Dagens datum: Onsdag 8 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 29 april 2010 kl. 13:58

Varför flera olika tåg?


Bildmaterial

Devrim Mavi.


Kultur. Jag växte upp med förbjudna första majfiranden. Sista gången som första maj firades i frihet var det 1977. När jag tittar på de gamla fotografierna ser det ut att ha varit en solig dag. Det hade tagit hela dagen, för de hundratusentals demonstranterna som hade kommit från hela landet, att fylla Taksimtorget i Istanbul. Det är ett stort torg med Ataturkstaty i mitten och lyxhotell runt om. De smala gränderna som leder till torget minner om stadens ålder. Tidigt på kvällen fylldes dessa gränder av panikslagna människor som försökte fly undan beskjutning från hotelltaken. De flesta av de 36 som dog, trampades eller klämdes ihjäl. Det som i medier beskrevs som fraktionsstrider mellan olika vänstergrupper visade sig snabbt vara en attack från paramilitären och underrättelsetjänsten. Med målet att misskreditera vänstern.

Min farmor hörde på radion om händelserna. Hon var i Ankara och tog hand om oss barn. Och hon bad för att åtminstone vår mamma skulle överleva, barn behöver sin mamma, tänkte farmor. Mina föräldrar klarade sig den gången också, men chocken var svår och de fick en föraning om att tiderna skulle bli svårare.

Senare, när vi kom till Sverige och Stockholm var det en naturlig sak att första maj tågen gick uppdelade efter olika politiska partier. Men jag minns kvalen. Även om vi gick i VPK:s tåg var det inte något enkelt val för mina föräldrar. Min pappa var kommunist och också företrädare för facklig organisering. Han hade svårt att riktigt smälta det faktum att fackföreningarna i Sverige bestod av reformistiska socialdemokrater. Var fanns rörelsen? Hos fackföreningarna som organiserade arbetarna eller hos kommunisterna. Detta var 1980-tal och Sovjetunionen fortfarande en realitet.

Jag känner samma dilemma i dag. Jag som varken är organiserad vänsterpartist eller socialdemokrat känner en märklig känsla inför det faktum att behöva välja demonstrationståg utifrån partipolitik. Jag undrar hur vänstern tänker. Hur kan man tänka sig att bilda regering tillsammans men inte gå i samma tåg på första maj? Allvarligt talat. Är detta ett tecken på mångfald? Jag tror inte det. Snarare visar det rädslan för varandra och för det brokiga och bråkiga. Och fortfarande ställs frågan: Var finns rörelsen?

Jag tror att det är bra att rikta blickarna utåt. En gång i tiden kom första maj till för att arbetare krävde rätten till åtta timmars arbetsdag. Det var alltså en protest mot exploatering och orättvisor och för frihet.

I dag protesterar människor världen över. De manifesterar för rätten till fackföreningar, protesterar mot frihandelsavtal, jordlösa ockuperar jord, småbönder går ihop och bildar miljörörelser mot GMO. Migranter underkänner inte bara länders taggtrådsgränser, utan organiserar sig fackligt för att få vettiga arbetsförhållanden och papper. Kvinnorörelser kräver rätten till fri abort och ett liv utan våld. Transexuella går ut på gatorna i protest för att de är trötta på att hunsas och spottas på. Aidssjuka kräver rätten till fria bromsmediciner. Rörelserna är en rörig skara människor men kraven är de samma. Frihet och social rättvisa.

I Sverige finns långtidssjuka som är utförsäkrade från Försäkringskassan och papperslösa som varken har rätt till sjukvård eller fackanslutning, bostadslösa och arbetslösa unga människorna är många och kvinnor lönediskrimineras fortfarande. Alla pratar om arbetslinjen men inget görs åt rekordhög arbetslöshet. Rasismen och främlingsfientligheten firar framgångar.

En god vän brukar säga att vänstern lider av kalla kriget-komplex. Att politik fortfarande pratas utifrån idéer om ”är du inte med oss är du mot oss”. Att det fortfarande är viktigt exakt vilken vänster du tillhör och hur du uttrycker det. Det som inte passar in kan avfärdas som splittrande identitetspolitik. Och precis på den punkten blottar vänstern och rörelsen halsen.

I Turkiet är det första gången på 32 år som första maj får firas på Taksimtorget i Istanbul. Förväntningarna där är stora. Samtidigt har turkiska vänstern och fackföreningsrörelsen stora problem med nationalism och rasism.

