Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 9 september 2006 kl. 12:00

Är svensken människa? Gemenskap och oberoende i det moderna Sverige

"Jag är så glad att jag är svensk" sjöng en gång Birgitta Andersson. Idéhistorikern Mikela Lundahl har läst en bok av Henrik Berggren och Lars Trägårdh som försöker ringa in vad som möjligtvis är specifikt för oss svenskar. Svaret är överraskande – kärleken!


Henrik Berggren & Lars Trägårdh: Är svensken människa? Gemenskap och oberoende i det moderna Sverige

i det moderna Sverige
Henrik Berggren & Lars Trägårdh
Norstedts


BOKEN. Frågan om vad människan är, är som en ständigt återvändande bekant vars knackande på dörren man inte riktigt vet om man ska glädjas åt eller oroas av.
Genom att hävda människan var en uppfinning från vad han kallade den klassiska epoken, det vill säga 1600- och 1700-talen, försökte Michel Foucault 1966 i boken "Les mots et les choses" (Orden och tingen), bannlysa denna ovälkomna gäst. Han menade att det sätt att tänka kring människan som kännetecknade hans egen samtid, hade sina rötter i ett mycket specifikt historiskt sammanhang vilket det fanns all anledning att ifrågasätta. Istället borde man försöka tänka idén människa på helt andra sätt – exempelvis inte alls. Foucault fick senare anledning att omvärdera denna radikala antihumanism och åter med viss tvekan släppa in gästen.

Ett helt annat angreppssätt har Lars Trägårdh och Henrik Berggren valt i sin bok Är svensken människa? Gemenskap och oberoende i det moderna Sverige. Som jag förstår titeln anspelar den på att vi hela tiden tenderar att skapa bilder av vad människan är, och ställa faktiskt existerande människor (som svenskar, kvinnor, homosexuella, invandrare etc) mot denna idealtyp. I det här fallet ställer de svensken mot människan.
Trägårdh och Berggren utgår från den stereotyp om svensken som skisserades i en bok från 1946 med samma titel, enligt vilken denne är inåtvänd, kylig på gränsen till okänslig, men som de bygger ut med bilder av svensken som kollektivist och statskramare. Det är dessa beskrivningar av oss, invånare i detta avlånga land, som Trägårdh och Berggren utforskar i sin bok. Till skillnad från vad de flesta historielösa människor tenderar att tro, är deras huvudtes att denna personlighetstyp inte är ett resultat av en passiviserande socialdemokratisk maktfullkomlig stat som tar initiativet från sina kollektivistiska medborgare.
Istället vänder de på kultingen: vi har inte blivit som vi är (tysta, kyliga, oberoende etc) för att vi är kuvade av en dominant stat. Nej, en sådan statsbildning har tvärtom utvecklats för att det passar den svenska mentaliteten.

Denna mentalitet spårar författarna många århundraden bakåt, och den har sin grund i att Sverige präglats av att vara ett starkt bondesamhälle med direkta relationer med makten/kungen – inte indirekt med adeln som mellanled, vilket var vanligare på kontinenten. Detta har skapat en medelsvensson som i första hand relaterar sig till en stat på lagom avstånd vilken gör det möjligt för oss att slippa familjens kladdiga band och odla vårt individuella oberoende. Detta förklarar herrar Berggren och Trägårdh omgående ganska övertygande. Sedan följer en – i mitt tycke alltför lång – genomgång av hur detta har gestaltat sig hos våra stora 1800- och 1900-talstänkare, samt en del om det internationella idéinnehållet i dessa författarskap. Jag hade kunnat nöja mig med den alldeles fantastiska bilden av en triangel där stat, familj och individ utgör varsin spets och svensken placeras mellan stat och individ, amerikanen mellan individ och familj, och tysken mellan stat och familj. Med denna enkla bild kan man se politik och filosofi i ett nytt ljus – vars sanningshalt återstår att bevisa men som icke desto mindre ger en del att tänka på.

Det som emellertid är denna boks största förtjänst är tesen om den svenska idén om kärlek. Denna idé hänger så klart nära samman med tesen om svenskens intensiva behov av oberoende, och den känns också som det som författarna egentligen är allra mest intresserade av och det är kanske här de är som mest nyskapande.
Om längtan efter oberoende och individualism är så stark som författarna menar får det konsekvenser för förhållandet till den närmaste omvärlden och nu när svenskarna har byggt upp en svensk stat som gör att vi inte längre (eller i alla fall under några decennier) behöver medmänniskan för att klara vårt dagliga liv, måste relationer byggas på andra grunder. På detta sätt är kanske svensken bäst rustad för framtiden (eftersom individualism sprider sig över världen och dessutom är irreversibel: få kan tänka sig att avstå från personlig frihet för att få ökad gemenskap).

Den svenska idén om kärlek bygger på idén att två autonoma individer väljer varandra och låter varandra fortsätta vara individer. Därför skulle vi klara oss lindrigare undan de processer som hela västvärlden präglas av och där familjen är allvarligt hotad: vår bild av familjen är mer kompatibel med individualism än den är på andra håll. Det skulle också förklara varför svenska kvinnor faktiskt föder fler barn än de flesta andra europeiska kvinnor.
Även den svenska jämställdheten kan förklaras med hjälp av den svenska mentaliteten (jag måste inflika att författarna är mer nyanserade än jag lyckas vara i det här formatet – ingenstans i texten åberopas en inneboende given nationalkaraktär – det är helt och hållet fråga om en kulturellt skapad svenskhet). Att vi är så förtjusta i att också kvinnor är oberoende har gjort att vi hellre låter dem göra samma jobb de alltid har gjort (vårda barn, sjuka och gamla etc) utanför familjens hägn och i statligt (eller via statens extension, kommunen) organiserade former.

