Dagens datum: Torsdag 9 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 12 december 2007 kl. 04:00

Palestinsk höst

Stig Hansén har läst två böcker om och från Palestina — på plats i Ramallah en höst då hoppet förtvinar.


Bildmaterial

Detta är inte en mur, det är en skyddsbarriär... Scanpix


Boken. ”Nej.”
”Nej. Nej. Det får vara nog nu.”
Jag har aldrig hört orden och svaren så hårda. Som om hela världen blivit ett nej. Dygnet runt.
Jag går upp tidigt, kollar CNN, äter snabbt, kollar BBC World, går ut och det är en märklig övergång från höst till vinter, alla säger att det är konstiga tider, och inte ens vädret är sig likt.

Alla klär sig som om det är vinter, som om det är snö överallt, som om alla fryser mer än vanligt, och Annapolis var ett ämne som kom och gick, och när jag säger något om världsopinionen så säger de att den har dömt hit och den har dömt dit och ändå händer inget.
Ja, jag går gatorna upp och gatorna ner i Ramallah och det är som en ... ja, film. Ansikten jag känner igen dyker ofta upp. Ibland är jag på universitetet som ligger en mil utanför stan. Ibland snackar jag med västerlänningar och alla säger att Ramallah är en öppen stad, det är lätt att andas där.
Jag håller med.

Men så kommer jag förbi polisstationen och det är en sådan där jävlig dag – ”en normal dag”, säger palestinierna – och jag vänjer mig inte, vill inte vänja mig. Jag är så trött på dessa machomän som bankar ner politiska motståndare, som viftar med sina vapen, som skriker och gapar och som säger att läget är låst och att det kommer att förbli låst.
Så skönt att kunna säga just så: Läget är låst. Det kommer att förbli låst.
En dag träffar jag ett gäng SSU:are från Umeå. De tar palestinier och israeler till Sverige, till neutral mark, för att de ska mötas där och börja förstå varandra.
Jag berättar det för palestinier jag känner och jag har aldrig sett så mycket huvudskakningar som den här gången, den här hösten, den här Annapolishösten, den här förhandlingshösten, den här höstvintern där alla skakar på huvudet.

Så en dag drar jag mig tillbaka undan alla nej och alla knytnävar och läser Ghassan Kanafani när han skriver om palestiniernas liv, ja, till och med det om det som sker i Ramallah, på gatorna som jag går. Boken kom för länge sedan och nyutgåvan är fräsch och frisk och, som det brukar heta, angelägen.
Kanafani dog ung i ett bilattentat, och han knöt ofta näven, men i litteraturen så öppnar han den också.
Jag glömmer bort att äta, för berättelserna i Män i solen är prövande. Och famlande. Och, ja... en öppen hand.
Och språket är sensationellt, det vet inte vad murar är, eller rättare sagt: det vägrar stänga sig inne.

Kanafani vet att det inte fungerar om han viftar och markerar för mycket. Han berättar om liv som är stöpta, men berättar genom detaljerna. Allt är något som är långt borta, allt som närmar sig förändrar sig. Det gör mig sällsamt lycklig också när livet i boken och livet på gatan utanför blir allt svartare.
Man möter en man som är på väg till Jerusalem för att träffa sin mor och säga henne allt.
Man ser pauserna i kriget, det är då det blåser ”fläktar av fred”.
Man hör frågan: ”Varför äter du inte din frukost?” Var finns aptiten när livet inte finns?
Och så är det alla dem som försvinner och kanske dyker upp många år senare – och var har de varit, vad är det de bär på?
Alla dessa frågor! Alla dessa frågor till oss som kommer utifrån: Har ni inte läst på? Kan ni inte vår historia? Vet ni inte varför allt är så svårt här? Försoning!?
Jo, vi har läst på, nästan alla av oss i alla fall.

Men när jag läser Ilan Pappe, som är israelisk historiker, så kommer mycket nytt i dagen. Hans bok Den etniska rensningen av Palestina går i närkamp med åren i slutet av 1940-talet då palestinierna fördrevs.
Pappe är noga med källorna, håller hellre igen än drar på, och ändå känns det i nästan alla ord att här kommer en historieskrivning som inte går att bläddra sig förbi. Denna strategi! Detta markrov! Synen att den etniska rensningen behövdes! Också Pappe är förvånad över det palestinska tålamodet, det som jag nu ser försvinna, det som gör att det snackas om en ny intifada, trots att intifadorna med facit i hand inte lett ett enda steg framåt.

