Kulturens comeback
Idrottsmän och -kvinnor brukar basunera ut när de tänker lägga av. Efter OS. När jag fyller 35. Efter nästa match. Ibland stämmer utsagorna. Inte sällan gör dock idrottarna comeback – gång på gång. Trovärdigheten går förlorad.
Kultur. Nu går fenomenet igen inom kulturen. I alla fall bland männen. Kvinnor tycks inte använda lika pompösa gester i offentligheten. Eller så anses deras avslut inte lika intressanta.
Ni minns väl att tv-programmet "Babels" programledare Daniel Sjölin proklamerade att han aldrig ska skriva en roman igen. Nu slutar han på tv för att skriva igen.
Den 47-årige skådespelaren Brad Pitt sade nyligen i den australiska pratshowen ”60 minutes” att han planerar att sluta agera vid 50. Och nu sällar sig högproduktive Karl-Ove Knausgård till skaran. ”Jag har tänkt att jag tömmer allt, jag gör det jag inte ska. Det finns ett hat mot rollen som författare, egentligen till hela projektet, som mynnar ut i att jag inte längre är författare”, säger Knausgård i en norsk radiodokumentär, som sänds på lördag.
Men vadan detta behov av offentlig karriärplanering? Nog osar det mer bristande självinsikt än verklig självrannsakan. Är det någon som verkligen tror att Brad Pitt kan hålla sig borta från vita duken? Eller att Karl-Ove Knausgård, som blott är i fyrtioårsåldern och har skrivit i hela sitt liv, kommer att kunna låta bli att greppa pennan? Förr eller senare kommer han att följa Daniel Sjölins exempel och vara tillbaka vid sin läst.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus