FN-avtal om vapenhandel på väg
Vapenexporten till länder som Egypten, Syrien och Libyen har länge varit en lönsam affär för en lång rad länder och bidragit till många dödsfall under den arabiska våren, skriver Amnestys tidning Amnesty Guard#2/12, på temat vapenhandel. Tio procent av den ryska vapenexporten går till Syrien, som också fått stridsvagnar från Slovakien, pansarfordon från Indien och ammunition från Frankrike (till 2009).
Sveriges sunkiga vapenaffärer med diktaturen Saudiarabien hör till samma kategori. Sverige har ju obehagligt nog blivit ett av de tio länder i världen som säljer mest vapen.
Just nu pågår i New York den månadslånga UN Conference om the Arms Trade Treaty, som avslutas den 27 juli. Konferensens mål är ett avtal som reglerar handeln med konventionella vapen. I en ledare i den Amnestytidningen skriver Lise Bergh, Svenska Amnestys generalsekreterare, att ett FN-avtal är viktigt, men att organisationer som Amnesty hela tiden måste verka för att det efterlevs och inkluderar ett skydd för mänskliga rättigheter.
De länder som säljer mest vapen, som USA, Ryssland, Kina – och Sverige – kan förväntas motverka ett allt för bindande avtal.
Studera vapenhandeln på FN:s interaktiva karta här.
Och läs Amnestys blogg om FN-förhandlingarna.



Pingback: Nyheter miljöbil – #1 « Miljöbil