Sarajevo ur krypskyttarnas perspektiv

25 september, 2012 klockan 18:04

Belägringen av Sarajevo varade från den 5 april 1992 till den 29 februari 1996, tre gånger längre än belägringen av Stalingrad under andra världskriget. Inte långt från hotellet Holiday in ligger Suada Dilberovic och Olga Sucic-bron, uppkallad efter krigets allra första offer, som sköts på bron av krypskyttar från hotellet på andra sidan Miljacka, den smala floden som rinner genom staden. Suada var 23 år och studerade medicin vid universitetet i Sarajevo, Olga var tio år äldre. I dag påminner ett anslag på bron om händelsen.

Tre år senare bodde jag själv sensommaren 1995 på Holiday Inn. Hotellet var svårt sönderskjutet. Alla rum på våningen hade plast för fönstren, bara de som vette bort från Miljacka och bergen på andra sidan var beboeliga. I dag är hotellet helt återställt.

Tjugo år har gått sedan kriget inleddes och Sarajevo är åter en stad full av liv. Spårvagnarna rasslar längs floden fulla med passagerare. Men skuggorna från kriget faller fortfarande tungt över staden. Många hus är fortfarande ruiner. Stadens befolkningssammansättning har ändrats. Trots många eleganta nybyggen är de vardagliga villkoren kärva, med hög arbetslöshet.

Vi bilar upp i bergen och tar en öl på restaurangen Park Princeva. Sarajevo brer ut sig så oändligt vacker och helt nära under oss. Men vår utsikt är också staden betraktad ur krypskyttarnas perspektiv.

Sören Sommelius

Dela

  • Goran Kalenovic

    Ikeaboy, vad vet du om Sarajevo och hur det var? du verkar inte ha en aning. Tragiskt med människor som dig som suttit i ett tryggt land och sedan uttalar sig. Var står det att paret var de första att dö? dessa två kvinnor var inte paret som du talar om, utan två kvinnor som hade varit med i demonstrationen mot krig i Sarajevo. Men jobba du på i ditt trygga Ikea och låt utbildat folk sköta diskussionerna