"Jag är inte feminist, men…"
Åsa Sandell. Vart tog feministen vägen? Jämställdhetsdebatten lever, men ordet feminist har fört en tynande tillvaro under 00-talet. "Jag är inte feminist, men…" heter det nuförtiden.
Begreppet tycks återfå alltmer av sin ursprungliga betydelse: ett nedsättande epitet för att beskriva kvinnor som inte anpassat sig till rådande könsnormer. Nidbilden av den manshatande kvinnan som inte rakar sig under armarna är mer livaktig än någonsin.
Annat var det för tio år sedan. Vi gick in i 2000-talet med Nina Björks feministbibel "Under det rosa täcket i ryggen". Jag känner många kvinnor och flera män som vaknade upp till en ny verklighet efter att ha läst Björks bok. Några år senare, 1999, kom den uppmärksammade antologin "Fittstim" ut. Där framhöll unga, hippa, kända kvinnor som Sisela Lindblom, Anja Gatu, Jonna Bergh och Linda Skugge sin feministiska ådra. Att kalla sig feminist blev självklart och trendigt. Till och med Göran Persson kom ut som feminist på 2000-talet.
Men just när det tycktes som om det bespottade ordet var för evigt återerövrat vänder vindarna igen. I veckan sammanfattade superfeministen Naomi Wolf, författare till bland annat "Skönhetsmyten", 00-talet i en artikel i The Guardian. Där utnämner hon symptomatiskt nog konsumtionshetsande Carrie Bradshaw i tv-serien "Sex and the city" till 00-talets kvinnliga ikon. Utan att en enda gång nämna ordet feminist.
Redan i mitten av 2000-talet bestämde sig Linda Skugge för att sluta kalla sig feminist. I en artikel i tidningen Expressen förklarade hon att begreppet är problematiskt eftersom hon "inte är en radikalfeminist, inte tror på sex timmars arbetsdag eller vill förbjuda porr. Det blir mer och mer plågsamt att vara fast i en roll som jag inte bett om. Därför slutar jag kalla mig feminist. Feminist som ord funkar inte."
Och hon verkar ha fått rätt. Till och med vår jämställdhetsminister Nyamko Sabuni vägrar att kalla sig feminist. Och i senaste numret av tidningen Nöjesguiden tar modebloggaren Blondinbella avstånd från ordet. Jag vet, hon är knappast en symbol för kvinnokampen. Men hennes svar på frågan om hon är feminist är trendkänsligt och väldigt 2010: ”Nej, jag tycker ordet känns fel. Jag ser mig hellre som humanist.”
Kanske är det radikalfeministerna med Feministiskt Initiativ (Fi) i spetsen som tagit patent på begreppet. Men även de försöker hotta upp ett epitet som är ute i kylan. Inför jul bedrevs en Fi-kampanj under parollen ”Feminister har bättre sex”. ”En viktig bakgrund till kampanjen är att vi är trötta på att få höra den gamla myten om att feminister är pryda och sexualfientliga”, förklarade Gudrun Schyman och Veronica Svärd i Expressen. Men varför överhuvudtaget bemöta en sådan mossig myt? Det framstår som både ovärdigt och desperat, även om det är gjort med glimten i ögat.
Under 2010-talet hoppas jag att feministen får lämna 1700-talets nedsättande klang bakom sig för gott.
Ordet feminist funkar visst.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus