Bilreklam viktigare än Ship to Gaza
Ship to Gazas segelfartyg Estelle la på lördagseftermiddagen till vid kajen bakom Tivoli, den som kommunen byggde för att
ta emot stora kryssningsfartyg. På platsen framför skeppet bjöds på palestinsk dans och tal, det var en liten högtidsstund.
Egentligen skulle Estelle ha legat just utanför Knutpunkten, på den plats där tidigare restaurangbåten Svea låg. Men något annat som var viktigare kom emellan, en reklamkampanj för ett känt bilmärke, med fem sex bilar uppställda på offentlig mark framför en segelbåt nedanför.
Bilbusiness är tydligen viktigare än Ship to Gaza i detta Helsingborg. Är det för övrigt ok att
ställa upp en radda bilar alldeles i knäet på en uteservering full med ätande människor?
Jag skulle bra gärna vilja veta vem som fattade beslutet, vilka principer man stödde sig på och vilken prislappen är för reklam i det offentliga rummet.
PS Ship to Gazas fartyg ligger kvar vid kaj i Helsingborg innan man söndag eftermiddag fortsätter mot Varberg och Göteborg. Från 10.30 på söndagsförmiddagen kan intresserade gå ombord på båten, men bara i grupper om fem åt gången.