Jag skulle i dag vilja gå i ett första maj tåg som förenade utan att kräva enhetlighet. Där målet är rättvis fördelning, hållbar utveckling och en värld utan diskriminering och våld. Där parollerna och plakaten är olika, rörelserna många och acceptansen stor. Det är först då som vänstern både kan bli stärkt, sann och modig.

Devrim Mavi är chefredaktör för tidskriften Arena

Devrim Mavi

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

HD granskar Personal Direkt

Helsingborgs stad bryter med Personal Direkt

Granskning

HELSINGBORG Helsingborgs stad häver med omedelbar verkan avtalet med företaget Personal Direkt. Nyligen kunde HD avslöja hur företaget lurat både vårdanställda och kommunen. Men staden anser inte att de har något ansvar gentemot de tidigare anställda.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 10 kommentarer till artikeln

10 kommentarer

Inget bygge i Stadsparken

ÄNGELHOLM Majoriteten svängde. Nu säger även de borgerliga nej till bygge i stadsparken. Läs mer

Melodifestivalen 2012

Så låter andra startfältet

Schlagerbloggen 19:29  Schlagerbloggen har lyssnat på låtarna i deltävling två. Här är vad ni har att höra fram emot på lördag.
Läs mer

blåljus i 24HD Play

Ovanliga knivdåd och rån i Ängelholm

Ängelholm Veckans Blåljus om tre olika brott med kniv. Ett rån i Ängelholm, om knivdådet som tagit en ovanlig vändning från förra veckan och om tjejen som fick "hora" inristat på armen.
Se programmet i 24HD Play

Restaurangmat ger gemenskap

TOREKOV Under fyra träffar i vinter och vår bjuds flera äldre i Torekov på mat från lokala krögare. Här lägger man vikten lika mycket vid det sociala som vid vad som ligger på tallriken. Läs mer

Polisen fortsatt tyst om knivskuren kvinna

Landskrona Utredningen kring den 20-åriga kvinna som fick "hora" inkarvat i armen vid ett brutalt överfall i lördags, befinner sig i ett kritiskt läge. Det berättar polisen, som i övrigt är fåordig. Läs mer

Relaterat material

Hoten mot Lars Vilks

Vilks-målet överklagas

Lars Vilks

Göteborg Den friande domen mot de tre män som misstänks för förberedelse till mord på konstnären Lars Vilks överklagades på onsdagen av vice chefsåklagare Agnetha Hilding Qvarnström.
Läs mer

Person fick klippas ut efter krock på Garnisonsgatan

Helsingborg Vid halv 6-tiden på onsdagskvällen fick SOS Alarm rapporter om att två bilar frontalkrockat i korsningen av Florettgatan av Garnisonsgatan i närheten av Statoil i Helsingborg. Läs mer

Många frågor om livet efter studenten

Ängelholm Ängelholms gymnasister vill nästan alla plugga vidare. Men till brandman, fysiker eller stridspilot? Några fick svar under onsdagens utbildningsmässa. Läs mer

hdgalan 2012

Måns Zelmerlöw inför HDgalan

Sport Måns Zelmerlöw planerar en ny skiva och är också igång med förberedelserna inför sommarens allsång på Skansen. På torsdag kväll står han på Sundspärlans scen i egenskap av huvudartist på HDgalan.
se inslaget i 24HD Play

Relaterat material

Man påkörd av buss vid Knutpunkten

Helsingborg Strax före klockan 16 på onsdagen larmades polis och räddningstjänst om att en man blivit påkörd av en buss på bussterminalen på Knutpunkten. Läs mer

Nu är knuten på plats

LANDSKRONA Nu kan Carl Fredrik Reuterswärds berömda knut ses från motorvägen och långt utifrån sundet. Landskrona har med kraftvärmeverkets skorsten fått ett nytt blickfång.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 31 kommentarer till artikeln

31 kommentarer

Stadsbussarnas skyltning i olag

Helsingborg Efter en uppdatering av programvaran i Helsingborgs stadsbussar i fredags går det inte att lita på skyltningen. Fråga chauffören var bussen går innan du går på, är Arrivas råd till resenärerna. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Polisen varnar äldre efter stöldförsök

HELSINGBORG De senaste dagarna har två fall av stöldförsök gjorts hemma hos äldre kvinnor i Helsingborg. I båda fallen har personer ringt på och påstått att man är från hemtjänsten. Läs mer

Helsingborgarna: "Sänk hastigheten för bilisterna"

