Följs Kofi Annans avgång av storkrig?
Kofi Annan, FN:s förre generalsekreterare, lämnar uppdraget som FN:s och Arabförbundets
specielle medlare i Syrienkonflikten. I ett känslosamt tal tillkännagav han sitt beslut och kritiserade fränt säkerhetsrådets intriger i ett läge när det syriska folket är desperat utsatt och i behov av av handling och åtgärder som leder till eldupphör och fred.
Avgången tillkännagavs i en artikel i Financial Times, där Annan skrev att Syrien fortfarande kan besparas det allra värsta, men att det kräver mod och ledarskap särskilt bland säkerhetsrådets permanenta medlemmar och i synnerhet presidenterna Putin och Obama.
I natt röstar FN:s generalförsamling om en resolution om Syrien, författad av Saudiarabien. Enighet om Syrien fanns inte i säkerhetsrådet. Man gissar nu att bara dryga hundratalet av FN:s 193 länder kommer att ställa sig bakom resolutionen. Det vore i så fall ett stort misslyckande för FN som konflikthanterande global institution och en katastrof för det syriska folket.
Det avslöjas nu att USA:s president Barack Obama gett klartecken för ökat stöd till syriska rebeller, vilket direkt motverkar Annans fredsplan. Från Storbritannien har man i allt mer tydliga ordalag börjat tala om en militär intervention. Ett dryga 40 sidor långt brittiskt dokument diskuterar förutsättningarna för att militärt angripa inte bara Syrien utan också Iran. Rapporten har sammanställts av RUSI, Royal United Services Institute.
Annans avgång är djupt oroväckande. Det duger inte bara att med Annans ord peka finger mot Ryssland och Kina. Också USA och Storbritannien bär ett stort ansvar för att Kofi Annans fredsplan inte kunnat avvärja vad som kan bli ett fasansfullt storkrig i Västasien med en rad länder inblandade. USA:s ryggmärgspolitik att med överlägsen vapenmakt vilja bomba fram ”fred” är stenåldersmässig.
Bilden: FN-sändebudet Kofi Annan och Syriens president Bashar al-Assad på ett möte i Damaskus tidigare i år.



Pingback: FN:s generalförsamling kritiserar säkerhetsrådet - Kultur