Jag har allt detta i huvudet – Kanafanis värld, Pappes värld, nyheternas värld – när jag lägger mig på kvällen, här i Ramallah, på Jaffa-gatan. Jag kollar nyheterna en sista gång, CCN och BBC World och det är nya siffror, nya antal, nya ansikten i ett nyhetsflöde vi lärt oss känna igen. Jag ser att filmaren zoomar in det mest kända torget i Ramallah, dit jag brukar gå. Männen med ansiktena mot himlen, med nävarna mot himlen, och alla dessa vapen. Sedan slås filmaren ner.
Senast jag gick förbi torget avlossades det ett dussintal skott mot himlen och jag tänkte: Kulorna måste landa någon gång och vad, eller rättare sagt vilka, träffas då?

Fotnot: Stig Hansén har läst ”Män i solen” av Ghassan Kanafani (Översättning Ingvar Rydberg/ Bokförlaget Tranan) och ”Den etniska rensningen av Palestina” av Ilan Pappe (Översättning Christer Lundgren/Karneval förlag).

Stig Hansén

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Vattenläckan i Hasslarp stänger skolor

Hasslarp På torsdagsmorgonen upptäcktes en stor vattenläcka mitt i Hasslarp som också påverkar flera andra orter norrut. Villaträdgårdar har översvämmats och många hushåll är utan vatten. Flera skolor har stängt till följd av vattenläckan. Tidigast klockan 13 kan ledningen vara lagad. Läs mer

Relaterat material

hdgalan 2012

I kväll smäller det på Sundspärlan!

Sport Här hittar du hålltiderna plus några frågor till HD:s Torbjörn Dencker, som i kväll ska agera ciceron under sändningen av HD-galan på hd.se.
Läs mer

Relaterat material

Nu gäller det, Göteborg!

Schlagerbloggen 10:32  Vi befinner oss i pressrummet i Scandinavium. I dag är det varken Frölunda Indians eller Håkan Hellström som ska lira. Det är repetitioner för lördagens deltävling i Melodifestivalen. Repetitionerna börjar klockan 10.50 och håller på hela dagen. Hittills lugnt i pressrummet. Läs mer

Brand i ventilationssystem

Helsingborg Strax före 8.30 inkom ett automatlarm från bussdepån på Basaltgatan till räddningstjänsten. Väl på plats kunde det konstateras att det brann i ett ventilationssystem. Läs mer

motor

När snålversion fick en annan betydelse

Motor DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting... Läs mer

Flera vittnen till knivrån på restaurang

Landskrona Polisen har ingen misstänkt efter rånet mot Danny's Corner vid 20-tiden på onsdagskvällen. Polisen har hört minst fyra vittnen och fler kan tillkomma. Läs mer

Relaterat material

Hussvamp dödar äldsta gymnastiksalen

ÄNGELHOLM Ängelholms äldsta gymnastiksal försvinner. Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut. Läs mer

Få pappor i Helsingborg föräldralediga

Helsingborg Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet. Det visar nya siffror från Försäkringskassan. Men det går framåt – om än långsamt.
Läs mer

Upprop för hög hastighet i Tockarp

ÖSTRA TOCKARP I marken utanför byarna susar internettrafiken fram i hög hastighet. Nu vill även invånare i Östra Tockarp och Boalt ta del av utbudet och säga goodbye till långsamma uppkopplingar. Läs mer

Livet blev inte som det skulle

Ulf Kristiansson Ulf Kristiansson om Keith Cederholm inför dagens dokumentär på SVT1.
Läs mer

Relaterat material

Mäklare vill tjäna på osålda hus

Malmö Styling, fotografering, annonsering och visningar. När en mäklare ska sälja en villa är startavgiften hög. Nu vill Sveriges fastighetsmäklare börja ta betalt, även om de inte lyckas sälja bostadsrätten, skriver Sydsvenskan.
Läs mer

100 par jeans stals vid smash and grab-kupp

ÄNGELHOLM En klädbutik på Storgatan i Ängelholm utsattes för ett inbrott under natten mot torsdagen.
Läs mer

Förälder: "Sämsta skit jag någonsin mött bland alla internetsidor"

Unikumbloggen 08:48  Tar väldigt mycket tid! Ingenting kommer automatiskt, trots att man har haft tillgång till Unikum i mer än två år. (Vi har även "testat" från början innan alla andra fick den)Det går aldrig att lära sig var och hur man ska finna saker! Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Talangerna som ska ut ur skuggan

FOTBOLL På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

Relaterat material

Om avtalen vi borde ha koll på

Taggat 06:10  Om lite mindre än en månad inför Google en ny sekretesspolicy och förändrar sina användarvillkor. Det är inget konstigt med det. Nätbaserade tjänster behöver uppdatera sina användaravtal i takt med att utbud och funktioner förändras. Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen? Läs mer

Redknapp spelarnas favorit

Fotboll Harry Redknapp är spelarnas favorit i valet av ny förbundskapten för England, efter det att Fabio Capello lämnat sin post med bara fyra månader kvar till fotbolls-EM.
Läs mer

Brandåtalad försökte tända på igen

Kalmar En av de tio ungdomar som är åtalade för den omfattande köpcenterbranden i Kalmar i oktober 2011 försökte i tisdags kväll anlägga en ny brand, rapporterar lokala medier. Läs mer

En svårt skadad i tågkrock

Stockholm En lastbil krockade strax innan klockan sju i dag med ett tåg på Roslagsbanan i Rydbo. Läs mer

Doktor House lämnar in

Stockholm Efter åtta säsonger och 177 avsnitt är det dags för doktor Gregory House att säga adjö. Läs mer

Schweinsteiger ledbandsskadad

Fotboll Tyske landslagsmittfältaren Bastian Schweinsteiger riskerar att bli borta från fotbollen en längre tid, efter att ha skadat ett ledband på utsidan av högerfoten. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Boken

Mest kommenterat på hd.se

Våra recensenter:
» Ann Lingebrandt
» Annika J Hagström
» Björn Gunnarsson
» Carina Waern
» Conny Palmkvist
» Crister Enander
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Henrik Petersen
» Ida Säll
» Jenny Högström
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jörgen Andersson
» Karl Johan Nilsson
» Kerstin Johansson
» Kristian Lundberg
» Kristofer Folkhammar
» Lisa Berg Ortman
» Lotta Wendel
» Maja Ljung
» Malena Janson
» Malin Krutmeijer
» Maria Hamberg
» Marie Pettersson
» Mats Holm
» Mats Kolmisoppi
» Patricia Lorenzoni
» Peter Fällmar Andersson
» Petter Larsson
» Refik Sener
» Stig Hansén
» Sören Sommelius
» Therese Eriksson
» Sök fritt bland bokrecensionerna

Fler recensioner
» Film
» Konsert
» Konst/Foto
» Krogen
» Scen
» Skivor

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Torsdagskvällens föreläsning i Kvidinge hembygdshall kommer att handla om trädgårdsterapi.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Följer du Melodifestivalen i år?

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Gör som mormor - koka en kompott. En ljuvlig liten retrodessert för bistra vintertider.
Läs mer

Funktionsnedsättning. Så kallas det när man som Ebba Johansson har en diagnos som ADHD.Läs mer

Det senaste inom bröllopsklänningar, ringar och makeup visades under Kullabygdens första bröllopsmässa.Läs mer

Har precis släpat mig till redaktionen efter nattens Super Bowl-mangling.Läs mer

Oljudet från järnvägsbommarna är inte tillräckligt högt för att åtgärdas.Läs mer

Många släpper loss sina hundar på Nya kyrkogården och längs med gångarna ligger "visitkorten" på rad.Läs mer

I dagens Gluggen berättar HD-fotografen Göran Stenberg om hur han blev vittne till när dansk polis grep vad de trodde var Palmes mördare.
Se Gluggen i 24HD Play

Allt fler upptäcker fördelarna med materialet och nu tillverkas allt du kan tänka dig inom heminredning av bambu.Läs mer

Radarparet Filip Hammar och Fredrik Wikingsson ligger inte på latsidan.Läs mer

Alla pratar om Margaret Thatcher. Få pratar om thatcherismen.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Volvo V70 II D3 Momentum -11 Flamenco röd metallic 1.020 mil
Pris: 279.000 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Nissan Primera -05 Silver 12.000 mil
Pris: 74.900 kr

Mercedes-Benz ML 350 Final Edition -05 Briljantsilver metallic 13.446 mil
Pris: 149.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr


Copyright och information