Dessa teser är intressanta att beakta i valtider där det ju närmare vi kommer valet förefaller vara så att "svensken" (åtminstone den ansenliga mängd av oss som hjälpligt passar in på den beteckningen) trots allt väljer socialdemokratin som historiskt sett har visat sig vara en pålitlig garant för svenskens behov av individualism och oberoende.
Alla rop på familjevärden, ökad gemenskap och ökad frihet när det gäller familjepolitiken som hörs från olika delar av den så kallade alliansen må verka lockande på lite avstånd. Bilderna på lyckliga och fria familjer ser illusoriskt vackra ut men när de synas i sömmarna vet vi (med eller utan sofistikerade analyser) att de egentligen inte representerar allas frihet till vilket slags liv som helst, utan friheten att eftersträva att vara just en
idealtypisk kärnfamilj.

När det kommer till kritan är tillliten till den starka statens förmåga att få vara lite som man vill, lite "egen", orubbad. Givetvis inom tämligen strikta gränser – men det är ändå denna socialdemokratiska stat som har drivit igenom partnerskap, möjligheten till homoadoptioner, och nu senast lesbiska kvinnors rätt till insemination. Det är samma stat som också har sett till att "fel" människor inte fått bli föräldrar – det vill säga den har mer radikalt än på närliggande ställen, men ändå alltid i enlighet med rådande tidsanda – förhindrat att friheten och individualismen fått "fel" konsekvenser (även om vi med facit i hand kan se att man tog i lite väl hårt här och där).
Den svenska socialdemokratin förutan kan vi inte vara säkra på att dagis och alla andra institutioner som gjort det möjligt för den specifikt svenska individualismen och kärleken att blomstra, utan kladdiga beroenden, verkligen hade varit verklighet. Och det är det som gör att svensken ändå för det mesta, när dagen väl är inne, lägger sin röst på det parti som representerar staten, och dess speciella sätt att både arbeta för frihet och för jämlikhet.
Om jag har fel i detta val så är jag säker på att det kommer att "rättas till" till i nästa!

Mikela Lundahl
mikela.lundahl@hum.gu.se

Fotnot: Mikela Lundahl är idéhistoriker och kulturvetare. Hon doktorerade våren 2005 med avhandlingen "Vad är en neger?".

Mikela Lundahl

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Just nu

Misstänkt handgranat i Hyllinge

Helsingborg Allégatan i Hyllinge är just nu avspärrad av polisen då ett misstänkt föremål ligger ute på vägen. Skånepolisens bombgrupp är på väg till platsen. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Nöje Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer.
Läs mer

Eurovision Song Contest

Loreen förtjänar att vinna

Schlagerbloggen Historien upprepar sig, sägs det. I så fall ligger Loreen i pole position inför kvällens final.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 9 kommentarer till artikeln

9 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

OV Beachhandboll enormt populär

Sport Sand och handboll och folkfest. OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg mellan den 30 maj och 10 juni och intresset har ALDRIG varit större.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

Rättegång om inlåsning tas om

HÖGANÄS En man i 70-årsåldern som dömts för olaga frihetsberövande får en ny rättegång. Läs mer

Misslyckad mattvätt — i biltvätt

Västerås När den 43-årige mannen hyrde en tvätthall på en bensinmack i Västerås var det inte för att tvätta bilen. Läs mer

Samuelsson nära OS-kvalgränsen

Stockholm Mångkamperskan Jessica Samuelsson har inlett den klassiska säsongsöppningen i österrikiska Götzis i rekordstil. Läs mer

18-åring erkände nattens skottdåd

Helsingfors En 18-årig man har erkänt att han utförde skottdåden i finländska Hyvinge i natt. Läs mer

Oavgjort i sista matchen

Handboll Efter en storförlust och en klar seger spelade Sveriges handbollsdamer oavgjort mot Vitryssland i den sista matchen i fyrnationsturneringen i turkiska Antalya. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Boken

Våra recensenter:
» Ann Lingebrandt
» Annika J Hagström
» Björn Gunnarsson
» Carina Waern
» Conny Palmkvist
» Crister Enander
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Henrik Petersen
» Ida Säll
» Jenny Högström
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jörgen Andersson
» Karl Johan Nilsson
» Kerstin Johansson
» Kristian Lundberg
» Kristofer Folkhammar
» Lisa Berg Ortman
» Lotta Wendel
» Maja Ljung
» Malena Janson
» Malin Krutmeijer
» Maria Hamberg
» Marie Pettersson
» Mats Holm
» Mats Kolmisoppi
» Patricia Lorenzoni
» Peter Fällmar Andersson
» Petter Larsson
» Refik Sener
» Stig Hansén
» Sören Sommelius
» Therese Eriksson
» Sök fritt bland bokrecensionerna

Fler recensioner
» Film
» Konsert
» Konst/Foto
» Krogen
» Scen
» Skivor

Loreen är storfavorit inför kvällens final i Eurovision Song Contest. Schlagerbloggen rapporterar live med start klockan 21.Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr


Copyright och information