Härifrån till evigheten?
Kultur. Det finns något evigt över filmtidskriften Film&TV. Inte främst för att den faktiskt har funnits sedan tidigt 70-tal utan mer för dess ständiga outsiderposition i det svenska filmlivet. Knuten som den indirekt är till Folkets Bio.
Den senaste utgåvan (4/2009) inleds således med några allvarstyngda ord om svensk film och framtiden, signerade Stefan Jarl, där han påminner om att motståndaren fortfarande är välorganiserad och att filmen måste befrias "ur guldets bojor". Sedan hittar man en läsvärd presentation av Michael Haneke med anledning av hans mästerliga "Det vita bandet" som just finns i Folkets Bio-distribution och av den anledningen inte kommer att visas av SF i Helsingborg. (Eller vågar man hoppas på ett mirakel?)
Själva temat för numret är annars lika evigt det: den obefintliga jämställdheten inom svensk film. Hur många proklamationer eller tydliga direktiv som än lämnas fortsätter den svenska filmen att vara strikt mansdominerad.
Här kan vi läsa intervjuer med den kloka Andrea Östlund och avgående långfilmskonsulenten Pjodor Gustafsson. Och, förstås, ännu en statistikpepprad genomgång av Vanja Hermele, svenskt kulturlivs främsta genusgranskare.
Ska det vara så svårt att skapa kvoterade stödformer för kvinnliga regissörer och producenter? Kanhända, eftersom Film&TV:s egen framtidsblick, där man presenterar "11 filmare att hålla ögonen på", innehåller 8 män och 3 kvinnor.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus