men det gör det ju. På ett eller annat sätt är det mycket maskulint, tänker jag, att ta en plats i besittning och sedan komma och berätta om den.

I Danmark är det vad till exempel Carsten Jensen, Kristian Ditlev Jensen och Thomas Boberg gör. De berättar för oss om de andra, men finns det inga upptäcktsresande kvinnor som skriver och, om de fanns, vilken skillnad skulle det göra, om någon? Nyligen råkade jag i ett stort gräl med en amerikansk författare om det sätt på vilket Bruce Chatwin gjorde sig intressant på andras bekostnad. Men det är ju lögn, sa hon, han besökte ju inte ens på de platser han skriver om i boken. Vi talade om "Drömspår", hans bok om Australien. Det är inte lögn, sa jag, det är fiktion, en sorts fiktion, reseberättelser är ju alltid en form av iscensättning. I så fall kan han iscensätta sig själv och de sina, sa hon, i stället för aboriginerna som inte har en chans att gå i svaromål. Hon är gift med en antropolog specialiserad på Australiens ursprungsbefolkning. Vi blev ovänner, det var obehagligt.

Att reseberättelser upptar mig allt mer, problemen med hur den andra, de andra framställs, beror på att jag själv har kämpat med en sådan text i över ett år nu. Jag har velat skriva den, försökt men gång på gång kommit till korta. Det blir inte bra, inte det jag vill åstadkomma. Egentligen har jag trott att det skulle vara som att skriva ett vykort hem.

Projektet har redan kostat mig vänskapen med den flicka i Bosnien-Hercegovina som jag mötte i maj i fjol när jag var i Sarajevo första gången. Jag intervjuade henne om hennes historia, hur hon hade kommit till Danmark som flykting under det bosniska kriget, hur hon hade valt att åka tillbaka så snart hon kunde, hur hennes liv var nu, hur det hade varit. Hon berättade välvilligt ända tills jag sa att jag tänkte skriva om det. Liksom ett vykort.

"Mitt privatliv är det viktigaste jag har", sa hon, "mig kan du inte skriva om och heller inte om min syster."

"Men jag ändrar namnen", sa jag.

"Nej", sa hon.

"Men jag är författare", sa jag, "det vet du, det är vad författare gör; skriver om verkligheten, avlägger vittnesbörd, ändrar namnen, flyttar runt på ett par detaljer för att berätta en större, viktigare historia. Folk i Danmark vet inte så mycket om kriget i Bosnien, även om det ligger så nära."

"Nej", sa hon.

"Well", sa jag. Och sen har jag inte hört ifrån henne. Jag har skrivit till henne flera gånger. Och med en dålig smak i munnen.

Jag fruktar att hon tror att jag bara sökte hennes vänskap, som något slags blodigel, för att få henne att berätta om det hon kallar det viktigaste hon har, så att jag skulle kunna skriva om det. Och jag fruktar att hon har rätt. Nyligen skrev jag till henne igen, frågade hur hon hade det. Jag skrev att jag inte har skrivit någonting om henne, att jag inget har skrivit om hennes syster, men hon svarar fortfarande inte på mina meddelanden på Facebook.

När jag ett par månader efter att ha träffat henne, som jag hädanefter kallar Azra, hörde att Radovan Karadzic hade tagits tillfånga i Belgrad och skulle utlämnas till krigsförbrytartribunalen i Haag, skickade jag genast ett sms till henne. Hon svarade omedelbart, hon var på semester i en by i Kroatien med sin familj, inklusive sin far som var på besök från Danmark. Hennes far miste merparten av sin familj under aktionen mot folket i Srebrenica i juli 1995. Det folkmord som Karadzic, som var de bosniska serbernas ledare, anklagas för att bära huvudansvaret för. Bland annat. Cirka 800 civila, muslimska män och pojkar blev avrättade. När massakern ägde rum hade Azra, hennes far, mor och syster uppehållit sig som flyktingar i Næstved i lite mer än ett år.

