Väck med Stenbocksstatyn!
Nästa år är det 300 år sedan slaget vid Helsingborg, när Magnus Stenbock besegrade Danmark och Skåne för gott blev
svenskt. Till minne av slaget står den blodsbesudlade fältherren staty på Stortorget i Helsingborg.
I torsdagens HD återger jourhavande reporter Kenny Lindquist ett brev han har fått journalisten Tom Danielsen på Helsingörs Dagblad. Han tycker illa om bronsryttaren och föreslår att man vid en ”festlig folklig manifestation” välter Stenbocken av sin sockel, på samma vis som man i Östeuropa vid det här laget plockat ner de flesta Stalinstatyerna.
Slaget vid Helsingborg var en orgie i mördande. Åtta tusen soldater miste sina liv, liksom hundratals civila. När Helsingborg väl blivit svenskt var staden krigshärjad och nerbränd. Efter slaget följde nödår med hunger och pest. 1719 bodde här 700 personer i en ”rövarkula”.
På statyns sockel står det några osanningar: Snillrik fältherre. Tapper krigare. Ädel Menniska. Stor i segern. Större i olyckan.
Jag håller med Tom Danielsen. Vält statyn, sänk den i hamnen så att bara huvudet sticker upp eller sätt den som fornminne på Fredriksdal. Danmark är inte längre arvfienden, få skulle i dag tycka att slaktaren vid Ringstorp var en snillrik och ädel person. På platsen för det krigsmonument som Stenbocksstatyn utgör skulle det mycket hellre kunna stå något som påminner om freden.







