Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Kultur

Afghanistan i Båstad

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Lilla filmfestivalen i Båstad inleddes på onsdagen med ”Armadillo”, den prisade dokumentären om danska soldater i Afghanistan på den bas som gett filmen dess namn. Regissören Janus Metz låter oss följa en handfull grabbar i 20-25-årsåldern. De lever bakom skyddade murar, ger sig ut på patruller efter ”talibaner” utan att verka veta något om landet eller om vad de har där att göra. Hur ska de avgöra vem som är fiende och vem som bara beter sig underligt i deras ögon? Vad vet de om vanliga afghaners villkor? Ingenting alls.

Med avancerade tunga vapen rör de sig bland fattiga afghanska bybor, beredda att döda. De slaktar misstänkta, mördar sårade, beklagar sig inte över att en flicka dödats av misstag, det är ju krig. Några av de danska soldaterna dödas, en får benen amputerade, andra får ett slags mentalt livskick av kriget och planerar att återvända till dödens fält.

Det här är en stark antikrigsfilm, en berättelse om vad krig gör med några unga killar. Det handlar om krigets meningslöshet och om det absurda i att danska och svenska soldater befinner sig med vapen i det fattiga Afghanistan, där de trampar sönder åkrar i stället för att hjälpa till att skapa trygghet och fred.

Alla svenskar som tycker att Sverige i Afghanistan ska fortsätta George W Bushs brutala krig bör se den här filmen, som i Båstad introducerades av förre FN-ambassadören Pierre Schori, som nyligen gett ut sin starka debattbok ”Vägen ut ur Afghanistan”. Filmen får svensk biopremiär före valet, den 27 augusti.

Starkare och mera omtumlande kunde festivalen i Båstad knappast ha inletts. Den pågår till måndag, då den avslutas med visningen av Alexander Kluges tio timmar långa filmatisering av Karl Marx ”Kapitalet”.

  • Pingback: Afghanistan i Båstad | nyheter

  • Johan

    Har varit där och anser att vi måste vara där. Har sett filmen och anser fortfarande att vi måste vara där!
    Dina kommentarer är i vanlig ordning oerhört arroganta och visar din okunskap. Vi som varit där vet nog en hel del om vanliga afghaners villkor, fast naturligtvis inte lika mycket som du o allvetande Sören.
    Filmen visar en otäck verklighet ja. Det är verklighet där ute i stora världen. Men det kommer aldrig du att förstå. Du kan sitta bakom din dator och tycka vad du vill. Kriget startades inte för skojs skull. Du är så arrogant och förljugen att det är skrattretande. Du har fortfarande inte berättat hur du vill lösa problematiken med talibanerna, kan inte du prata med dem så det kan bli fred? Upplys oss store Sören! Världen lyssnar på din visdom.

    Report this comment

  • Johan

    Har varit där och anser att vi måste vara där. Har sett filmen och anser fortfarande att vi måste vara där!
    Dina kommentarer är i vanlig ordning oerhört arroganta och visar din okunskap. Vi som varit där vet nog en hel del om vanliga afghaners villkor, fast naturligtvis inte lika mycket som du o allvetande Sören.
    Filmen visar en otäck verklighet ja. Det är verklighet där ute i stora världen. Men det kommer aldrig du att förstå. Du kan sitta bakom din dator och tycka vad du vill. Kriget startades inte för skojs skull. Du är så arrogant och förljugen att det är skrattretande. Du har fortfarande inte berättat hur du vill lösa problematiken med talibanerna, kan inte du prata med dem så det kan bli fred? Upplys oss store Sören! Världen lyssnar på din visdom.

    Report this comment

  • Klas Wirholm

    förmodligen måste man förhandla (tala) med Talibanerna om det skall bli fred, förr eller senare, eller tror du att det går att krossa dem? Det är också en del av den sk. ”otäcka” verkligheten ute i den stora världen (att förhandla med mindre trevliga krafter). De växer ju sig starkare för varje dag som ockupationsmakten fortsätter sin närvaro. Högst förklarligt, inget land vill ha främmande trupp på sitt territorium i längden.