Azra och hennes syster gick i dansk skola, hennes mor var på sjukhus, allvarligt cancersjuk, och skulle snart dö. Azras far, jag vet inte om han redan arbetade men han skulle i alla fall göra det senare. Inte som pizzabagare, grönsaksförsäljare eller taxichaufför utan i sitt eget yrke. Resten av Azras fars familj dog i Srebrenica. Azras sms var glatt De hade ännu inte hört att Karadzic tagits tillfånga på en buss, var det verkligen sant, skrev hon, så underbart. Hon skrev att särskilt hennes far var mycket glad, att han var mycket lättad.

Precis hur de fyra hade lyckats att ta sig till Danmark blev aldrig riktigt klart för mig. Azras mors sjukdom kunde inte behandlas i Bosnien. Därför flögs de i helikopter till Kroatien och kom vidare därifrån till Danmark där hon lades in på Rigshospitalet. Det var den historia jag fick höra men när jag ifrågasatte den, till exempel därför att Kroatien och Bosnien-Hercegovina vid den tidpunkten var i konflikt med varandra, avvisade Azra mig, inte ovänligt men så som jag skulle bli det av andra jag talade med: om du inte var här kan du inte förstå hur det var.

Azra var på flygplatsen första gången jag kom till Sarajevo. Jag var tillsammans med fem andra danska diktare, vi skulle alla delta i Sarajevos internationella poesidagar. Eftersom Azra kunde danska skulle hon vara vår tolk. Det regnade och det kändes faktiskt underligt att vara där, i Sarajevo, som jag läst så mycket om. I minibussen på väg till hotellet passerade vi en del minareter som stod som fingrar i en dikt av Henrik Nordbrandt; så minns jag att jag tänkte. Allting påminde mig om någonting annat.

Fotografier, oftast av offer för krypskyttar, offer för artilleriangrepp, den ensamme cellisten i frack i ruinerna efter det ödelagda nationalbiblioteket. Krigets konkreta spår överallt, husfasader och vägar med hål efter skott och granater, flervåningshus som fortfarande stod som ruiner, mer än tretton år efter krigets officiella avslutning, påminde mig om skillnaden mellan att förstå en sak intellektuellt, genom att höra talas om eller läsa om den, och att förstå den fysiskt, med kroppen, genom att vara där själv. I båda tillfällen finns det gränser, tror jag, för hur mycket man egentligen förstår. Vad som finns att förstå. Det är inte osant bara för att det låter banalt.

Vi frågade hur det gick med återuppbyggnaden. Sarajevo, sa Azra, är ojämförligt den stad i Bosnien-Hercegovina som fått mest pengar till återuppbyggnad. Hur var det med de många kyrkogårdarna, flockarna av vita stenar som syns överallt i staden, fanns de här också före kriget? Under belägringen var det farligt att transportera folk till de riktiga kyrkogårdarna, sa Azra, och det fanns inte plats till de många döda. Man begravde folk där de stupade och där det var plats, i stadens parker.

Jag antar att det är den historiska laddningen i en plats som gör att så många intresserar sig för att resa. Att man vill se något. Märka suset från de andra, det andra, det som fanns här före oss, det vi, om vi har tur, kan läsa om i tidningarna eller se på tv. När jag läser reseberättelser får jag ofta den irriterande känslan att författaren har varit på wikipedia eller läst ett par böcker i ämnet för att pliktskyldigt kunna ge oss dessa fakta instuckna mellan de fysiska upplevelserna som om någon stuckit en slang från ett lexikon ner i texten, eller så; fyllt på. Men visst verkar det väl relevant att berätta, om och om igen, att omkring 12000 människor miste livet i Sarajevo under den tre år långa belägringen och att de flesta av dem var civila.

Det verkar relevant att berätta att staden är liten och vacker och omgiven av berg varifrån den bombarderades. Det verkar relevant att peka på att bron där ärkehertig Franz Ferdinand blev mördad i juni 1914, skotten i Sarajevo som utlöste Första världskriget, faktiskt är en mycket liten bro. Sarajevo kallas Europas Jerusalem. Viktiga moskéer, synagogor och olika slags kristna kyrkor ligger sida vid sida. På den danska ambassaden frågar jag hur det var med människorna, med de bosniska serberna, de bosniska kroaterna och bosniakerna, som är de bosniska muslimerna. De som besöker de olika helgedomarna, bor de fortfarande sida vid sida som före kriget?

Mannen från ambassaden skruvade på sig. Låt mig säga såhär, sa han, det råder fortfarande en mycket stark ovilja mellan många före detta grannar, för att använda en eufemism. Bosnien-Hercegovina är inte något rikt land, man har ännu inte kunnat locka turisterna, som i Kroatien, det finns cirka fyra miljoner invånare, situationen är bräcklig. Många anser att självstyret i Republika Srpska är Radovan Karadzics egentliga seger. Det infördes med Dayton-avtalet som i november 1995 banade väg för fred i landet. I Republika Srpska bor nu de flesta av landets bosniska serber. Kosovas nya självständighet gentemot Serbien har skapat ökad rädsla för att också Republika Srpska ska kräva självständighet.

I Bosnien-Hercegovina förvaltas folkstyret på så sätt att det på alla nivåer sitter representanter för de tre största etniska grupperna, alla funktioner är trefaldigt besatta, man har tre ministrar för allting, de bestämmer en åt gången och var åttonde månad byter man ordförande i presidentämbetet. Det medför mycket långsamma och mycket dyra beslutsprocesser.

"Men det går framåt, på sitt eget sätt", sa mannen på ambassaden, "vi har ju vatten i kranarna och elektricitet, men..."

USA har investerat massivt i regionen men har nu dragit sig tillbaka och har överlåtit åt Europa att hjälpa och stödja.

"Vi får hoppas vi klarar uppgiften", sa han. Det är fortfarande en lång väg till såväl EU- som Nato-medlemskap.

Några dagar senare i Mostar gick vi, några stycken, förbi ett fängelse. En man stod vid ett fönster, höll i gallret och ropade ett samtal med en kvinna på gatan. När han såg oss vinkade han, jag vinkade tillbaka, han ropade, "could I please go with you?" Vi skrattade, jag ropade, "sure, come on!" Och vi gick vidare.

Mellan de poetiska plikterna – uppläsningar, paneldebatter, workshops – kördes vi varje dag till Författarnas hus för att äta lunch. Azra hade också lovat att guida mig i pausen men hon ville inte äta i Författarnas hus.

"Det är typiskt bosniskt", sa hon, "en massa kött och öl."

Så i stället gick vi ut och åt pizza och drack läsk och pulverkaffe. Jag frågade Azra om många saker, om hur det hade varit att vända tillbaka för fem år sedan, hon och hennes syster, utan deras far, efter att ha varit borta under de viktiga ungdomsåren. (Jag tror verkligen jag uttryckte mig så klumpigt.)

"Som att komma hem", svarade hon snabbt, "som om jag inte alls varit borta. Allt var så förvirrat när vi reste härifrån, min mor var sjuk, kriget, allting. Att komma tillbaka på detta sätt är som att få en möjlighet att börja om."

Det överraskade mig att hon var muslim. Kanske på grund av hennes ljusa hår, hennes blå ögon och för att hon dricker öl.

"Varför frågade du om jag var muslim", sa hon. Jag blev generad. Ja, varför frågade jag det? Jag sa att jag försökte förstå den politiska situationen, kriget, den etniska logiken. Jag pratade och pratade och skämdes.

Skulle jag kommit på tanken att fråga en nästan främmande människa i Danmark om hennes religiösa eller etniska eller sexuella tillhörighet? Jag tror inte det. Azra är kulturmuslim ungefär som jag är kulturkristen, hon har varit i moskén 5-6 gånger i sitt liv, sa hon. Jag försökte ursäkta min skamlöshet men Azra var inte förnärmad.

"Jag vet mycket väl att ni gärna vill veta en massa saker", sa hon. I verkligheten kände jag att jag hade kommit på mig själv med att internalisera ett slags dikotomitänkande, ett oss och ett de; när Azra nu var så lik mig, kunde hon omöjligt vara muslim. Faktiskt är – eller var – hon, förutom ett par andra jag mötte i Sarajevo, de enda muslimska vänner jag har. Jag har inga i Danmark.

