Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 20 juli 2011 kl. 04:00

Det blågröna stråket

Jörgen Andersson tittar närmare på det planerade blågröna stråket i Helsingborg.



Kultur. Det är ett av de märkligare ställena i Helsingborg. Kanske tre meter ovanför mitt huvud sträcker sig Södergatsviaduktens betonggrå undersida. Viadukten stöttas av en parallell rad bastanta betongpelare. Under den bildas ett långsmalt, dunkelt rum med asfalterad yta, ett ingenmansland som blivit över.

Södergatsviadukten byggdes 1964 och löste ett problem, ”bangårdseländet” som det enligt Helsingborgs Stadslexikon kallades. Och man kan förstå att det varit ett elände här ända sedan slutet av 1800-talet, då järnvägen drogs in till staden utan hänsyn till den existerande kvartersindelningen och gatusträckningen. Så har det också fortsatt: det nya måste fram, kosta vad det vill, och allt annat har måst anpassa sig.

Nu – efter 150 år – ska järnvägsspåren grävas ner i en tunnel, vilket vid tiden för alltings fullbordan kommer att göra Södergatsviadukten överflödig. En möjlighet då är förstås att riva den. Så har man ju också alltid gjort: utplånat det som blivit omodernt eller som ansetts ha spelat ut sin roll.

Frågan är vad som nu – när södra Helsingborg ska utvecklas – är det nya i stadsplaneringen, som allt annat ska anpassas till. Ett något överraskande svar är att det är ett stråk av grönska och vatten.

Det blågröna stråket, som det kallas, är en bärande idé i projektet H+. Det finns än så länge bara i fantasin, men där löper det som en röd tråd genom den fördjupade översiktsplanen för området och kopplar samman Jordbodalen i sydöst med pirernas kajkanter i nordväst. I inlandet ligger tonvikten på parkliknande grönska, medan det i den i framtiden bilfria Bredgatan blir en stadskanal som leder fram till havet.

En samling husarkaserner från 1880-talet kan komma att bli hjärtat i det blågröna stråket, möjligen i hela H+. Idag klyvs husarområdet i två delar av Bredgatan, som förlängdes härigenom någon gång på 60- eller 70-talet för att underlätta för biltrafiken. De östra kasernerna användes tills för några år sedan som slakthus. I de västra finns Rönnowska yrkesskolan. Men byggnaderna är till det yttre välbevarade och det är lätt att se hur helheten skulle kunna lyftas fram genom att man gör ett offentligt rum mellan dem.

Planerna för Husarområdet är kanske det tydligaste exemplet på H+ ambition att använda platsers historia och befintliga byggnader för att ge identitet åt de olika delområdena. Det är ett sympatiskt förhållningssätt, som långt ifrån varit självklart i tidigare stadsförnyelseprojekt.

Enligt genomförandedokumentet för H+, Imagine Helsingborg Manual, är det blågröna stråket tänkt som den centrala axeln och ska ”fungera som ett samlande vardagsrum som socialt och fysiskt länkar H+området till den omgivande staden”. Det handlar alltså i högsta grad om infrastruktur, om hur människor ska röra sig och mötas. Betoningen av så kallade rekreativa platsers betydelse, och intresset för det sociala liv som kan uppstå i rummen mellan husen, är framåtblickande.

Till skillnad mot stora infrastrukturprojekt som i ett slag förändrar landskapet, kommer det blågröna stråket att etableras i etapper – en förutsättning för genomförandet av alla delar av projektet. Varje moment bygger på ett samspel med andra i ett komplicerat pussel. Det är en nödvändighet man i projektgruppen och i styrdokumenten försöker göra en dygd av. Det lämnar utrymme för en (ytterst moderiktig) öppenhet i planeringen, där slutresultatet inte är på förhand givet och kan komma att påverkas av kreativa initiativ och alternativa lösningar längs vägen.

Öppenheten rymmer förstås en sårbarhet och risken är att de goda intentionerna faller ifrån längs vägen, när hårda ekonomiska och praktiska realiteter tillkommer. En uppenbar risk är också det långa tidsperspektivet: först om 15-20 år kommer det blågröna stråket att vara helt utbyggt och fungera som sammanlänkande axel.

H+ handlar just nu mycket om att bygga bort och överbrygga fysiska barriärer. Men tillgänglighet har också andra aspekter. Utmaningen blir, förstås, att göra de offentliga platserna socialt och mentalt tillgängliga för alla, så att de blir det vardagsrum för helsingborgarna man eftersträvar. Det handlar om vilka som kommer att bo och verka i området i framtiden (yrkesskolan ska av skrivningarna i genomförandedokumentet att döma finnas kvar vid Husarplatsen, vilket är positivt för mångfalden) men också om utformningen av stadsrummen.

