Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 3 april 2010 kl. 11:32Uppdaterad 3 april 2010 kl. 12:59

Gaza lever!

Efter tre års repressivt Hamas-styre i Gaza är graffitin en av få platser där upproret och hoppet trots allt spirar. Mia Gröndahl tolkar murens berättelser och ser hur unga konstnärer samlats till den väldiga muralen som har kallats "Palestinas Guernica".


Bildmaterial

Del av Approximately 1500...

Del av Approximately 1500...

Del av Approximately 1500...

En del av konstnärsgruppen som målade sina krigsupplevelser. Salman som tog initiativet, står längst till höger i bild.

Modiga konstnärer och kompisar: Maram och Amna.

Så här får man inte se ut i Gaza: begåvade tvillingarna Mohammed och Ahmed, även kända som ”TarZan” och ”Arab"

Maram Sakars målning på Shifa-sjukhusets mur.

Mia Gröndahl.


Kultur. ”Visa mig graffitin och jag ska tala om vilken stad du lever i”. Efter ett par hektiska dygn i Gaza på jakt efter de senaste budskapen på murarna har citatet blivit till verklighet. Redan på raksträckan mellan Eretz, den israeliska checkpointen, och Gaza City, ropar jag ”Stanna!” till taxichauffören. Praktiskt nog betyder ”Stanna” samma på arabiska som svenska. Ett stort porträtt av Hamas grundare Ahmed Yassin skrattar välkomnande på en vägg. För att det inte ska råda någon tvekan om vem som är avsändare, står det även skrivet HAMAS i vacker kalligrafi till höger om porträttet.

”Överallt är det bara Hamas. Hamas och ännu mer Hamas”, säjer chauffören med avsmak medan vi susar förbi väggarnas budskap.

Så har det inte alltid varit. Åren före Hamas kupp 2007, när islamisterna tog makten i Gaza, delade de politiska blocken broderligt på alla ytor i ökenremsan som gick att måla och spraya på. Då kunde en lång mur innehålla budskap från både Fatah och Hamas. Att måla över eller förstöra den andra organisationens graffiti, var inte accepterat i något läger. Men idag finns inget kvar av den tidigare politiska mångfalden och toleransen.

Inte ens Arafat får vara ifred på väggarna.

När Fatahs klottrare motades bort från gatan och det stod klart att Hamas inte tillät några konkurrerande politiska slogans, valde motståndarna en annan väg. Istället för slagord tapetserade graffitikonstnärerna Gaza med jättelika porträtt av Yasser Arafat, i vetskap om att Hamas inte skulle våga förstöra porträtten. Efter sin död var Arafat i ännu högre grad en symbol för hela det palestinska folket, inte bara inom Fatah.

I dag, efter tre år vid makten, är Hamas inte längre rädda för att ge sig på den palestinska fadersfiguren. Många gånger utsätts Arafats porträtt för en respektlös vandalism som upprör Fatahs anhängare.

”Jag såg det ske med egna ögon”, berättar en medelålders man som bor granne med väggen där bara Arafats ögonvitor numera tittar ut genom den svarta färgen som rinner över porträttet.

”De kom om natten, med rånarluvorna neddragna över ansiktena, och kastade hinkar med tjära på Abu Ammar”, säjer mannen som, i likhet med de flesta palestinier, använder det mer intima smeknamnet Abu Ammar när man talar om Arafat.

Hamas gröna hand vilar tungt över Gazaremsan. Folk berättar om brutala övergrepp mot politiska motståndare, hur jakten på Fatahblockets press och media ökat, och hur hela remsan håller på att uppfostras till goda muslimer i enlighet med Hamas renläriga tankesystem. Men trots att Hamas skaffat sig åsiktsmonopol på väggar och murar, är den tidigare så levande och starka graffitin i Gaza långt ifrån död.

Något nytt håller på att hända på murarna.

Något som inger hopp om att det kanske trots allt finns ett liv efter det stränga och glädjelösa Hamasväldet.

