Googles Ghonim och Mubaraks brutala poliser
Wael Ghonim, anställd av Googles som marknadschef i Egypten, greps av Mubaraks brutala civilklädda polis den 20 januari.
Nätaktivisten Ghonim utpekades av diktaturen som en av ”anstiftarna” av revolten. På måndagen släpptes Ghonim, nu en av proteströrelsens symboliska ledare – och återvände till Tahrir, Befrielsetorget, där demonstrationerna fortsätter för femtonde dagen.
I en känslodaddad TV-intervju berättar Ghonim att han inte torterats men försetts med ögonbindel så att han inte skulle kunna se männen som förhörde honom.
”Om man vill arrestera mig, visst. Men det finns lagar och jag är inte terrorist och säljer inte droger.”
I Egypten har undantagslagar gett polisen möjlighet till godtyckliga gripanden under större delen av Mubaraks trettioåriga regim .
Regimen lyckades också, med hjälp av ett amerikanskt företag, släcka ner det mesta av internettrafiken under revoltens inledande fas.
PS: Intervjun med Wael Ghonim finns i sin helhet härunder, i tre delar. Den ger en inblick i förhållandena i det tyranniets Egypten som demonstranterna med mod och uthållighet vill besegra. Tryck CC i nedre högra hörnet för att få engelsk textning av intervjun.