Tillbaka i Författarnas hus kallades jag över till ett bord av en lokal diktare jag hade träffat tidigare. En korpulent och hjärtlig man som inte försökte dölja att han drack. Under poesifestivalen var han dessutom aktuell med en bok. I jackfickorna hade han exemplar av sin nya diktsamling som han just fått av sin förläggare. Han sålde dem på barerna för pengar han använde till drinkar. Vid bordet satt också två andra män. Den ene, teaterregissör och författare från Kroatien, liknade de fina fotografierna på Hemingway, tänkte jag, det grå håret, fiskarvästen, skrattrynkorna.

Den andre sa inte mycket, jag uppfattade varken hans namn eller nationalitet, bara att han var poet. Jag skulle beställa något på deras räkning, vad som helst. Jag beställde en öl och en brännvin – et sæt – för övrigt ett oskick utanför Danmark, att blanda på det sättet.

"I like your poem, very good, very good poem", sa poeten som hade bjudit över mig, och slog mig hårt på skuldran. Jag hade läst upp min dikt vid festivalens öppnande, på danska medan en bosnisk översättning projicerats på en duk bakom mig. Dikten jag läst handlar bland annat om folkmordet på Balkan.

Han sa något mer, något om ett särskilt avsnitt av dikten men jag förstod inte riktigt. I stället berättade de krigshistorier. Innan jag anlänt var jag säker på att det var krigen, det är ju i praktiken tal om flera olika krig, i samband med Jugoslaviens upplösning, men det krig, the war, alla hänvisade till är det bosniska kriget – från mars 1992 till november 1995. Den kroatiske författaren kallade på en ung kvinna som arbetade som vår tolk. Han hade varit i Sarajevo under belägringen, på poesifestival, det var medan Kroatien och Bosnien-Hercegovina var i krig med varandra, det hade inte varit lätt att komma över gränsen.

En ung kvinna, hon hade varit 19, hade å festivalens vägnar tagit sig an honom medan han hade varit i staden.

"Varför ser du inte till att komma bort från Sarajevo", hade han frågat henne.

"Därför att min mor är rädd för att något ska hända mig", sa hon. Alla vid bordet skrattade. "Vad skulle kunna hända henne", sa den kroatiske författaren, "att hon blev förälskad? Att hon hade sex? Vad?"

Kvinnan som översatt hade själv varit i staden under hela belägringen, hon hade gått på gymnasiet. I kvarteret där skolan låg hade varannan invånare dödats. Undervisningen fortsatte ändå, elever tog sina examina, folk gick till sina arbeten och till skolan varje dag trots att de skulle ta sig förbi krypskyttarna.

En av hennes kamrater hade en dag kommit skakande till ett prov i skolan. Lärarna hade frågat honom; varför skakar du, är det på grund av krypskyttarna? "Jag bryr mig inte om krypskyttarna", hade han svarat, "jag är nervös för provet."

Alla kring bordet skrattade.

"Det är så mycket jag inte kan förklara för dig, så mycket du inte kan förstå", sa den kroatiske poeten till mig; "de andra här" – han slog ut med handen – "de andra här, de förstår det, för de var här".

Martin Glaz Serup
Martin Glaz Seup är författare, redaktör och driver bloggen kornkammer.blogspot.com.
Hans senaste utgivna bok är långdikten "Traffiken är uvirkelig" (Borgen).

Översättning: Diana Holmberg

Martin Glaz Serup

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

Sorg och avsked i svenska lägret i Afghanistan

Stockholm 20:46.Svenska soldater i Afghanistan tog på tisdagen farväl av sina döda kamrater. Trots sorgen fortsätter arbetet på Camp Northern Lights i Mazar-i-Sharif och styrkan får beröm för sin insats. Läs mer

Relaterat material

Ovanlig fisk fångades i sundet

BORSTAHUSEN 20:12.Patrick Carlsson och hans besättning på fiskebåten Tacitus LA 71, hemmahörande i Borstahusen, såg - enligt hans egen beskrivning - ut som levande frågetecken på måndagen när de drog upp ett av sina garn i Öresundsvattnet någonstans mellan Landskrona och Köpenhamn.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 4 kommentarer

OS

Antihjältarna vi älskar att se

Vancouver 20:50.Med flaskbottnar till glasögon och livet som insats fladdrade Eddie Edwards in i den olympiska evigheten. Antihjälten var född. Vilka skrattar vi åt och tar till våra hjärtan i Vancouver? Läs mer

Relaterat material

Sport

Blir han lösningen på HIF:s anfallsgåta?

Webb-tv/fotboll 16:51.En talangfull djupledslöpande landslagsanfallare från Polen. HIF kan ha hittat svaret på frågan om vem som ska komplettera anfallet den här säsongen. hd.se har träffat Tomasz Kupisz.
Läs mer

Relaterat material

Åtalas för misshandel av Panelkungen

TECKOMATORP 15:24.En 43-årig man åtalas nu för den brutala misshandeln av Gustav Pouladi, också känd som Panelkungen, i september. Läs mer

Relaterat material

Polispådrag efter explosion

LANDSKRONA 16:10.Vid 15-tiden på tisdagen larmades polis och ambulans till en fastighet på Östergatan efter att de boende hört en explosion.
När en man som bor i huset gick ut möttes han av gas.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

90 utmärglade får avlivades

Simrishamn 20:06.Nittio av de cirka 110 får som i går hittades bland ytterligare ett 50-tal döda får på en gård på skånska Österlen var så vanskötta och utmärglade att de avlivades i dag. Bara 20 får kunde skickas till slakt.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Tre gripna för skotten mot svenskarna i Afghanistan

Utrikes 14:12.Tre män som har gripits i Afghanistan misstänks enligt Expressens nätupplaga ha en koppling till de två svenska soldaternas död.
Läs mer

Relaterat material

Skåning dömdes för dödshot mot minister

Ystad 16:26.Tre månaders fängelse blev straffet för dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Fallet är ett av få som överhuvudtaget gått till åtal. Den dömde, en 40-årig trelleborgare, fälldes för fem brev 2007 med dödshot mot Billström och Eliasson. I ett brev fanns ett tidningsklipp med en bild på Eliasson, där ett kulhål var inritat i hans panna. Läs mer

"Upp" belönad med Annie Award

Stockholm 17:41.Pixars "Upp" har vunnit pris för bästa animerade film på Annie Awards. Regissören Pete Docter belönades också med priset för bästa regissör. "Upp" slog bland annat ut "Prinsessan och grodan" samt "Det regnar köttbullar".
Läs mer

Relaterat material

Ingen vill driva Härslövsbadet

LANDSKRONA 18:30.Inte ett enda anbud kom in för att driva Härslövsbadet till sommaren. Kommunen fortsätter driften. Läs mer

Hård kritik mot köttklisterbeslut

Malmö 16:26.Sveriges ja till Trombin, ett nytt så kallat köttklister, får hård kritik från flera håll. Med hjälp av enzymet kan köttbitar enklare sättas ihop till större filéer.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 20 kommentarer

Rättegången om Bjäremorden skjuts upp igen

Skåne 16:46.Den misstänkte dubbelmördaren har återigen ändrat sina uppgifter. Därför skjuts nu rättegången upp ännu en gång.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

Nyfödd kalv anmäld stulen

LANDSKRONA 16:13.En några dagar gammal kalv stals någon gång under söndagen eller måndagsmorgonen på en gård i Härslöv.
Gårdens ägare har polisanmält stölden som han upptäckte på måndagsmorgonen.
Läs mer

Superuppdatering för Windows på gång

IT & Teknik 14:50.Microsofts senaste säkerhetsuppdatering är en av de mest omfattande hitttills. I kväll, tisdag, släpps 13 uppdateringar som ska göra Windows och Office säkrare. Uppdateringen kräver också omstart av de berörda systemen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Oljehamn i Haiti reparerad

Port-au-Prince 21:20.Oljeleveranserna till Haiti kan återupptas. Läs mer

Vanskötsel av djur på Värmlandsgård

Karlstad 21:12.Ett 30-tal döda nötkreatur mötte personal från länsstyrelsen i Värmland vid en kontroll på tisdagen på en gård utanför Karlstad. Läs mer

Förbundskaptenen räknar med Forsberg i Vancouver

Ishockey 21:10.OS-spel eller inte? För Bengt-Åke Gustafsson finns inga frågetecken när det gäller Peter Forsbergs OS-deltagande. -Vi räknar med att han är med på flyget på torsdag, säger Gustafsson. Läs mer

Halva truppen med när elden tänds

Vancouver 21:05.OS-svenskarna i Whistler skippar invigningen natten till lördag svensk tid. Läs mer

Sportbloggens OS-quiz - vill du va med?