Vilket för oss tillbaka till Södergatsviadukten. Jag är här tillsammans med Kristoffer Nilsson, arkitekt med inriktning på stadsplanering. Han arbetar med H+ och detta är ett av hans favoritställen – en av få platser i staden han menar har en rå, urban känsla.

Så kanske kommer inte viadukten att rivas när dess roll som väg är överspelad. Kanske kommer den – likt den övergivna järnvägslinje på Manhattan som nu blivit en grönskande park under namnet The High Line – att odlas upp och kopplas ihop med det blågröna stråket, vilket är tänkt att passera alldeles i närheten.

I viaduktens skugga är det inte så öde som man kan tro. Den stryker tätt förbi en gammal jutefabrik, en tegelbyggnad från tidigt 1900-tal med klassiskt sågtandstak. I Jutan, som kåken kallas, finns nu en osannolik men välbesökt kombination av skateboardramper och boulebanor. Det är en av de miljöer som H+ arbetsgrupp lyfter fram som identitetsskapande och bevarandevärd.

Gallerian under viadukten borde vara en plats att redan nu försöka etablera som ett offentligt vardagsrum. Och då betänka att ett sådant kanske inte måste vara blått eller grönt utan också kan vara betonggrått.

Jörgen Andersson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 9 kommentarer till artikeln

9 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

OV Beachhandboll enormt populär

Sport Sand och handboll och folkfest. OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg mellan den 30 maj och 10 juni och intresset har ALDRIG varit större.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

18-åring erkände nattens skottdåd

Helsingfors En 18-årig man har erkänt att han utförde skottdåden i finländska Hyvinge i natt. Han öppnade eld från ett hustak mot förbipasserande, som valdes ut på måfå. Två 18-åringar dödades och flera personer skadades.
Läs mer

Oavgjort i sista matchen

Handboll Efter en storförlust och en klar seger spelade Sveriges handbollsdamer oavgjort mot Vitryssland i den sista matchen i fyrnationsturneringen i turkiska Antalya. Läs mer

Mattsson glänste i fel viktklass

Brottning OS-brottaren Sofia Mattsson, Gällivare, tog SM-guld i utklassningsstil vid tävlingen i Stockholm. Läs mer

Misstänkt mord i Norrköping

Norrköping En man har hittats död i en lägenhet i Norrköping, uppger polisen i ett pressmeddelande. Läs mer

Vill utreda fritt SFI-val

LANDSKRONA I förskola, grundskola och gymnasium är skolvalet nämligen fritt. Läs mer

Skulle undsätta barnbarn — drunknade

Stockholm En kvinna omkom och ett barn skadades allvarligt på lördagseftermiddagen i en drunkningsolycka vid Sätrabadet i sydvästra Stockholm. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Kultur

Kulturchef:
Gunnar Bergdahl
| e-post
Redaktionssekreterare:
Johan Malmberg | e-post
Litteraturredaktör:
Jenny Högström | e-post

» Kulturredaktionen | e-post
» Alla kulturskribenter


Mats Kolmisoppi om italienska Oscarbidraget "Terraferma".Läs veckans skivrecensioner

Petter Larsson om boken om de nya moderaterna, "Ett partis fall och uppgång" av Anders Pihlblad.Läs mer

Ann Lingebrandt om Jonas Bruns "Skuggland".Läs mer

Johan Malmberg om Sarah Palin och amerikansk politik.Läs mer

Carina Waern om "Jag ska göra dig så lycklig" av Anne B. Ragde.Läs mer

John Swedenmark gästrecenserar Mats Kolmisoppis berättelsesamling "Undantagen".Läs mer

"Tio år senare ligger Dunkers Kulturhus fortfarande kvar i Norra Hamnen. Otroligt nog, kan man tycka."Läs mer och se bildspel

Johanna Gredfors Ottesen läser Mercedes Cebriáns "Den nya taxidermin".Läs mer

Therese Eriksson läser Riikka Pukkinens lovordade roman "Sanningen" och blir påmind om varför hon en gång vände sig till litteraturen.Läs mer

Conny Palmkvist om Lizzie Dorons "Min mors tystnad".Läs mer

Camilla Larsson om det danska dramat "Dirch" om Dirch Passer.Till filmrecensionen

Malin Arvidsson läser Roger Älmebergs biografi om Franco.Läs mer

Marie Pettersson läser Moa Herngrens "Jag skulle aldrig ljuga för dig".Läs mer

Crister Enander om Andrei Codrescus "Tzara spelar schack med Lenin".Läs mer

Är manlighetens samma gamla tvångströja som förr eller finns det hopp? Efter läsningen av antologin "MEN – mannens frigörelse från mannen" lutar Jörgen Andersson åt det senare.Läs mer

Malena Janson om franska "Tomboy", en osedvanligt intressant familjefilm.Läs veckans filmrecensioner

Diana Holmberg om Fredrik Sjöbergs essäsamling "Varför håller man på?"Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr


Copyright och information