Helsingborg Sänk hastighet för bilisterna och öka satsningen på cyklister och kollektivtrafik. Helsingborgarna har tyckt till om den framtida trafiken i stadens centrum. Läs mer

Det finns 27 kommentarer till artikeln

27 kommentarer

Capello avgår som förbundskapten

Handboll Fabio Capello slutar som förbundskapten för Englands fotbollslandslag, bara fyra månader innan EM-slutspelet. Läs mer

Man häktad för dråp på sin mamma

Trollhättan En 70-årig kvinna som hittades död i en lägenhet i Trollhättan i november misstänktes ha tagit sitt liv. Läs mer

Ännu en friande dom i muthärva

Göteborg Det blev friande dom även i det andra målet i muthärvan som nu avgjorts i Göteborg.
Läs mer

Roberts skadad i storseger

Handboll Utklassningsseger med 42—16 mot Spårvägen. Läs mer

Grekiska krisförhandlingar pågår

Aten Strax efter klockan 16 sågs ledarna för de tre partierna i Greklands koalitionsregering anlända till den grekiska premiärministerns kansli för ett länge emotsett krismöte om de åtstramningar som långivare kräver för att bevilja ett andra stödprogram till det konkursmässiga landet.
Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Mest kommenterat på hd.se

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Crister Enander retar upp sig på Maria Schottenius, Nathan Shachar och Ulrika Kärnborgs försök att förminska författaren August Strindberg detta jubileumsår.Läs Crister Enanders krönika

Johanna Gredfors ser Erich Hörtnagls filmiska grafik på Lilla Galleriet.Läs mer

Gunnar Bergdahl ser Robert Lillhongas filmpolitiska testamente ”Villa Thalassa – helgen vecka 48” och ”Avalon” i Göteborg.Läs mer

Varje månad publicerar vi en nyskriven dikt av Ann Jäderlund, 2012 års månadspoet.Läs mer

Jenny Högström skriver brev till den norske författaren Stig Saeterbakken som dog natten till onsdagen.Läs mer

Johan Malmberg återser Martin Bogrens svärtade barndomsskildring "Lowlands".
Läs mer

Bengt Göransson kommenterar utnämningen av Stefan Löfvén.Läs mer

Gunnar Bergdahl kommenterar det nya filmavtaletläs Gunnar Bergdahls krönika

Maria Hamberg är förtjust i Göran Moldéns "Lögnarens ögon".Läs mer

Går det alls att försörja sig som poet i dag? Jenny Högström undersöker saken.Läs mer

Gunnar Bergdahl om "Mille Markovic - biografin" av Beata Hansson och Deanne Rauscher.Läs mer

Åsa Sandell hör naturfotografen Terje Hellesö tala ut.Läs mer

Johan Malmberg recenserar Felicia Feldts bok om sin mamma Anna Wahlgren.Läs mer

Christine Antaya ser Andreas Gurskys fotokonst på Louisiana.Läs mer

Jenny Högström läser Nina Bouraouis bok "Våra kyssar är avsked".Läs mer

Annika J Hagström har läst "Kvinnor", en samling essäer av Virginia Woolf sammanställda av ellerströms.Läs mer

I en serie artiklar återvänder vi till några av det gångna årets mest uppmärksammade frågor.
Läs alla artiklarna

Ann Lingebrandt om Rosmarie Waldrops "Äpplets vana att falla".Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Gör som mormor - koka en kompott. En ljuvlig liten retrodessert för bistra vintertider.
Läs mer

Funktionsnedsättning. Så kallas det när man som Ebba Johansson har en diagnos som ADHD.Läs mer

Det senaste inom bröllopsklänningar, ringar och makeup visades under Kullabygdens första bröllopsmässa.Läs mer

Har precis släpat mig till redaktionen efter nattens Super Bowl-mangling.Läs mer

Oljudet från järnvägsbommarna är inte tillräckligt högt för att åtgärdas.Läs mer

Många släpper loss sina hundar på Nya kyrkogården och längs med gångarna ligger "visitkorten" på rad.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Citroën DS3 THP 150 Sport *Navi*HiFi* -12Grå thorium metallic 200 mil
Pris: 199.000 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Volvo S60 T3 S/S Momentum Limited Edition -11 Ember svart metallic 3.603 mil
Pris: 215.000 kr

Kia Cee´d 1,6 Crdi SW Komfort "NU : 152 900:-" -11 Grå metallic 2.177 mil
Pris: 152.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr


Copyright och information