”Gaza lever!” står det på muren som omgärdar Shifa-sjukhuset i centrala Gaza. Utropet tjänar som startskott till en serie graffitimålningar som sträcker sig längs hela den långa muren, likt ett konstgalleri i det fria. Varje bild berättar om ett Gaza som reser sig ur ruinerna efter Israels ”Operation Gjutet Bly” 2009.

Muralen målades på årsdagen av krigets slut.

Jag möter några av de unga konstnärerna i det populära caféet Al Deira vid havet. Rasha, Salman, Maram, Mohammed, Ahmed och Amna är ett sammansvetsat gäng. De fann varandra på Al Aksa konstakademi och har deltagit i flera gemensamma muralprojekt, däribland antikrigsmuralen ”Approximately 1500” som har beskrivits som en palestinsk "Guernica" (som finns att läsa om i sidoartikeln).

I arbetet med den senaste muralen ”Gaza lever!” fick de stångas med den fyrkantiga ”konstpolisen” som skickades ut av Hamas för att övervaka den kreativa processen. Ett möte som de flesta kring bordet inte tycks ha skrämts av, tvärtom, upplevelserna för en månad sedan fortsätter att framkalla skämt och skratt. Maram berättar om Hamas överkänslighet för gult, Fatahs färg.

”Vad ska allt det gula vara bra för, varför har du målat så mycket gult?” frågade gubben från Hamas som kollade vad vi målade. Jag svarade att jag gillar den färgen i bakgrunden, att den passar där. Men jag fick byta ut det gula mot rosa!”

Kompisen Amna har en liknande historia. Fast den handlar om Hamas motvilja att verkliga människor avbildas, särskilt kvinnors ansikten. Ett bärande element i Amnas mural var just ett kvinnoansikte i jätteformat. Vad göra? Jo, Amna lyckades övertyga kontrollanten om att ansiktet inte skulle upplevas som realistiskt om hon målade det blått. Något som konstpolisen godkände.

”Men när han kom tillbaka och såg det färdiga resultatet, ropade han chockerat: ”Varför har du målat ansiktet blått, det ser ju inte riktigt klokt ut!” Till sist vet man varken ut eller in, ska man skratta eller gråta?” säjer Amna och besvarar själv frågan med ett skratt.

Störst problem med Hamas har tvillingarna Mohammed och Ahmed. Inte för sin konst, utan för ett utseende som sticker ut från mängden.

”Kolla vilka långhåriga gorillor! De ser ut som västerlänningar. Sådana typer borde inte få arbeta med den ”nationella konsten”! Bara för att vi har långt hår skulle alltså vårt måleri inte passa muren kring Shifa-sjukhuset”! säjer Ahmed.

”Hamas har börjat trakasserar oss öppet, det kännas hotfullt”, tillägger brorsan Mohammed. ”Ibland pratar vi om att det kanske skulle vara bättre för oss att lämna Gaza”.

Nästa dag äger en konferens rum på Gazas kulturministerium. Ämnet som behandlas är  ”Den palestinska kulturens pånyttfödelse”. Jag råkar befinna mig på ministeriet samtidigt och blir presenterad för deltagarna som valts ut att agera barnmorskor för en lyckad och korrekt nedkomst: Ett tiotal mycket gravallvarliga äldre män och en yngre kvinna, som välkomnar mig med ett leende.

Alla, utom kvinnan som varit journalist i Kuwait, innehar professurer antingen i klassisk arabisk litteratur eller religiösa studier i islam och dess lagar. Ingen har någon som helst konstnärlig bakgrund. Det råder inget tvivel om vad det är för sorts ”pånyttfödelse” som planeras.

Jag blir tillfrågad om den palestinska kulturen. ”Med all respekt för den samlade visdomen som finns i det här rummet”, inledde jag artigt, som man sig bör. ”Men om jag tillåts ge ett råd, blir det följande: Någon pånyttfödelse finns det inget behov av. Den nya kulturen finns redan här, inte minst bland de unga. Det är bara att gå ut och ta kontakt med dem.” Och så pekade jag på ytterdörren.