Sportbloggen 20:58. På fredag drar vi igång vårt Vintersportsnack. Under hela OS ser du våra tv-program innehållande gäster, inslag och tävlingar. När det gäller det senare kommer Ekdahl återkomma med info om "Olympiaden" där vi söker deltagare som inte är rädda för att göra bort sig... I Vintersportsnack kommer vi också ställa en fråga. Läs mer

Relaterat material


Aktuellt i Kultur

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tove Hansson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl | e-post
Vik redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Kulturredaktionen:
Kulturredaktionen | e-post

Redaktionen för tidskriften Arena har det inte lätt i sin strävan att vara den ledande vänsterintellektuella tidskriften.Läs mer

Årets HD-bild är utsedd. Eller HD-bilder för att vara mer exakt.Läs mer

Det är dags för den 33:e upplagan av Göteborg International Film Festival, Nordens största.Läs mer

Guène tecknar med lätt hand upp en grovartad skiss av det nya Frankrike.Läs mer

Den intressantaste figuren inom kriminalgenren – oavsett om den är litterär eller dramatiserad – är kriminalteknikern.Läs mer

Vår medarbetare Lotta Schüllerqvist har rest till Gaza och betraktar ett samhälle som förtvivlat söker normalitet ett år efter invasionens fasor. I fyra ögonblicksbilder skildrar hon blandningen av hopp och förtvivlan.Läs mer

Marie Pettersson har läst två postumt utgivna böcker av Åsa Nelvin som kretsar runt hennes uppväxt i Helsingborg. En skuldbelagd svårforcerad läsning av en symbolladdad mardröm.Läs mer

Det var mycket länge sedan jag såg en svensk film med samma filmiska intensitet som "Snabba cash" av Daniel Espinosa.Läs Gunnar Bergdahls filmrecension

Ann Lingebrandt botaniserar bland vårens kommande böcker och låter förhoppningar och preferenser blandas i en gryta helt utan kokböcker.Läs mer

Ett nummer av Kritiker, den nordiska tidskriften för litterär kritik och essäistik, på temat bilderboken, det låter lovande.Läs mer

I dag avgörs Stadsteaterns framtid. Björn Gunnarsson ser besparingarnas spöke vandra genom teater-Sverige för att nu nå Helsingborg. Ska det bli minimalistiska scenbyggen och billiga klassiker? Och kommer det att bli en ny scen på Söder?Läs mer

Det finns några drag som jag gillar i Denise Rudbergs böcker. Hon har ett enormt driv i berättelsen.
Läs mer

Vad gör man när det som ska vara underhållning inte är roligt och det som är tänkt som förströelse bara är plågsamt?Läs mer

Jenny Högström ger sig i närkamp med Socker-Conny och hans järnrör, med Åke Jävel och med Lena Ackebos uppgörelse med ett genomsunkigt Sverige.
Läs mer

Poeten som brände alla broar, söp och bedrog samtidigt som han skrev genialiska dikter fyller 250 år.Läs mer

George Johansson som gett oss många science fiction-skildringar vill här få också barnets tanke att gunga högre.
Läs mer

I andra bandet av Sveriges historia handlar det om hur Sverige blir till och hur vi lärde oss att frukta Gud och konungen.Läs mer

Få ämnen ger upphov till så engagerade och detaljinriktade diskussioner som de eviga – och nya – språkliga tvistefrågorna.Läs mer

Visslaren av Ondjaki är en säregen roman, en stämning, en förtätad bild av ett bejakande i trots.Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


På fredag är det OS-invigning i Vancouver. Kommer du att följa spelen?

Det blir dyrare när Ryssland snart får monopol på transporterna mellan jorden och Internationella rymdstationen.Läs mer

Han är nominerad till en Oscar för sin insats i "En enda man". Men Colin Firth anser inte att filmen handlar om homosexuell kärlek.Läs mer

Ängelholms senaste förskola heter "Vill ut!". Ett passande namn för en grupp barn som hellre är ute än inne.Läs mer

"En galet underhållande men sorgligt dysfunktionell familj där de numer vuxna barnen bråkar lika mycket som förr och till och med djuren är spritt språngande."Läs Lisbeth Schöns tv-krönika

En ubåt passerade sundet på måndagen. Läsaren Gunilla A Nordkvist tog en bild på ubåten från Bäckviken på Ven.Läs mer

Förra veckans schlagerquiz är avslutat och nu kan du se de rätta svaren. Vinnaren publiceras den 13 mars. Nytt quiz kommer på torsdag!Till tävlingen

Den som försöker ringa till Datainspektionen i syfte att ta bort en bild på sig från en karttjänst själv får ingen hjälp.Läs mer

SVT:s program kan ses i många mobiler och på torsdag släpps SVT Play även för iPhone.Läs mer

Nanoteknologi: Ibland beskrivs denna atomslöjd som världens räddning, ibland som världens undergång.Läs mer

För tredje året i rad har nu ni läsare chansen att utse Årets idrottsprofil i Landskrona.Läs mer

Johnny Hansen är ofta ledsen och arg efter trafikolyckan. Efter tio operationer är vägen tillbaka fortfarande lång.Läs mer

Läget på byggmarknaden i Helsingborg förbättrades något i fjor men det är ännu långt till målet 700 nya bostäder per år.Läs mer

Det var tänkt att OS i Vancouver skulle bli slutpunkten på karriären. Men Maria Rooth är på väg att tänka om.Läs mer

Madonna och Helena Christensen några av alla superkändisar som älskar hennes stjärndekorerade väskor och kläder. Helsingborgsfödda Ulrika Lundgren är kvinnan bakom det heta succémärket Rika .Läs mer

Det blir en bra vecka för den som gillar vintern - kylan håller i sig och det kan falla ytterligare några centimeter snö i Skåne.Läs mer

En mellanlandning i Singapore. Sol, storstad och shopping tänker du. Javisst, men också strand. Och inte vilken strand som helst.Läs mer

Det finns troligen bara knappt 50 vilda tigrar kvar i Kina, meddelar Wildlife Conservation Society.Läs mer

Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.Läs mer

Lasse Hallströms nya film "Dear John" intog på fredagen förstaplatsen på den amerikanska biotoppen.Läs mer

Har du blivit omhändertagen av polisen och hamnat i fyllecell? Vi vill höra om dina erfarenheter.
Läs mer

Förbundskapten Erik Hamrén fick en på pappret bra lottning till kvalet inför fotbolls-EM i Polen och Ukraina 2012.Läs mer

Utanför fönstret ligger snön tjock på hustaken. Men inne på församlingsgården råder argentinsk hetta. I alla fall bitvis.Läs mer

Banverkets ledningscentral i Malmö har haft bråda tider i snökaosets sydsverige.Läs mer

På måndag den 8 februari stängs väg 111 för brobygge och nya trafikproblem väntar.Läs mer

Claes Ohlsson föreslås bli Sten-Inge Fredins ersättare som ordförande i HIF.Läs mer

Hollywoodfrun Maria Montazami tänker köpa hus i Helsingborg.Läs mer

Körslaget-Ola och popstjärnan Salem Al Fakir gick vidare till finalen i Globen.Läs Torgny Nilssons krönika

Annonser

Volvo S40 2.0T Trophy -03Silver metallic 5.697 mil
Pris: 94.500 kr

Toyota Aygo 1,0 5D Pluspkt/AC -08Röd 3.456 mil
Pris: 97.500 kr

Mercedes-Benz E 350 -07Silvermet 5.420 mil
Pris: 299.000 kr

BMW 116 i 122hk -09Montegoblå 2.000 mil
Pris: 209.000 kr

Saab 9-5 LINEAR SP.C 2.0T Bio 180HK -09Snow silver, metallic 3.647 mil
Pris: 194.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Lokala annonser och erbjudanden


Copyright och information

statistikräknare