    I övrig tycker jag det är du som är rabiat och stöddig, Sören skriver enbart ”Alla svenskar som tycker att Sverige i Afghanistan ska fortsätta George W Bushs brutala krig bör se den här filmen”. Du har varken mer eller mindre rätt att tycka i dessa frågor än Sören eller nån annan för den delen, bara för att du varit på plats. Alla som varit på plats delar säker inte din syn på Svenskt fortsatta deltagande i kriget i heller för den delen.

    Report this comment

  • Johan

    Bäste Klas, du har uppenbarligen inte läst hela Sörens inlägg eller för den delen hans tidigare alster. Om du börjar läsa från fjärde raden första stycket i Sörens text så kanske du förstår, eller inte. Exempel på vad jag menar; ”de slaktar misstänkta, de mördar skadade, de vet inget om landet, de vet inget om vanliga afghaners sitatuion…”.
    Angående talibaner och samtal jag har skrivit vissa inlägg i frågan som Sören censurerat då fakta krockat med hans verklighetsuppfattning. Talibanerna har uttryckligen sagt att de inte vill förhandla så länge det finns utlänningar i Afghanistan. De har uttryckligen sagt att president Karzai skall straffas (sök på Najibullah och se hur han och hans bror straffades av talibanerna -96). Jag anser att förhandling är en del av lösningen, jag har aldrig sagt annat. Problemet är att talibanerna inte vill!
    Jag har aldrig påstått att bara de som varit där har rätt att uttala sig i frågan. Vad jag menar är att det är stor skillnad på fakta och åsikt och om man har synpunkter på det som sker så kan man åtminstone ha den goda smaken att kontrollera de mest grundläggande fakta!
    Rörande ockupationsmakt mm. ISAF är inbjudna av den afghanska regeringen med godkännande av FN:s säkerhetsråd! Tyck vad f.n du vill, men visa oss som jobbar och jobbat där den respekten att kontrollera fakta innan ni kallar det det ena eller det andra. Om jag verkar ”stöddig och rabiat” så är det nog ett utslag av frustration som uppstått då man försöker föra debatt med Sören och hans gelikar. Inlägg cesureras och tas bort så att vissa helt falska påstående från bl.a. Sörens sida får stå helt emotsagda.

    Report this comment

  • Klas Wirholm

    Det stycket är ju en recension av filmen, inte ett direkt ställningstagande kring kriget Afghanistan. Men förmodligen skildrar filmen faktiskt den reella verkligheten och det finns det många bevis för, inte minst Wikileaks läckande av de hemliga CIA dokumenten om vittnar om det.

    Nej jag ha inte läst alla Sörens artiklar, men det framgår ej att du kommenterar alla dem utan enbart denna artikel, i ditt första inlägg, så det har mindre med saken att göra utan är snarare din efterkonstruktion för att försvara ditt smått arroganta inlägg.

    Jag tror inte man skall utgå ifrån enskilda Taliban ledares uttalanden (när gjordes de är ju frågan) som grund för om det går att förhandla eller inte, lika lite som man skall utgå ifrån uttalanden ifrån höga militära ledare och den förra presidenten i USA's uttalanden. Där har det funnits minst samma antagonism att inte vilja förhandla.

    Kriget vara och är ett erövringskrig för Amerikanska ekonomiska intressen först och främst. Vill man några finare humanistiska mål kan man bara bevisa dem genom att ge Afghanerna möjlighet att styra sin militärmakt, sitt land och sin ekonomi själva.

    I övrigt kan jag inte uttala mig om censuren, men jag tycker att både HD och Sören Somelius normalt håller en bra rågång mot uttalanden som är rent främlingsfientliga och rasistiska.

    Report this comment

  • Pingback: Armadillo och Afghanistankriget som valfråga - Kultur


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr


Copyright och information