Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Kultur

Tyskland visar vägen och skrotar kärnkraften!

Tyskland skrotar kärnkraften och stänger den sista reaktorn 2022. Landets regering kommer i stället att gå in för förnyelsebar energi och avser att intensifiera forskningen på alternativa energikällor.

Det historiska beslutet fattades natten till måndagen – och innebär att man dragit lärdomar av hur Fukushima Daiichi-kärnkraftverket skadades vid tsunamin den 11 mars, med stora utsläpp av radioaktivitet i miljön. Regering och opposition står bakom beslutet.

När Europas största industrination väljer en framtid utan kärnkraft kommer många andra länder att följa efter, också Sverige, trots avsaknaden här av en liknande kärnkraftsdebatt som den i Tyskland. Frågan är nog mera när omsvängningen sker här än om.

Katastrofen i Fukushima drabbade ett högteknologiskt samhälle, där man trott att alla säkerhetsåtgärder skapat stora marginaler. Så var det inte. Det som skedde visar återigen att kärnkraftsteknologins risker är oacceptabla. Den tyska politiken är den enda rimliga.

  • Pingback: Det är inte miljön som vinner | Gunnar Hökmark

  • Anonym

    Det mest troliga utfallet av att tyskarna avvecklar kärnkraften är väl att man blir tvungna att bygga ny kolkraft i stället.
    Direktörerna på Vattenfall kan se fram emot nya härliga bonusar…..

    Report this comment

  • Solo

    Det finns nog ingen som inte skulle föredra en värld utan kärnkraft. Men hur många skulle föredra en värld utan värme, hemelektronik, industri och de bekvämligheter som dessa för med sig.

    Miljöpartiet hoppar jämfota och Sören slår frivolter men av vilken anledning? Kärnkraften har tagit ett steg närmare nedläggning, men vad innebär detta egentligen. MP tror att man kan skatta folk till rätta och Sören har som vanligt ingen aning eftersom man som ideolog inte behöver ha det.

    Var ska den nödvändiga kraften komma ifrån som ska driva alla våra bekvämligheter och vår ack så viktiga industri? Alla köper hamsterhjul hemma som man springer i?

    Om man tar sig tid att titta på filmen ”Cool it” av Björn Lomborg, så kan man lära sig att det finns ganska många sätt att producera och spara energi som världen ännu inte anammat. Gemensamt för alla dessa är att ingen av dem är testade i stor skala, vilket naturligtvis betyder att ingen vet när och om man kan använda dessa för att ersätta kärnkraften.

    Så, Sören, innan du konstaterar med din vanliga oinformerade självklarhet, att den tyska politiken är den enda rimliga, hur föreslår du att man genomför detta på världsbasis? Men det spelar kanske ingen roll, för du har redan sagt upp ditt elabbonnemang och springer i hamsterhjulet sedan flera år tillbaka!

    Report this comment

  • Ljbkjbkj

    vilket trams! Detta leder bara till att man får gå tillbaks till miljöfarliga energikällor. Oerhört kortsiktigt tänkt av Merkel.

    Report this comment

  • Olof

    Det kan inte vara okej att besluta så här stora saker bara någon månad efter en olycka som berott på extrema orsaker. Jag  är helt häpen hur detta gått till i ett land som Tyskland. På 10 år (!) ska de ersätta kärnkraften. Det är ju inte realistiskt. Hoppas de får greenpeace på sig när de boostar kolkraftverken. Tråkigt med tanke på att tysland brukar vara ett land som löser saker genom teknik.

    Report this comment

  • b__d

    Det verkar som om alla tappat framtidshoppet här. Jag tror tyskarna grejar det här, även om det är djärvt att sätta det till 2022.
    Finns det någon nation som med alla sina skickliga tekniker, ingenjörer och forskare kan klara denna utmaning är det Tyskland. Men sjutton vad alla tidningsrubriker och kommentarer är negativa över detta beslut. Är alla visioner månne borta?

    Report this comment

  • http://hd.se/kultur/blogg Sören Sommelius

    Tack b_d! Visst är det tyska beslutet att på elva år skrota kärnkraften en oerhört positiv utmaning, inte minst med tanke på hur debatten förts i Sverige. Det finns redan nu tekniker för förnyelsebar energi. Att slopa kärnkraften utan att gå tillbaka till kolkraft och olja är tekniskt möjligt. Men det handlar förstås om ekonomi. Och är därför en stor utmaning för industrin.

    Report this comment

  • Anonym

    De som fär betala detta märkliga kapitalförstöringsexperiment är den vanlige människan, men vad bekymrar detta några miljömuppar och kulturmuppar, deras försörjning är ju redan garanterad via andras arbete och skattsedel,?, eller?

    Jag vill gärna se hur Sören bevisar att det idag är tekniskt möjligt att slopa kärnkraften utan allvarliga konsekvenser för vår ekonomi och därmed vår rikedom och i förlängningen vår välfärd.

    Report this comment

  • Annika

    I princip en positiv utmaning ja, på ytan. Vem vill inte i en ideal värld leva utan risken för strålningsspridning och härdsmältor. 

    Nu råkar jag följa den tyska politiska debatten ganska nära och tolkningen efter att ha läst beslut, förlagor, debattforum med expertis mm, är att det är hårresande tunt med konsekvensanalyser eller underbyggda planer för hur man går vidare.

    Vetenskapliga fakta eller ekonomiska analyser har lyst med sin frånvaro, istället är det rädslor och känslor som styrt frågan, från dag ett.  

    Det är helt enkelt ett häpnadsväckande populistiskt beslut, taget på några veckor efter Japankatastrofen. Mycket för att försöka stå emot den enorma kraft som ‘de gröna’ fick efter detta, där dom skickligt fångade upp människors oro (oftast på helt irrationella grunder) för att något liknande skulle hända där. 

    Man planerar alltså att göra ett enormt teknikskifte bort från den enda riktigt effektiva energikällan som inte bygger på fossila bränslen, i en tid av förestående Eurokris, Peak Oil och begynnande social destabilisering i landet… 

    Som flera kommentatorer redan påpekat, jag tror också att det i slutändan blir mycket värre effekter som motverkar syftet för beslutet. Framtida, ordentliga konsekvensanalyser tror jag kommer att visa på en hel del sådana. 

    Den som lever får se.

    Report this comment


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr


Copyright och information