Annjos biblioteksutredning flum och snömos

20 augusti, 2012 klockan 16:59

Ska hälften av Helsingborgs områdesbibliotek läggas ned? Kulturnämnden tar på torsdag ställning till en utredning, gjord av aktiebolaget Annjo Konsulteri i Johanneshov, på vars hemsida det bland annat djupsinnigt står att ”den som vill kan sprida sina tankar till människor i hela världen”.

Utredningen mynnar ut i det skamliga förslaget att de fyra biblioteken i Laröd, Påarp, Rosengård och Elineberg ska läggas ner, vilket nog leder till att färre tankar sprids över Helsingborg.

Upprördheten bland allmänheten har förklarligt nog varit stor. Många menar liksom jag själv att förslaget är ett ingrepp mot vad som både är demokratins hörnstenar och grundläggande viktigt för barn och ungas tillgång till kultur och böcker.

I en kommentar till min blogg på söndagen undrade kulturnämndsordföranden Mats Sander om jag hade läst utredningen. Det har jag gjort nu och det var inte upplyftande. Utredningen angriper inte grundorsaken till att Helsingborgs stadsbibliotek har problem, de i jämförelse med andra kommuner besvärande låga anslagen. Dessutom innehåller den en hel del flum och snömos. Ett exempel:

”Ett framtidsscenario är att skapa ett bibliotek som fokuserar på hela den litterära upplevelsen. En i lokalsamhället väl grundad mötesplats som ställer litteraturen i centrum. Boken är viktig, men än viktigare är att den lånas och läses genom de relationer som byggs med användarna. De sociala aktiviteterna kring litteraturen står i fokus. … För barn och unga handlar det om att stimulera till läsning genom olika konstformer. Barn upplever berättelser med alla sinnen och kan här stimuleras att själva berätta på olika sätt; genom teater, musik, skrivande, läsning, eget skapande m.m. …”

Men hallå Annjo Konsulteri! Vad menas?? Ska barn stimuleras till läsning genom sociala aktiviteter? Räcker det inte att sitta i en hörna och läsa? Ska de berätta om sin läsning genom läsning, så står det faktiskt. Och vad menas med ”hela den litterära upplevelsen” och att bibliotek ska fokusera på det. Flum och tomma ogenomtänkta ord.

Vad det handlar om är ju att utan bibliotek och utan böcker blir det inga litterära upplevelser alls. Det borde inte vara så svårt att inse.

I utredningen finns viktig statistik. Båstad är bäst i Skåne då det gäller antalet barnbokslån per barn mellan 0 och 14 år, följt av Ängelholm, Höganäs och Lund, där barnen i dag lånar dubbelt så många böcker jämfört med i Helsingborg, som hör till de sämsta kommunerna i Skåne (se illustration) redan före eventuella nedläggningar.

Mats Sander har tagit illa vid sig av den intensiva debatt och kritik som förekommit i bloggosfären efter nyheten om de tänkta biblioteksnedläggningarna. Fullständigt ogrundat påstår han att hd.se refuserat honom och har anmält hd.se till Pressombudsmannen. Kära nån.

Bästa kulturnämnd. Lägg den här eländiga utredningen till handlingarna. Ta fasta på det som är problemet, nämligen Helsingborgs kommuns miserabelt låga anslag till biblioteksverksamheten. Verka för att biblioteken återfår sin position i lokalsamhället!

 

 

 

 

 

 

Sören Sommelius

Dela

  • b__d

    Förstår inte att man måste ta hjälp av konsulter från Johanneshov för att utreda detta. Är kompetensnivån i kulturnämnden och bland de anställda i kulturförvaltningen så låg?

  • Helsingborgare

    Var kan man få tag på utredningen? Länkarna som Mats Sander lagt ut fungerar inte. Någon som vet? 

  • http://hd.se/kultur/blogg Sören Sommelius

    Gå till:
    http://www.helsingborg.se/Medborgare/Kommun-och-politik/Diarium-handlingar-och-protokoll/
    Fortsätt sedan genom att klicka på Helsingborgs stads diarier på nätet
    Välj Kulturnämnden
    Välj Kallelse med möteshandlingar och sedan datum, alltså 23 augusti.
    Gå till punkt 5 Områdesbibliotek och bokbuss i framtiden, fortsätt på samma rad längst till höger, klicka på bilaga, då kommer som ett pdf-dokument Annjo Konsulteris 24-sidiga utredning som mynnar ut i ett förslag om nedläggning av fyra av Helsingborgs nio områdesbibliotek.
    Det här kunde ha varit betydligt enklare!!

  • citronpoet

    Under Tomas Nordström var jag och en annan person (numera riksdagsledamot) aktiva med att dagligen söka igenom stadens diarium. Vi hittade flera konstigheter, som skriften om stadens ledarfilosofi, att staden missat ansöka om 5 arbetstillfällen i Bryce´s skog, att programkommittén för konserthuset bestod av enbart män osv.
    Allt sådant publicerade vi på Min Mening. Efter en tid ändrades diariet så det blev väsentligt svårare att hitta i diariet om vad kommunen hade för sig.