Mia Gröndahl är fotograf och skribent med fokus på Mellanöstern. Hon bor omväxlande i Kairo och på Österlen. Hennes senast bok "Gaza Graffiti. Budskap om kärlek och politik" utkom på förlaget Roos & Tegnér i höstas. Hon turnerar för tillfället med en fotoutställning i Mellanöstern samt skriver på sin Gaza Graffiti Blog.

Mia Gröndahl

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

OV Beachhandboll enormt populär

Sport Sand och handboll och folkfest. OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg mellan den 30 maj och 10 juni och intresset har ALDRIG varit större.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

18-åring erkände nattens skottdåd

Helsingfors En 18-årig man har erkänt att han utförde skottdåden i finländska Hyvinge i natt. Han öppnade eld från ett hustak mot förbipasserande, som valdes ut på måfå. Två 18-åringar dödades och flera personer skadades.
Läs mer

Vem vinner systrakampen i truppgymnastik?

Sport Nu i helgen avgörs U-SM i truppgymnastik i Helsingborg. Vi fokuserar här på en alldeles speciell kamp där det handlar om något mycket viktigare än att ta guld, nämligen prestige.
Se inslaget på 24HD Play

Äldre kvinna drunknad i Varberg

Varberg En kvinna i 70-årsåldern omkom på lördagen i en drunkningsolycka vid Björkängs havsbad i Varberg. Läs mer

Belgare solovann alpetapp i Girot

Cykel Belgaren Thomas de Gendt, stallkamrat med Gustav Larsson i holländska Vacansoleil, svarade för en suverän solokörning under den stenhårda nästa sista etappen av Giro d'Italia på lördagen. Läs mer

Nystrand snabbast i semifinalen

Simning Stefan Nystrand vann sin semifinal på 50 meter fritt vid sim-EM i Debrecen, Ungern. Läs mer

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Läs mer

Krav på krismöte efter ny massaker

New York Oppositionen i Syrien anklagar regimen för ännu en massaker och kräver att FN:s säkerhetsråd har krismöte för att utreda händelsen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Mats Kolmisoppi om italienska Oscarbidraget "Terraferma".Läs veckans skivrecensioner

Petter Larsson om boken om de nya moderaterna, "Ett partis fall och uppgång" av Anders Pihlblad.Läs mer

Ann Lingebrandt om Jonas Bruns "Skuggland".Läs mer

Johan Malmberg om Sarah Palin och amerikansk politik.Läs mer

Carina Waern om "Jag ska göra dig så lycklig" av Anne B. Ragde.Läs mer

John Swedenmark gästrecenserar Mats Kolmisoppis berättelsesamling "Undantagen".Läs mer

"Tio år senare ligger Dunkers Kulturhus fortfarande kvar i Norra Hamnen. Otroligt nog, kan man tycka."Läs mer och se bildspel

Johanna Gredfors Ottesen läser Mercedes Cebriáns "Den nya taxidermin".Läs mer

Therese Eriksson läser Riikka Pukkinens lovordade roman "Sanningen" och blir påmind om varför hon en gång vände sig till litteraturen.Läs mer

Conny Palmkvist om Lizzie Dorons "Min mors tystnad".Läs mer

Camilla Larsson om det danska dramat "Dirch" om Dirch Passer.Till filmrecensionen

Malin Arvidsson läser Roger Älmebergs biografi om Franco.Läs mer

Marie Pettersson läser Moa Herngrens "Jag skulle aldrig ljuga för dig".Läs mer

Crister Enander om Andrei Codrescus "Tzara spelar schack med Lenin".Läs mer

Är manlighetens samma gamla tvångströja som förr eller finns det hopp? Efter läsningen av antologin "MEN – mannens frigörelse från mannen" lutar Jörgen Andersson åt det senare.Läs mer

Malena Janson om franska "Tomboy", en osedvanligt intressant familjefilm.Läs veckans filmrecensioner

Diana Holmberg om Fredrik Sjöbergs essäsamling "Varför håller man på?"Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr


Copyright och information